Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Poslanci schválili podmienky výroby vinárskych produktov

Poslanci schválili podmienky výroby vinárskych produktov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podmienky pestovania viniča na registrovaných plochách nachádzajúcich sa vo vinohradníckych oblastiach, ako aj podmienky výroby vinárskych produktov určuje návrh zákona o vinohradníctve a vinárstve, ktorý dnes schválili poslanci Národnej rady SR. Právna norma bude po podpísaní prezidentom SR účinná od augusta.

Zákon tiež upravuje povinnosti fyzických osôb a právnických osôb, ktoré vinič pestujú na vinohradníckej ploche, sú vlastníkmi alebo užívateľmi vinohradníckych plôch, vyrábajú hroznový mušt, burčiak a hroznové víno. Zameriava sa aj na výkon štátnej správy a kontroly nad vinohradníctvom a vinárstvom a vedenie vinohradníckej a vinárskej evidencie.

“Tento zákon sa nevzťahuje na hrozno určené na priamu spotrebu, hroznovú šťavu, zahustenú hroznovú šťavu a vínny ocot,” konštatuje ministerstvo pôdohospodárstva.

Slovenský vinohradnícky región sa na základe tejto právnej normy bude členiť na oblasti Malokarpatskú, Južnoslovenskú, Stredoslovenskú, Nitriansku, Východoslovenskú a Tokajskú. Práve vínu z Tokajskej vinohradníckej oblasti sa zákon venuje v osobitnej časti.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments