Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Pivovar Šariš preinvestoval minulý rok v sladovni viac ako 850.000 eur

Pivovar Šariš preinvestoval minulý rok v sladovni viac ako 850.000 eur
insert_photoTASR- Najdlhšie slúžiaci sládok na jednom mieste na Slovensku Ján Čerkala skončil v roku 2020 po takmer 40 rokoch v Pivovare Šariš svoju kariéru.

Pivovar Šariš vo Veľkom Šariši vyrobil v roku 2020 rekordný objem sladu. Napriek pandémii ochorenia COVID-19 fungoval v nepretržitej prevádzke. V sladovni z roku 1981 pivovar v minulom roku preinvestoval viac ako 850.000 eur.

“Minulý rok bol pre celý pivný trh veľkou skúškou. V Pivovare Šariš sa nám podarilo zvládnuť ho vďaka tomu, že sme takmer okamžite zaviedli zvýšené hygienické opatrenia, ktoré chránili našich ľudí a aj vďaka ich disciplíne mohla výroba prebiehať bez prerušenia. Vlaňajšok bol pre nás výnimočný rekordným množstvom vyrobeného vlastného sladu. Z takmer 25.000 ton nakúpeného sladovníckeho jačmeňa sme vyrobili viac 19.200 ton vlastného sladu, čo je o takmer 2 % viac ako v roku 2019,” uviedol pre TASR obchodný riaditeľ a podpredseda predstavenstva spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko Martin Grygařík.

Ako povedal, podporujú tak slovenskú ekonomiku a poľnohospodárov.

“Celé potrebné množstvo jačmeňa odoberáme len od domácich producentov, a to hlavne z okolia Prešova, Michaloviec, Popradu, Košíc a tiež zo západu Slovenska podľa odrôd,” vysvetlil Grygařík.

Sladovnícky jačmeň je pre pivovarníkov jednou z kľúčových surovín a slad, ktorý používajú vo Veľkom Šariši pri varení pív, spracúvajú vo vlastnej sladovni.

Nová triedička a obracače zeleného sladu

“Od dodávateľov nakupujeme len špeciálne slady ako karamelový či farebný. Objem nakupovaného karamelového sladu vlani v porovnaní s rokmi 2019 a 2018 klesol o 12,5 %. V prípade farebného sladu pokles neevidujeme,” doplnil obchodný riaditeľ.

V sladovni pracuje 19 ľudí a priemerná dĺžka zamestnania v nej je 24 rokov.

“Bola postavená v roku 1981. V minulom roku v nej bolo preinvestovaných viac ako 850.000 eur, z toho viac ako 550.000 eur išlo do novej triedičky jačmeňa a ďalších 300.000 eur si vyžiadali obracače zeleného sladu. Vďaka tejto investícii dochádza k ročnej úspore 2,1 kilowatthodiny (kWh) energie na tonu sladu, čo je v prepočte 0,369 kilogramu CO2 emisií na tonu spracovaného sladu,” dodal Grygařík.

Pivovar Šariš celkovo zamestnáva viac ako 300 ľudí. V apríli 2019 uviedli do prevádzky modernizovanú plechovkovú linku, ktorej kapacita sa zvýšila o tretinu, na 22.000 hektolitrov týždenne.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR- Najdlhšie slúžiaci sládok na jednom mieste na Slovensku Ján Čerkala skončil v roku 2020 po takmer 40 rokoch v Pivovare Šariš svoju kariéru.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments