Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Pestovatelia osivovej kukurice môžu investovať z eurofondov, na Zelenú naftu si zatiaľ nesiahnu

Pestovatelia osivovej kukurice môžu investovať z eurofondov, na Zelenú naftu si zatiaľ nesiahnu
insert_photoTASR

Poľnohospodári, ktorí sa venujú pestovaniu osivovej kukurice, si môžu prilepšiť investíciami z európskych peňazí. Štát totiž dodatočne zaradil osivovú kukuricu do zoznamu plodín, ktoré môžu získať podporu v aktuálne otvorenej výzve.

„Kukurica na osivo bola doplnená do Zoznamu oprávnených plodín pre výzvy č. 52/PRV/2022 na podopatrenie 4.1 ´Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov´ na základe akceptovanej pripomienky Agrárnej komory Slovenska a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Odôvodnenie pripomienky bolo, že kukurica na osivo je plodina náročná na prácu, vysoko intenzívna a má veľké požiadavky na závlahy,“ potvrdilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Komory a najmä samotní pestovatelia osivovej kukurice žiadali zmenu dlhodobo. Teraz vyjadrujú spokojnosť.

„Snažili sme sa o začlenenie do dotačnej politiky, a teraz sa to podarilo. Výroba osivovej kukurice je veľmi technologicky náročná. Významná je potreba využívania závlah pri pestovaní, nakoľko bez vody v určitom období opeľovania táto plodina úrodu nedá,“ skonštatoval Ladislav Moravčík, predseda Zväzu pestovateľov a spracovateľov kukurice.

Budovanie a rekonštrukcia závlah patrí medzi činnosti, ktoré z investičnej výzvy môžu byť podporené.

Podľa Moravčíka je pestovanie osivovej kukurice náročnejšie vo viacerých ohľadoch.

„Napríklad siatie. Osivová kukurica sa seje na trikrát. Najprv sa seje matka, potom keď začne schádzať sa seje prvý otec a následne, keď je vyššia, aj druhý otec, aby sa dôkladne opeľovala,“ vysvetlil.

Chaos v pojmoch?

Peniaze na investície do poľnohospodárskych podnikov pritom mali byť prioritne určené popri živočíšnej výrobe najmä pre pestovateľov v rámci špeciálnej rastlinnej výroby. K tej osivová kukurica bežne nepatrí.

„Čo je to špeciálna rastlinná výroba? A čo je potom špecializovaná rastlinná výroba? V zmysle § 2a nariadenia vlády SR č. 238/2010 Z. z. sa rozumie pod špeciálnou rastlinnou výrobou obhospodarovanie prenajatého pozemku, na ktorom je vinohrad, ovocný sad alebo chmeľnica. Špeciálnymi plodinami sú zelenina, zemiak, liečivá rastlina, aromatická rastlina, koreninová rastlina a mak. V iných oficiálnych dokumentoch MPRV SR sa nachádzajú aj ďalšie plodiny, ako strukoviny, či repa cukrová. A čo chce byť špecializovaná rastlinná výroba neviem, oficiálna definícia neexistuje, všetko sú to len dohady. Jedná sa o drobný, ale veľmi dôležitý detail. Všetci tieto pojmy používajú, ale v skutočnosti ani nevedia, čo si pod nimi treba predstaviť,“ zamyslel sa aj predseda Zeleninárskeho a zemiakarskeho zväzu SR Jozef Šumichrast a predseda RPPK Bratislava.

Podľa neho by štát mal v definíciách urobiť poriadok a následne nastavovať jednotlivé opatrenia a podpory.

„Osivová kukurica diverzifikuje prvovýrobu, vytvára pridanú hodnotu, podporuje zamestnanosť a určite je potrebné podporovať také komodity, ktoré prinášajú tieto benefity. Keď sú finančné prostriedky, treba využiť aj na osivovú kukuricu a aj na iné komodity, ak to nebude na úkor plodín, ktoré si ešte vo väčšej miere zaslúžia podporu,“ myslí si Jozef Šumichrast.

Upozorňuje, že je potrebné si stanoviť priority, čo potrebujeme a vieme podporiť s dostatočným efektom.

„Ovocie, zelenina a zemiaky sa podieľajú na salde zahraničného obchodu približne 25 percentami. Niektoré druhy zeleniny a ovocia samozrejme nedokážeme dodávať na trh celoročne, ani ich skladovať, preto je dovoz nevyhnutný. Je podstatné nedovážať to, čo si dokážeme sami doma vypestovať a preskladniť. A v niektorých druhoch ovocia, zelenine a aj pri zemiakoch, máme dokonca silný exportný potenciál,“ dodal Šumichrast.

Potenciál aj v kukurici

Záujem o pestovanie osivovej kukurice na Slovensku narastá. Podľa prehľadu uznaných množiteľských plôch bola vlani uznaná na asi 5900 hektároch, dva roky predtým len na asi 4700 hektároch.

„Slovensko má oveľa väčšiu kapacitu na pestovanie osivových kukuríc, ako sa tu pestuje. Čiže zaradenie tejto plodiny do podpôr v rámci investičnej výzvy tiež zvýši možnosť výroby,“ očakáva Ladislav Moravčík.

Zelená nafta zatiaľ nie

O osivovej kukurici sa veľa hovorilo pred časom aj v súvislosti s podporami v rámci zelenej nafty. Do podporených plodín sa zatiaľ nedostala, hoci peniaze z opatrenia sa v minulých rokoch nikdy nevyčerpali do posledného centu, a zvyšky z vyčleneného balíka boli preradené na iné opatrenia.

„V roku 2020 navrhla AKS a SPPK zaradenie plodiny Kukurica osivová do zoznamu plodín podporených štátnou pomocou. V prípade podpory tejto plodiny by sa jednalo o normatív spotreby motorovej nafty na úrovni 137,55 litrov na hektár,“ uviedol hypoteticky rezort pôdohospodárstva.

Peniaze zo štátnej schémy zelená nafta však zatiaľ pestovatelia osivovej kukurice očakávať nemôžu.

Čas na žiadosti sa kráti

V rámci investičnej výzvy majú pestovatelia osivovej kukurice, ako aj ostatní žiadatelia, možnosť predložiť svoju žiadosť Pôdohospodárskej platobnej agentúre do 31. mája 2022. Na podporu investícií v poľnohospodárskych podnikoch je vyčlenených 110 miliónov eur. Žiadatelia v rámci rastlinnej výroby môžu získať peniaze napríklad na poľnohospodárske stroje a náradie, výstavbu a modernizáciu objektov aj závlahových systémov a ďalšie projekty. Ministerstvo pôdohospodárstva pre túto výzvu vytvorilo aj katalógy s cenovým ohodnotením úzkej skupiny strojov a služieb.

Tvorcovia katalógu na základe požiadavky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pracujú na metodike inflačnej indexácie katalógových cien vzhľadom k súčasnému cenovému vývoju. Prípadné navýšenie katalógových cien z tohto titulu bude žiadateľom komunikované do 16. mája 2022,“ informuje Pôdohospodárska platobná agentúra na svojej internetovej stránke.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments