Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Očakáva sa prebytok kŕmneho obilia

Očakáva sa prebytok kŕmneho obilia
insert_photo

Agropotravinárska samospráva podľa najnovších odhadov očakáva medziročný pokles produkcie pšenice zhruba o 15 %, jačmeňa o viac ako 25 % a repky približne o 18 %, ceny sa prognózujú ťažko. Pri neustálych zmenách počasia sa ťažko odhaduje, či tohtoročná žatva bude „suchá“ alebo „mokrá“.

„Preto zrejme na viacerých miestach asi dôjde ku kumulácii zberu repky a obilnín, čo si vyžiada vyšší stupeň koordinácie žatevných prác“, povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec po rokovaní SPPK, Ministerstva pôdohospodárstva , Združenia pestovateľov obilnín (ZPO) a Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS) v Bratislave.

V praxi to zrejme bude znamenať, že môže dôjsť v dôsledku úpadku živočíšnej výroby opäť k výraznejšiemu prebytku kŕmneho obilia.

„Vývoj v ostatných rokoch potvrdzuje, že z hľadiska kľúčových rastlinných komodít sa Slovensko stáva exportnou krajinou. Od júla minulého roka do konca tohtoročného marca vyviezlo približne 750-tisíc ton a doviezlo len 350-tisíc ton zrnín“ konštatoval Stanislav Nemec.

Bankový sektor bude ku klientom v agrárnom sektore a potravinárskom priemysle pristupovať diferencovane. Systém tovarových a skladiskových záložných listov sa síce osvedčil, ale aj on si postupne vyžaduje väčšiu transparentnosť a dôveryhodnosť.

„Pôvodne sa systém orientoval viac na jednotlivých farmárov a teraz skôr na väčšie obchodné spoločnosti, skladovateľov a klientov bánk,“ upozornil Jaromír Matoušek z UniCredit Bank.

Podľa prieskumov SPPK očakávajú poľnohospodári od speňažovania tohtoročnej úrody zlepšenie svojej finančnej situácie, pričom ekonomiku ich hospodárenia mimoriadne zaťažuje najmä stratová živočíšna výroba.

Západná časť EÚ očakáva asi 5-percentný medziročný pokles úrod hustosiatych obilnín, zatiaľ čo výpadok v stredo- a východoeurópskych členských krajinách (vrátane Slovenska) by mohol dosiahnuť aj dvojnásobnú úroveň. V Rusku a na Ukrajine bude pokles pravdepodobne ešte väčší.

„Sme na otvorenom trhu a poľnohospodári môžu zrniny v prípade potreby aj vyvážať. V krízovej situácii bude miera speňažovania veľmi dôležitá a od jej úrovne sa bude odvíjať aj podnikateľská stratégia poľnohospodárov a obchodníkov s obilím“, prízvukuje predseda SPPK Vladimír Chovan.

Autor článku: Soňa Ludvighová - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments