Ovečky pre mesto – do parku aj pre školy
Keď minulý rok vypustili tri ovečky a jedného barana do parkov Rožňavy, bola to mestská slávnosť a informovali o nej mnohé médiá. Občianske združenie Druživa buduje vedľa Domova sociálnych služieb Jasanima vzdelávací areál mestskej farmy a ovečky z nej v rámci projektu Sinzem – Sociálne a inovačne na zeleň v meste „prepožičali mestu“. Spásanie trávnych plôch je ekologické, v poraste sa potom množia rozmanité druhy rastlín aj hmyzu, povzbudzuje to biodiverzitu. A obyvateľom a návštevníkom mesta to poskytuje zážitok.
Kosci verzus živé kosačky
Obyvatelia Rožňavy si môžu na online mape pozrieť, kde sa ovečky práve nachádzajú. Tento rok je červená ikonka na mape zapichnutá stále pri DSS Jasanima, sú v košiari – okotili sa a teraz sa čaká, aby ich mláďatá vyrástli. Ovečky majú mená a nedávno ich začali ponúkať na adopciu.
„Projekt bude pokračovať, mesto nám ho schválilo, ale cítime istý skepticizmus. Mesto v tom nevidí hlbší význam. Chceme predstaviteľov Rožňavy presvedčiť, že to má veľa benefitov a nadimenzovať projekt tak, aby to bolo pre neho aj ekonomicky výhodné,“ hovorí Miloslav Kováč, predseda Občianskeho združenia Druživa a koordinátor projektu.
V tejto chvíli čakajú, že im mesto vyčísli náklady na koscov, aby ich vedeli porovnať s tým, koľko ich stoja ovečky. Tie sa však nechovajú primárne na to, aby kosili trávu, to je skôr ich vedľajšie „zamestnanie“.
Mestská farma ako sociálny podnik
Sú predovšetkým spolu s včelami prvým osadenstvom mestskej farmy, s ktorou má Druživa veľké plány. Starajú sa o ne obyvatelia DSS Jasanima s mentálnym znevýhodnením a práca so zvieratami má pre nich dôležitý terapeutický význam. Na jar tu začali aj s pestovaním zeleniny, najmä pre potreby DSS, ale vandali im rozbili skleník. Pre obyvateľov DSS je to „pracovná terapia“, pre návštevníkov možnosť zakúpiť si niečo z miestnej produkcie a pre deti zo škôl „zážitkové vyučovanie“.
Hľadanie modelu a štatútu
Miloslav Kováč je zároveň aj predsedom pracovnej skupiny pre sociálne poľnohospodárstvo, ktorý združuje zástupcov ministerstva pôdohospodárstva, odborníkov z vysokých škôl a neziskových organizácií i ľudí z praxe. Cieľom tejto pracovnej skupiny je pripraviť legislatívu o sociálnych farmách, ktorá sa minulý rok už dostala do pripomienkového konania, ale vrátili ju na dopracovanie.
V Rožňave vzniká model pre typickú sociálnu farmu, ktorá by plnila okrem produkčných aj sociálne, komunitné, vzdelávacie či ekologické úlohy.
„Pozeráme sa dopredu, sme v pešom dosahu z Rožňavy a mamičky s deťmi by k nám mohli chodiť kupovať si naše výrobky a pohrať sa so zvieratami. Školám poskytujeme vzdelávacie aktivity,“ opisuje M. Kováč svoje plány.
Teraz, v lete je tu akcií menej, naposledy to bol denný tábor pre deti a Deň otvorených záhrad. Program obohatilo pásmo o živote včiel. Práve teraz budú prvýkrát stáčať med. Z vlny ovečiek si návštevníci mohli vytvoriť plstený prívesok.
Druživa sa venuje popularizácii sociálneho modelu poľnohospodárstva, ktorý zatiaľ na Slovensku nemá samostatný štatút. Každá farma sa však môže zaregistrovať ako sociálny podnik. Areál pri DSS Jasanima to ešte len čaká, proces registrácie rozbehli spoločne s komunitným centrom Kláštor.