Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Poľnohospodárov láka nová technika, chýbajú im však peniaze

Poľnohospodárov láka nová technika, chýbajú im však peniaze
insert_photoautorka

Otvorenie nového servisného strediska poľnohospodárskej techniky vo Vranove nad Topľou prinieslo nielen efektnú ukážku moderných a výkonných poľnohospodárskych strojov, ale aj otázky týkajúce sa prefinancovania nákupu a porovnanie s okolitým krajinami, za ktorými Slovensko zúfalo zaostáva.

Výber lokality nebol náhodný. Vranov nad Topľou je podľa Petra Matejoviča, riaditeľa spoločnosti Ematech, geometrickým stredom východného Slovenska: „Naše servisné zásahy musia veľmi rýchlo pokryť každý bod regiónu, ktorý stredisko obhospodaruje. To platí aj pre nákup náhradných dielov – zákazníci majú zovšadiaľ približne rovnakú vzdialenosť.“

Cez projekty to nie je žiadna výhra

Otvorenie nového servisného strediska si napriek zamračenému dňu nenechali ujsť poľnohospodári z celého východného Slovenska. Nechýbal medzi nimi Ľubomír Knežo z Jastrabieho pri Michalovciach, ktorý s otcom hospodári na výmere 600 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Pestujú pšenicu, kukuricu, repku, sóju a v rámci živočíšnej výroby majú asi 200 kusov hovädzieho dobytka. Tak ako mnohí iní, aj oni potrebujú obnoviť agrotechniku. Stroj, ktorý si Ľubomír Knežo vyhliadol, stojí okolo 100 tisíc eur.

Potvrdil, že kúpiť ho z vlastných peňazí je zložité: „Je to dosť problematické, ale ani cez projekty to nie je žiadna výhra. Nie je isté, či projekt vôbec prejde, potom to dlho trvá,“ opisuje mladý poľnohospodár.

Hľadajú však možnosti, ako prefinancovať nákup nového stroja, lebo servis tých starých vôbec nie je lacný: „Na dva traktory môže ročne dosiahnuť až 40 000 eur.“

Podobnú skúsenosť má Lukáš Kuchár z Moravian pri Michalovciach. Ten sa spolu s otcom venuje rastlinnej výrobe.

„Máme asi 7 traktorov, tri sú novšie a zvyšok staršie ročníky. Zišiel by nám nový stroj, aby sme ušetrili na servise,“ skonštatoval roľník, ktorý tiež hľadá financie na nový traktor.

Ako zdôraznil, „bolo by to oveľa jednoduchšie, keby nám štát trochu pomohol. Zmysel by mali dotácie špeciálne určené len na obnovu techniky.“

Na Slovensku je registrovaných 16 tisíc traktorov, ročne pribudne len 600 nových

Na zlú situáciu pri obnove poľnohospodárskej techniky upozorňuje aj Peter Matejovič:

„Náš predaj traktorov sa ročne pohybuje okolo 20, v lepších rokoch 30. Ročne predáme tiež 15 až 30 kusov manipulátorov a k tomu závesovinu – rôzne prídavné stroje. Väčšinu z toho následne servisujeme.“

Práve servis pomáha firme udržať hospodárenie.

„Minulý rok bol veľmi zlý a tento rok sa neukazuje o nič lepší. Našťastie, početnosť strojov je taká veľká, že servis a predaj náhradných dielov dokáže firmu udržať nad vodou,“ hodnotí Peter Matejovič.

Matejovič je zároveň prezidentom AGRION, stavovskej organizácie dodávateľov pôdohospodárskej techniky. Na problematiku sa pozerá komplexne a podľa jeho názoru, by mala byť modernizácia agrotechniky podstatne rozsiahlejšia.

„Na Slovensku je celkovo registrovaných asi 16 000 traktorov. Keby sa desatina ročne obnovovala, bola by to celkom slušná modernizácia, pretože nové stroje sú výkonnejšie. Ideálne by bolo v menších podnikoch vymeniť traktor aspoň každých desať rokov a vo veľkých každých šesť rokov,“ pripomína prezident združenia AGRION.

Ročný predaj traktorov na Slovensku však v priemere predstavuje len okolo 600 kusov. Nedostatočná modernizácia agrotechniky slovenských poľnohospodárov znevýhodňuje. Situácia s okolitými krajinami je úplne neporovnateľná.

„Sme na úrovni jednej tretiny v porovnaní s Českou republikou, alebo Maďarskom. Roľnícky fond, obdoba slovenskej PPA, vlani v Česku podporil nákup 800 traktorov. Presne toto by sme potrebovali aj u nás. Hnevá ma, že v Česku sa predáva nielen podstatne viac strojov, ale majú aj oveľa väčšiu výbavu a najnovšie technológie. Sú tam 500-hektárové rodinné farmy a majú na to,“  uzavrel Peter Matejovič.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments