Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky Živočíšna výroba

Poľnohospodári presmerovali mlieko do Nemecka

Poľnohospodári presmerovali mlieko do Nemecka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Najväčšia česká mliekareň Madeta prišla od dnes o dodávky 200-tisíc litrov mlieka denne z Mliekarenského a hospodárskeho družstva JIH. Družstvo bude viac dodávať do Nemecka.

JIH kontroluje 16-percent českého trhu s mliekom a zastupuje 190-členov. Denne zobchoduje 1,32-milióna litrov mlieka. Od dnes bude dodávať viac mliekarni Goldsteig v nemeckom Chame.

Podľa predsedu predstavenstva JIH Karla Bednářa kvôli vyššej výkupnej cene, podľa generálneho riaditeľa Madety Milana Teplého preto, že JIH získal akcie nemeckého podniku.

Pre Madetu, ktorá denne spracuje 950.000 litrov mlieka, môže rozhodnutie družstva JIH spôsobiť ročný prepad tržieb až 39-miliónov eur. Madeta družstvu JIH ponúkala výkupnú cenu 8,9 Kč za liter (35-centov) a tiež akcie, JIH odmietol, uviedol Teplý.

Z družstva JIH prestalo Madete dodávať 37-farmárov. Doteraz mala 230 dodávateľov. Madeta tento rok plánovala tržby 204 miliónov eur. Má štyri výrobné závody – v Planej nad Lužnicí, Českom Krumlove, Jindřichovom Hradci a Pelhřimove. Zamestnáva 1500 ľudí.

“Najväčší pokles, 150.000 litrov denne, sa týka Jindřichovho Hradca a 50.000 litrov Planej nad Lužnicí,” povedal Milan Teplý z Madety.

“Dúfam, že niekedy od augusta by sme mali to manko nahradiť. Po presunoch mlieka medzi závodmi sa to najviac prejaví v Pelhřimove, kde sa bude vyrábať menej trvanlivého mlieka. Situácia je komplikovaná. Aj vzhľadom ku vzdialenostiam pre nás znamená vyššie náklady na zvoz, nižšiu vyťaženosť zvozových áut, ale výroba značkových produktov je zaistená,” povedal Teplý.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
3. júl 2019 2:56

Mliekárne ponúkajú poľnohospodárom akcie ak im budú dodávať mlieko? To je dobrá cesta, ale treba mat toho mlieka ešte viac a prevziať kontrolný balík. Poľnohospodári musia vlasnit spracovateľské kapacity.