Otázky pri špecifikácii tokajských vín
Malá Tŕňa/Košice/Bratislava 12. februára (TASR) – Tokajskú vinohradnícku a vinársku oblasť na juhu Trebišovského okresu navštívil 10. a 11. februára zástupca Európskej komisie (EK), generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, vinársky expert Luc Berlottier. Ako informovala vedúca slovenskej delegácie Marieta Okenková z Ministerstva pôdohospodárstva SR, následne v stredu a dnes (12.2.) sa zúčastnil na bilaterálnom stretnutí na maďarskej strane.
„V nadväznosti na tieto rokovania je do polovice marca plánované trilaterálne stretnutie všetkých zainteresovaných partnerov v Bruseli. Na tomto stretnutí by už malo padnúť definitívne rozhodnutie o tom, či budeme spoločne postupovať pri ochrane tohto historického klenotu alebo pôjdeme každý svojou cestou,“ uviedla Okenková.
Hlavným cieľom misie EK, ako spresnila, bolo zistiť otvorené otázky a prekážky uzavretia dohody o spoločnej špecifikácii tokajských vín v rámci EÚ.
„Bilaterálne rokovania s Maďarskom sme vždy považovali za odborné a nie politické. Prioritným cieľom bolo spoločne chrániť túto jedinečnú a výnimočnú oblasť, vzájomne si garantovať vysokú kvalitu tokajských vín, a tak zabezpečiť dlhodobú stabilitu a rozvoj regiónu s cieľom prilákať nových investorov a spoločne postupovať voči tým, ktorí zneužívajú tokajskú značku. Táto priorita je stále záujmom Slovenska,“ zdôraznila Okenková.
Návšteve experta z EK predchádzalo trilaterálne rokovanie v Bruseli 5. júna 2008, na ktorom obe strany deklarovali svoj záujem o jedno spoločné chránené označenie pôvodu TOKAJ. Prioritným záujmom oboch strán bolo dosiahnuť medzivládnu dohodu o geograficky uzavretej jednej oblasti, v ktorej platia spoločné a jednotné pravidlá. Slovenská strana, pripomenula Okenková, však bola nútená v júni minulého roka po dlhých intenzívnych rokovaniach jednostranne ukončiť rokovania s maďarskou stranou z dôvodu, že na základe požiadavky maďarskej strany by nebola jednotne definovaná tokajská oblasť na oboch stranách hranice.
Maďarsko, ako uviedla vedúca našej delegácie, trvalo na jednostrannom obmedzení výmery na slovenskej strane, pričom Slovensko nikdy nespochybnilo výmeru v Maďarsku, dokonca ani deklarovaný potenciál 11.419 ha, ktorý nemá historickú oporu. Z našej celkovej výmery 908,77 ha maďarská strana neuznávala v záverečnej etape 236,66 ha, ktoré plne spĺňajú metodiku zatriedenia tokajských honov ako v Maďarsku a sú v najvyššej kvalitatívnej kategórii. Rovnako maďarská strana obmedzila počet obcí, ktoré majú byť zaradené do slovenskej tokajskej oblasti z pôvodných sedem na štyri, čo je v rozpore s medzirezortnou dohodou z roku 2004, v ktorej bolo uznaných všetkých sedem obcí.
Posledný maďarský návrh na vymedzenie tokajskej oblasti na Slovensku je Malá Tŕňa 306,71 ha, Slovenské Nové Mesto 131 ha, Viničky 133 ha, Veľká Tŕňa 79,40 ha a hon Lada v Černochove 21 ha, čo je spolu 672,11 ha.
Okenková ďalej zdôraznila, že Slovensko urobilo všetky potrebné kroky k plnej harmonizácii svojej legislatívy s maďarskou.
„Rovnako sme v procese postupného zavádzania obdobného systému kontroly ako je na maďarskej strane, založenom na samospráve. Na Slovensku bolo za týmto účelom vytvorené Tokajské združenie, na ktoré sa plánuje na základe novej národnej legislatívy postupne previesť niektoré kontrolné právomoci z národnej kompetentnej autority – Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho.“
Keďže nedošlo k dohode, zámerom maďarskej strany bolo podľa Okenkovej odňať Slovensku právo používať názov Tokajský/-á,-é. Na základe rokovaní v Bruseli v apríli minulého roka však, ako pripomenula, má Slovensko právo používať názov Tokajská oblasť, pretože bol uvedený v Prístupovej zmluve a stal sa súčasťou právneho poriadku Európskej únie ešte pred podpisom gentlemanskej dohody 2. júna 2004 bývalým ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom, na základe ktorej mala byť obmedzená výmera tokajskej oblasti na Slovensku na 565,2 ha.
Berlottier počas svojej návštevy Slovenska opätovne potvrdil, že ak nedôjde k dohode medzi Slovenskom a Maďarskom, budú podľa legislatívy EÚ existovať vedľa seba dve chránené označenia pôvodu Tokaji pre Maďarsko a Tokajská/-ý,-é pre Slovensko. Z uvedeného, pripomenula Okenková, jednoznačne vyplýva, že jediný spôsob, ako môžu maďarskí výrobcovia kontrolovať slovenských je na základe dohody o jednej oblasti.
„Slovensko preto očakáva iniciatívu z maďarskej strany a sme pripravení obnoviť rokovania ako rovnoprávni partneri. Nemôžeme od slovenských vinohradníkov a vinárov požadovať výrazne tvrdšie obmedzenia, ktoré sa nevzťahujú na maďarských“, zdôraznila Okenkova.
„Rokovania s Berlottierom sa na slovenskej strane uskutočnili vo veľmi priateľskej a príjemnej rodinnej atmosfére za účasti všetkých výrobcov tokajských vín. Súčasťou bola prehliadka tokajských viníc a pivníc, pričom každý výrobca sa mohol prezentovať. Návštevou expozície tokajskej oblasti vo Vlastivednom múzeu v Trebišove sa hosť mohol presvedčiť o dlhodobej tradícii a histórii tokajského vinohradníctva a vinárstva na Slovensku“, dodala vedúca slovenskej delegácie.