Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári na Slovensku sú už v polovici žatvy

Poľnohospodári na Slovensku sú už v polovici žatvy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári v SR zožali už asi polovicu hustosiatych obilnín. Juh so zberom končí. Naopak, postupne sa pridávajú severne položené regióny Slovenska. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

„Žatvu naďalej už niekoľko dní prerušuje daždivé počasie. Najvyšší denný úhrn zrážok bol pozorovaný na severe a východe Slovenska. Na západe Slovenska boli zrážky zriedkavejšie a s menším úhrnom. Najväčšie sucho pretrváva v okolí Topoľčian,“ priblížila.

Na jednej strane sa podľa nej zo zrážok tešia tí poľnohospodári, ktorí pestujú jesenné plodiny. Kukurica, zemiaky či cukrová repa totiž potrebujú pre svoj rast dostatok vlahy aj v tomto období. Na strane druhej však poľnohospodárov, ktorí majú akurát žatvu, daždivé počasie brzdí v prácach. Kombajny pre dážď nemôžu do rozmočeného terénu a nemôžu zbierať mokré obilie. Daždivé počasie navyše predražuje žatvu, pretože obilie musia farmári sušiť.

„Čím viac obilnín máme na Slovensku pokosených, tým viac sa potvrdzuje odhad zo začiatku žatvy o nižších úrodách. Naďalej tak platí, že v tomto roku dopestujú slovenskí poľnohospodári približne o 20 % menej hustosiatych obilnín ako vlani. Nižšiu úrodu spôsobilo sucho v období dozrievania zrna, v niektorých oblastiach porasty zničil aj ľadovec a z úrody uberajú aj naďalej intenzívne ‚nájazdy‘ raticovej zveri, ktorá poľnohospodárom v niektorých regiónoch (napríklad Prievidza) ničí úrodu,“ poznamenala.

Žatva sa podľa Holéciovej končí na juhu Slovenska. V minulom týždni už pokosili napríklad v okrese Bratislava, Senec, Senica (s výnimkou maku), Trenčín (len južná časť regiónu), Veľký Krtíš (juh a stred oblasti), tesne pred záverom boli v okrese Bánovce nad Bebravou či Galante. Rýchly zber obilia a repky v galantskom regióne signalizuje a potvrdzuje podpriemernú úrodu, ktorá v mnohých prípadoch zaostáva aj za očakávanou kvalitou zrna.

„Minulý týždeň sme mohli spozorovať aj vyššie hektárové výnosy, ale len tam, kde počas vegetácie častejšie pršalo. V Galantskom okrese naďalej hovoríme o suchu. Pôda potrebuje aspoň 50 milimetrov zrážok na mierne vylepšenie porastov kukurice, cukrovej repy, ako aj slnečnice. Najmä u kukuríc a slnečníc môžeme sledovať nízky porast (zakrpatenosť), čo signalizuje nízke úrody,“ doplnila.

V regióne Dolný Kubín (okresy Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín), Žilina, Bytča, Stará Ľubovňa sa začiatok žatvy očakáva až o niekoľko dní – na prelome júla a augusta.

„Poľnohospodári vykonávajú zber a konzervovanie krmovín. Poľné práce komplikuje daždivé počasie. Dážď prerušuje žatvu aj v okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok alebo v regióne Turca,“ dodala hovorkyňa SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments