Pohľad na pestovanie repky v jednotlivých štátoch
Od začiatku apríla bol trend vývoja ceny repky na burze Euronext negatívny. Posledný vývoj ale nabáda k optimizmu. Cena repky od začiatku mesiaca posilnila o viac ako 6,5 percent.
Svet: Na aktuálny vývoj pôsobí najmä nižšia cena rastlinných olejov, pokles cien ropy, ale i stav na trhu so sójou, kde sa už dlhšiu dobu hovorí o náraste osevných plôch tejto plodiny.
Nemecko: Poškodenie repky vplyvom počasia posúva prognózy produkcie stále smerom nadol. Oblasti pestovania momentálne trápia pretrvávajúce suchá, čoho dôkazom je, že apríl bol dokonca druhý najteplejší od roku 1881. Momentálne prognózy hovoria o znížení celkovej produkcie o 9- 14 percent oproti minulému roku.
Francúzsko: Aj u tohto druhého najvýznamnejšieho pestovateľa repky v EÚ je momentálne suché počasie. Na severe a východe krajiny sa objavujú prvé poškodenia suchom. Aj tu hovoria štatistiky o najteplejšom apríli od roku 1900 a najsuchšom od roku 1953.
Poľsko: Začiatkom marca sa objavili neskoré mrazy až do mínus 20 stupňov, ktoré spôsobili rozsiahle poškodenie repky. Podľa štatistického úradu v Poľsku je okolo 24 percent plôch poškodených.
Ukrajina: Na Ukrajine je vysiata plocha repky 1,08 mil. hektárov, čo je významný pokles oproti minulému roku ( 1,54 mil. hektárov). Napriek tomu môže byť konečná úroda vyššia ako v minulom roku, kedy bola krajina zasiahnutá extrémnymi suchami a horúčavami.
Kanada: Kanadskí farmári plánujú nárast plôch o 14%. Výsev je ale momentálne oneskorený pre nepriaznivé počasie (dážď, sneh). V Kanade sa vysieva repka – canola zvyčajne na jar. Je však otázne či sa stihne do konca mája.
Čo sa predpovede ďalšieho vývoja ceny týka, tu bude hrať počasie pravdepodobne naďalej prvé husle. Pokiaľ teda budú naďalej pretrvávať problémy spojené s počasím, počíta sa s tým, že investori na burze sa znovu zamerajú na obchod s agrokomoditami.