Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Paušálne ad-hoc odškodňovanie potláča zodpovednosť

Paušálne ad-hoc odškodňovanie potláča zodpovednosť
insert_photoAgra poisťovňa

Agra poisťovňa je jediná špecializovaná poisťovňa v sektore poľnohospodárstva. Za 10-rokov fungovania na slovenskom trhu rezort dobre poznajú. Riaditeľ Dalibor Bán sa v rozhovore nevyhol ani otázke ad-hoc odškodňovania, ktorá je síce pre poľnohospodárov veľmi atraktívna, ale v konečnom dôsledku škodí nášmu rezortu.

Aká bola sezóna 2017/2018?
Sezóna pre nás začína hneď po siatí repiek v auguste. Už v tomto období sme zaznamenali prvé poistné udalosti hlavne v dôsledku zaplavenia alebo naplavenia čerstvo zasiatych porastov. Samotné škody vyzimovaním sa neprejavili v porovnaní s dlhodobým priemerom až v takom objeme či počte. V sezóne 2018 vo väčšine prevládali škody spôsobené ľadovcom, keď zo všetkých hlásených poistných udalostí našimi klientmi predstavovali až 78-percent. Čo sa týka samotného odškodnenia v priereze všetkých rizík vyplácaných v tomto roku sa podiel pripadajúci na ľadovcové škody vyšplhal až k 90-tim percentám.

Ako sa zmenil trh za desať rokov, čo pôsobíte na Slovensku?
Zmenila sa najmä klíma. Je to negatívne, lebo ide o veľmi krátke obdobie desiatich rokov. Napriek tomu vidíme, že frekvencia škôd stúpa. Z našich štatistík vyplýva, že takmer každý tretí poľnohospodár má škodu. Neznamená to samozrejme len totálne škody spôsobené napríklad ľadovcom, alebo víchricou. Hovoríme aj o škodách pri vzchádzaní, alebo suchu, mraze, či škodcoch.

Pôsobíte na slovenskom, aj českom trhu. Aké sú rozdiely v prístupe k poisteniu medzi poľnohospodármi v týchto krajinách?
V Českej republike je vyššia prepoistenosť. Tá z istej časti vyplýva z podpôr na poistenie a dlhodobo stabilného prostredia, ktoré tamojší rezort ponúka poľnohospodárom. Našej situácii naopak nepomáhajú ad hoc riešenia, ktoré súvisia s paušálnym odškodňovaním. Nikto pri týchto odškodneniach nerieši, či ten poľnohospodár robil napríklad v prípade mrazu protimrazové opatrenia, alebo nebol poistený, to znamená či nedostal aj poistné plnenie vyplývajúce z jeho poistenia.

Najnovšie je na stole ad-hoc odškodenie za sucho.
Platí to isté, čo pri mraze. Poľnohospodár má v našom prípade možnosť poistiť si sucho pri ozimnej pšenici, silážnej a zrnovej kukurici a slnečnici. „Štátne“ odškodenia ho odúčajú od zodpovedného prístupu k podnikaniu.

Existujú ale aj iné, ako tri vymenované plodiny.
Požiadavka od poľnohospodárov je poisťovať viac plodín na sucho. Musíme ale produkt vymyslieť tak, aby bol predajný a udržateľný. Ak raz dáme produkt na trh a bude napríklad veľmi lacný, tak sa nám pri prvom väčšom suchu zosype. Ak bude priveľmi drahý, nikto ten produkt nevyužije. V Rakúsku sa okrem vymenovaných plodín poisťujú všetky poľnohospodársky významné plodiny. Dôvod je ten, že niektoré produkty dokážeš predávať len s určitou podporou štátu, lebo klient si to nemôže dovoliť. Podpora štátu pri otázke zodpovednosti a stability odvetvia je kľúčová. To nie sú moje názory, ale skúsenosti z Rakúska, ale aj z iných štátov sveta.

Podpory na poistenie sú skôr otázkou na iné inštitúcie. Je pri situácii tak ako ste ju opísali možnosť rozšíriť zoznam poisťovaných plodín proti suchu aj na Slovensku?
Mojim cieľom je, aby sme dokázali poisťovať aj sóju. Je to plodina u ktorej poistenie voči suchu žiadajú samotní poľnohospodári.

Hovoríme o poistení úrody voči suchu. Ako si ho máme predstaviť?
Ide o indexový typ poistenia, keď sledujeme vegetačné obdobie v podobe úhrnu zrážok a maximálnych denných teplôt. Tieto údaje sa potom porovnávajú s dlhodobým priemerom napríklad za 30-rokov.

Skúsme viac prakticky.
Klient si z ponuky meteostaníc, kde hospodári, vyberie tú, ktorá najlepšie vystihuje jeho podmienky. Aj malý klient má na výber 2 – 3 meteostanice. K tejto stanici sa priradí a všetky parametre sa porovnávajú s údajmi danej meteostanice. Potom je to už len o analytike. Percentuálne je presne vyčíslené koľko dní nad 35-stupňov spôsobí výpadok výnosu, alebo výpadok akých zrážok a v ktorej fáze vegetačného obdobia už prináša škody.

O akých meteostaniciach hovoríme?
Ide o zariadenia Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorý nám poskytuje informácie nie len o aktuálnom stave, ale aj o dlhodobom priemere.

Sú tieto informácie presné?
Za posledné tri roky sa urobil veľký pokrok, keď namiesto dvoch takzvaných meteoradarov, SHMÚ prevádzkuje už štyri radary, ktoré slúžia aj ako kontrola a doplnok údajov daných meteostaníc.

Všeobecne vo verejnosti voči poisťovniam nepanuje prílišná dôvera.
Súhlasím. Ku klientom ale pristupujeme tak, aby naše služby využíval a boli sme im oporou. Svedčí o tom napríklad aj to, že 30-percent našich zmlúv sú fixované na obdobie dlhšie ako jeden rok. Ak sa vrátim ešte k suchu, naozaj si uvedomujeme špecifiká poľnohospodárstva. Pri prívalových zrážkach, ktoré sa objavujú čím ďalej častejšie, napríklad v našich výpočtoch limitujeme maximálny úhrn za 24 hodín na úrovni 30 mm. To znamená, že ak poľnohospodárovi padne v oblasti za jeden deň aj 80 mm zrážok, tak mi do indexového výpočtu počítame len 30 mm. Uvedomujeme si, že prívalový dážď poľnohospodárovi nerobí osoh, ale skôr mu komplikuje ďalšie bytie.

Sucho poisťujete ako jediný na Slovensku?
Áno.

Ako vyzerá typický klient, ktorý sa má záujem poistiť?
Poisťujeme od malých farmárov, po veľké skupiny podnikov. Priemerná poistná zmluva u nás je na 300-hektárov a ročné poistné okolo 5-tisíc eur. V celkovom priemere sú zaradení poľnohospodári, ktorí majú 0,8 hektára vinohradu, aj tí, ktorí poisťujú výmeru 6-tisíc hektárov pôdy.

Poisťujete aj zvieratá. Aká je tu situácia?
Celková prepoistenosť u zvierat je vyššia ako poistenie plodín. Napriek tomu našou prioritou nie je poisťovanie zvierat. Matka našej poisťovne z Rakúska sa od začiatku fungovania v roku 1946 zameriavala na poistenie rastlinnej výroby. Veľmi dlhé obdobie to bolo len poistenie voči ľadovcu, až neskôr rozšírili svoju ponuku o ďalšie riziká. Poisťujeme síce aj zvieratá, ale zaviedli sme to na žiadosť stabilných klientov, ktorí majú s nami dobré skúsenosti a začali si žiadať tento produkt. Od začiatku poisťujeme len hovädzí dobytok, ošípané a ovce. Jelene, kapry, alebo hydinu nebudeme nikdy poisťovať.

Každá firma sa snaží prifarbiť si podiel na trhu. Čísla sa ťažko overujú, napriek tomu mi nedá sa nespýtať. Koľko poľnohospodárov dôveruje Vám a koľko zvyšným hráčom na trhu?
Dôveru sme si získavali postupne, najmä formou transparentnej, rýchlej a odbornej likvidácie, čo súvisí s tým, že sa špecializujeme len na toto odvetvie. V poisťovaní plodín sme jednotkou, tam máme podiel cez 40-percent z podielu celkovej poistenej plochy. Pri zvieratách, tým, že to nie je našou cieľovou skupinou, nejaké veľké výsledky nerealizujeme.

Čo chystáte?
Horúcou novinkou pre aktuálnych ako aj samozrejme všetkých nových klientov Agra poisťovne je každopádne aj náš nový web ale predovšetkým náš nový klientský portál. Ten umožňuje jednoduchý prístup k ich všetkým dôležitým dokumentom ale hlavne bezplatne dostupné agrometeorologické informácie priamo z pozemkov vrátane histórie cez dobre známy METEOSERVIS. Zároveň ako prvý na Slovensku a hlavne zadarmo ponúkame všetkým klientom jedinečné satelitné snímky, s možnosťou náhľadu svojich pozemkov z vtáčej perspektívy. Nová služba AGRASAT umožňuje zobraziť aktuálne satelitné snímky každých 3 až 5 dní so súčasným prehľadom o aktuálnom stave vegetácie s možnosťou jej porovnania na rozličných miestach a samozrejme s možným pozorovaním vývoja porastov podľa časového priebehu prostredníctvom Interpretovaného vegetačného indexu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Agra poisťovňa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
20. november 2018 13:58

Pri poisťovaní v polnohospodárstve mám dlhoročné skúsenosti. Dlhe roky som v polnohospodárstve pracoval,ale nestalo sa,že by niektorá poisťovňa skrachovala. Je to podobné ,ako v lotériách. V takýchto typoch podnikania je aj plánovaný zisk. V minulej dobe sme navrhovali.abysamotní polnohospodári mali svoju poisťovňu,kde príspevky by boli podla výsledkov plánovaných, teda poistených… Celý komentár »

abraka
abraka
20. november 2018 16:34

V zásade je pointa správna, odškodňovanie je vždy subjektívne… v každom roku je v nejakom regióne sucho alebo príliš mokro, čo takto škody zverou atď.,… poľnohospodárstvo nie je beh na jeden rok – keď mám super rok kolegovia „poľnohospodári“ si kupujú nové SUV a v zlom roku sa pred kamerami… Celý komentár »