Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z ekonomiky Zaujímavosti

Otvorenie filmového festivalu s profesionálnou slepotou

blank

Na ďalšom ročníku medzinárodného filmového festivalu Agrofilm sa predstavia poetické, inštruktážne aj reklamné filmy z dvadsiatich štyroch štátov sveta. Festival opäť priblíži divákom špecifické témy poľnohospodárstva, potravinárstva, ochrany prírodných zdrojov a života na vidieku. Výnimočné podujatie nie len v rámci Slovenska, ale aj sveta, otvorili dnes (1. októbra 2018) v Nitre.

„Na aktuálnom plagáte k filmovému festivalu máme zobrazené rôzne semienka rastlín. Semienko symbolizuje začiatok a na začiatku nášho festivalu v roku 1981 bola spolupráca českých filmárov a slovenských výskumníkov. Dnes otvárame festival v prvý deň mesiaca, keď si pripomenieme sto rokov založenia nášho bývalého spoločného štátu,“ hovorí Zuzana Nouzovská, prezidentka festivalu Agrofilm a šéfka Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra.

To je hlavným organizátorom festivalu a kongresové centrum Výskumného ústavu živočíšnej výroby, ktoré pod NPPC patrí, je hlavným premietacím stanoviskom. Okrem tohto „retro“ priestoru sa návštevníci môžu na filmy s agrárnou tématikou pozrieť aj v modernej sále nitrianskeho nákupného strediska Mlyny, alebo v priestoroch oboch nitrianskych univerzít.

„Premietania počas festivalového týždňa prebiehajú aj na Technickej univerzite vo Zvolene, Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, alebo Univerzite Komenského v Bratislave,“ informujú organizátori.

Premietanie na všetkých slovenských univerzitách spojených s poľnohospodárstvom ocenil na otvorení podujatia aj Jozef Dvonč, primátor Nitry.

To, ako organizátori zveľaďujú myšlienku prepojenia filmového umenia a výskumníckej praxe mohol priamo na otvorení podujatia vidieť aj zakladateľ festivalu. Akademik Ján Plesník je osobnosťou, ktorá sa nezameniteľným spôsobom zapísala do rozvoja našej živočíšnej výroby, výskumného ústavu v Nitre a aj do organizovania samotného festivalu. Ku cti organizátorov patrí, že nezabúdajú na jeho odkaz a každoročne je v sále prítomný.

Akademik Plesník viedol Výskumný ústav živočíšnej výroby od roku 1959 až do poprevratových zmien. V dnešných časoch, keď sa expiračná doba riaditeľov štátnych podnikov, alebo výskumných ústavov až priveľmi podobá dobe trvanlivosti škatuľového mlieka, znie tridsaťdva ročné pôsobenie na jednom mieste ako sci-fi. 

Aj vďaka stabilite, akú výskumné ústavy bezpochyby potrebujú, dnes môžeme kvetnatými rečami vzdávať hold takýmto náučným aktivitám, ako Agrofilm bezpochyby je. Otázne je, či to do budúcnosti samotného výskumného ústavu stačí. Na jednej strane je šťastím, že myšlienka, ktorá robí z Nitry globálneho hráča na poli agrárneho filmového umenia je neustále živená a rozvíjaná. Na druhej strane je potrebné sa spýtať otázkou z populárneho filmu Pelíšky. „A bude to stačiť myslíš?“

Výskumný ústav živočíšnej výroby v Nitre, vďaka investičnému dlhu, ktorý pred sebou tlačí už roky, pôsobí ako zakonzervovaná minulosť. Naozaj má takto vyzerať jediné a tým pádom jedinečné pracovisko v rámci Slovenskej republiky?

V texte, ktorý sa mal venovať Agrofilmu to asi nevyriešime. Každoročne ale pri príležitosti jeho otvorenia mu vzdávajú hold tí, ktorí rozhodujú aj o jeho financovaní. Asi trpia profesionálnou slepotou. To ale určite nie je dobrou dispozíciou pri návšteve filmového festivalu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1572 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. blank
    Jozef Bulla
    3. októbra 2018

    Ďakujem za príspevok a žiaľ aj reallne záverečné hodnotenie. Myšlienka a každoročná realizácia tohto svetovo unikátneho festivalu vďaka zanieteným organizátorom udržujúcim Plesníkovo dielo a posolstvo reprezentujúce Slovensko stále žije. Slávnostné reči o význame podujatia a prítomnosť vysokých honorabilít rezortu s chválenkárstvom typickým pre súčasných,ale aj minulých mocipánov sú úbohé a len bla,bla o podpore vedy a pôdohospodárstva našej krajiny. Myslím,že to nie je len slepota,ale cielený zámer deštruovať to čo bolo dobré,životaschopné a prežilo aj hlavne ideologicky ťažšie časy. Pripomína to skazu Titanicu. Kým na hornej palube hral orchester,ľudia sa zabávali, tak podpalubie zomieralo. Svedčí o tom celkový vzhľad bývalého VÚŽV ako Vedúceho vedeckého pracoviska rozvoja živočíšnej výroby v Československu i Európe. Dnes ,zatekajúce strechy,chátrajúce fasády,plesnivé laboratóriá,netesniace okná. Manažment sa môže aj potrhať,keď okrem dlhov existujú len sľuby a pravidelná reorganizácia či reštrukturalizácia v rámci slávnej reformy ESO. Už sa mi ani nechce veriť aj vbudúcnosť AGROFILMU! Prof. Ing. Jozef Bulla,DrSc.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.