Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Poskytujú služby poľnohospodárom. Kvalitné ovocné šťavy chcú doplniť o frizante

Poskytujú služby poľnohospodárom. Kvalitné ovocné šťavy chcú doplniť o frizante
insert_photoautorka

V obci Bolešov (okres Ilava) na úpätí Bielych Karpát, ktoré sú historicky známe ako ovocinársky región, sídli spoločnosť Farmárik. Podľa konateľa Romana Chlebanu bolo logické práve tu založiť muštáreň a sušiareň ovocia.

„V regióne je veľa starých ovocných sadov, ktoré ukrývajú poklady vo forme kvalitného ovocia. Nie sú na pohľad také príťažlivé ako moderne vyšľachtené odrody, ale sú odolnejšie voči rôznym škodcom a chorobám a obsahujú väčšie množstvo vitamínov a minerálov,“ hovorí Roman Chlebana.

Priemerne päť ton jabĺk denne

Firmu založili v roku v roku 2007 a so spracovaním ovocia – muštovaním, sušením a odkôstkovaním začali v roku 2010, kedy kúpili menšiu mobilnú muštáreň. Vďaka tomu začali lokálnym pestovateľom ponúkať službu spracovania ovocia. A hoci v tom čase prijali prvého zamestnanca, zásadný zlom prišiel v roku 2015. Do prevádzky spustili nové, technologicky najmodernejšie zariadenie na spracovanie ovocia.

Linka má kapacitu spracovania 500 kilogramov za hodinu a je na nej možné automaticky umývať, drviť, lisovať, odkôstkovať a pasterizovať ovocie a zeleninu.

Ako hovorí Roman Chlebana, technológiu zaobstarali vďaka projektu: „Stála 150 000 eur, polovicu sme hradili z vlastných zdrojov a zvyšok sme prefinancovali vďaka nenávratnému finančnému príspevku z fondov Európskej únie. Inak by sme to nezvládli.“

Hneď na to prišiel pre muštáreň kritický rok 2016. Sezóna trvala len jeden týždeň a bolo veľmi náročné ustáť to. Sezóna muštárne priamo závisí od ovocia. V priemere trvá od konca augusta do 15. novembra, ale mali aj sezóny, kedy muštovali s výnimkou Vianoc až do 15. januára. V Bolešove dokážu denne spracovať približne 5 ton jabĺk.

„Podmienkou však je, že je to od jedného zákazníka a nemáme časové prestoje. Pre menších zákazníkov, spracovávajú bežne 3 – 4 tony denne, čo predstavuje asi 2 000 litrov šťavy. Ak sú dobre nastavené podmienky, je možné spracovať až 7 – 8 ton jabĺk denne,“ vypočítava Roman Chlebana.

Počas sezóny Farmárik spracuje okolo 400 – 500 ton jabĺk, ktoré privezú zákazníci.

Kvalitné ovocné šťavy

Keď ovocná kampaň skončí, nakupujú ovocie a vyrábajú z nich vlastné 100-% ovocné šťavy. Ako vysvetľuje Roman Chlebana, vytriedené jablká nakupujú zväčša od slovenských pestovateľov: „Je to druhá trieda, ale stále kvalitné ovocie, ktoré má len vzhľadovú vadu.“

Ide však o podstatne menší objem. Farmárik takto spracuje ďalších asi 40 ton ovocia. Konateľ spoločnosti pripomína, že ide o klasickú technológiu šetrného drvenia a lisovania ovocia: „Ovocie sa najskôr umyje, nadrví a následne lisuje v pásovom lise, kde po odbúraní tuhej hmoty vzniká 100-% ovocná šťava. Nasleduje pasterizácia – krátkodobé zahriatie na maximálne 78°C a následné ochladenie. Tak sa uchovajú všetky dôležité výživové zložky ovocia.“

Do jablkovej šťavy miešajú ďalšie druhy ovocia, aj zeleniny a tak vznikajú rôzne príchute – červená repa, mrkva, hruška, maliny, zázvor, slivka, černica, brusnica a mnohé ďalšie.

Roman Chlebana hovorí, že najväčší záujem je jednoznačne o 100-% aróniu: „Arónia je produkt, ktorý sa veľmi dobre začal predávať, keď prišla covidová kríza. Pred tromi rokmi sme začali na piatich tonách a teraz spracujeme 20 ton ročne. Neviem, či to ešte platí, ale pred dvoma rokmi sme mali najlacnejšiu aróniu na slovenskom trhu.“

Doplnkom linky je aj sušička na ovocie, zeleninu a bylinky s kapacitou 100 kilogramov a zariadenie na výrobu ovocných drení, takže muštáreň dnes ponúka aj sušené ovocie, ovocné rolky, pyré, lekváre a džemy pod značkou Farmárik a v bylinkovej záhrade začali pestovať levanduľu, z ktorej vyrábajú levanduľové vrecúška. 

autorka – Jeden so zamestnancov spoločnosti Farmárik. 

100 % prírodné produkty

Roman Chlebana zdôrazňuje, že všetky produkty vyrábajú rokmi overenými spôsobmi bez pridávania akýchkoľvek konzervačných a chemických látok.

„Naše výrobky sú 100-% prírodné produkty, ošetrené iba šetrnou pasterizáciou v prípade štiav, teplým vzduchom v prípade sušeného ovocia a varením v prípade lekváru a džemov,“ hovorí R. Chlebana.

Konateľa muštárne hnevá, keď ich ovocné šťavy porovnávajú s nadnárodnými producentmi džúsov: „Produkujeme výrobky s vyššou pridanou hodnotou, tým pádom je cena vyššia. Veľké spoločnosti vyrábajú nápoje z koncentrátov a úplne iným technologickým postupom. Zákazník si musí uvedomiť, že ak to má byť 100-% prírodná šťava, tak najväčší výrobný náklad predstavuje surovina. Kdežto pri produktoch, s ktorými nás porovnáva zákazník, najväčší náklad tvorí obal a distribúcia.“

Nová hala, aj nové technológie

Svoju produkciu muštáreň predáva prostredníctvom súkromných farmárskych predajní, hlavne v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

„Zahraničné reťazce nemajú o naše výrobky záujem,“ dodáva Roman Chlebana a neskrýva radosť, že nedávno otvorili v Bolešove vlastnú predajňu: „Potrebovali sme lepšie predajné miesto a podarilo sa nám získať priestor v centre dediny.“

Muštáreň má však pripravené ďalšie rozvojové plány: „Potrebujeme presťahovať výrobnú linku, kapacitne nám už nestačí. Práve sme ukončili územné konanie a rozbiehame stavebné konanie na novú halu, kam chceme presťahovať celé spracovanie ovocia.“

Technológiu plánujú rozšíriť o zariadenie na spracovanie hrozna, doplniť automatickú linku na plnenie za studena a za horúca a poloautomatickú linku na plnenie sýtených nápojov typu cider a frizante.

„Teraz je trend sýtených nápojov a naši zákazníci, hlavne malí vinári, majú o ne veľký záujem. Našou ambíciou je profilovať sa aj ako poskytovateľ služieb v plniacom biznise,“ ukončil Roman Chlebana.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments