Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Článok dňa Z ekonomiky Živočíšna výroba

Poľnohospodári presmerovali mlieko do Nemecka

chat_bubbleKomentáre: 1 visibilityZobrazenia: 509
UniCredit Bank 2018

Najväčšia česká mliekareň Madeta prišla od dnes o dodávky 200-tisíc litrov mlieka denne z Mliekarenského a hospodárskeho družstva JIH. Družstvo bude viac dodávať do Nemecka.

JIH kontroluje 16-percent českého trhu s mliekom a zastupuje 190-členov. Denne zobchoduje 1,32-milióna litrov mlieka. Od dnes bude dodávať viac mliekarni Goldsteig v nemeckom Chame.

Podľa predsedu predstavenstva JIH Karla Bednářa kvôli vyššej výkupnej cene, podľa generálneho riaditeľa Madety Milana Teplého preto, že JIH získal akcie nemeckého podniku.

Pre Madetu, ktorá denne spracuje 950.000 litrov mlieka, môže rozhodnutie družstva JIH spôsobiť ročný prepad tržieb až 39-miliónov eur. Madeta družstvu JIH ponúkala výkupnú cenu 8,9 Kč za liter (35-centov) a tiež akcie, JIH odmietol, uviedol Teplý.

Z družstva JIH prestalo Madete dodávať 37-farmárov. Doteraz mala 230 dodávateľov. Madeta tento rok plánovala tržby 204 miliónov eur. Má štyri výrobné závody – v Planej nad Lužnicí, Českom Krumlove, Jindřichovom Hradci a Pelhřimove. Zamestnáva 1500 ľudí.

„Najväčší pokles, 150.000 litrov denne, sa týka Jindřichovho Hradca a 50.000 litrov Planej nad Lužnicí,“ povedal Milan Teplý z Madety.

„Dúfam, že niekedy od augusta by sme mali to manko nahradiť. Po presunoch mlieka medzi závodmi sa to najviac prejaví v Pelhřimove, kde sa bude vyrábať menej trvanlivého mlieka. Situácia je komplikovaná. Aj vzhľadom ku vzdialenostiam pre nás znamená vyššie náklady na zvoz, nižšiu vyťaženosť zvozových áut, ale výroba značkových produktov je zaistená,“ povedal Teplý.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1413 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. Juraj Mačaj
    3. júla 2019

    Mliekárne ponúkajú poľnohospodárom akcie ak im budú dodávať mlieko? To je dobrá cesta, ale treba mat toho mlieka ešte viac a prevziať kontrolný balík. Poľnohospodári musia vlasnit spracovateľské kapacity.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.