Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Organizátor protestu v Paríži: Francúzi svojich poľnohospodárov milujú

Organizátor protestu v Paríži: Francúzi svojich poľnohospodárov milujú
insert_photoTASR/AP - Policajti monitorujú protest francúzskych poľnohospodárov na diaľnici v meste Argenteuil, severne od Paríža v pondelok 29. januára 2024. Francúzski poľnohospodári začali v pondelok s časovo neobmedzeným "obliehaním" Paríža, pričom začali blokovať viaceré hlavné ťahy ciest. Ich cieľom je vyvinúť tlak na vládu, aby im vytvorila lepšie pracovné podmienky.

Francúzski poľnohospodári dnes začali druhý deň blokády strategických trás v okolí Paríža a na ďalších miestach krajiny, ktorou chcú dosiahnuť splnenie svojich požiadaviek. Protestnou akciou zvyšujú tlak na vládu Emmanuela Macrona, ktorá sľubuje oznámenie nových opatrení na zažehnanie tejto krízy.

Zapálili balíky sena a pneumatiky

Francúzski poľnohospodári blokujú od pondelka svojimi traktormi osem diaľničných trás v okolí hlavného mesta, a to pod dohľadom masovo mobilizovaných policajných síl.

Napriek vyhrážkam odborov k ohlásenému “obliehaniu” Paríža zatiaľ nedošlo a letiská v parížskom regióne ani najväčší trh s čerstvými produktmi na svete Rungis, ktorý zásobuje parížsky región, nie sú zablokované. Konvoj asi 200 traktorov z juhu krajiny sa však dnes ráno opäť vydal smerom k tomuto trhu, ktorý má v pláne, na výzvu organizácie Coordination rurale, popoludní obsadiť.

Poľnohospodári tiež zapálili balíky sena a pneumatiky, aby čiastočne zablokovali prístup na letisko v Toulouse na juhozápade Francúzska. Regionálny prefekt uviedol, že farmári tým síce zatarasili hlavnú príjazdovú cestu na letisko v Toulouse, ale ľudia sa podľa neho stále môžu dostať na neďaleké parkoviská.

Konvoje prichádzajú zo všetkých strán

Francúzski farmári protestujú od minulého týždňa a neupokojili ich ani ústupky, ktoré ohlásil v piatok premiér Gabriel Attal. Francúzska vláda sa napríklad vzdala plánu na zvýšenie dane na naftu na poľnohospodárske účely. Ďalšie opatrenia na pomoc farmárom vláda pravdepodobne oznámi dnes.

“Konvoje prichádzajú zo všetkých strán, je to šialené,” povedal spolupredseda zväzu poľnohospodárov Coordination rurale José Perez.

“To, čo zažívame, je naozaj veľmi silné. Ľudia sú s nami a počas cesty sme sa mohli presvedčiť, že Francúzi svojich poľnohospodárov milujú,” dodal.

Marcon sa kvôli situácii v pondelok mimoriadne stretol s ministrami. Vo štvrtok o nej bude rokovať v Bruseli s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Rokovania, ktoré sa uskutočnia na okraj mimoriadneho summitu EÚ k rozpočtu Únie, sa budú týkať hlavne vyjednávanej obchodnej dohody medzi EÚ a juhoamerickým blokom Mercosur, vyčlenenia pôdy na úhor a dovozu poľnohospodárskych produktov do únie z Ukrajiny. Macron podľa svojho kabinetu trvá na tom, že uzavrieť dohodu s Mercosurom je v danej situácii nemožné.

Šéfovia hlavných francúzskych poľnohospodárskych zväzov tvrdia, že doterajšie kroky nie sú dostatočné. Chcú napríklad rovnaké podmienky pre lacné produkty dovážané z Ukrajiny či krajín Mercosur. Kritizujú tiež požiadavky spojené s prechodom EÚ k ekologickejšiemu poľnohospodárstvu.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Policajti monitorujú protest francúzskych poľnohospodárov na diaľnici v meste Argenteuil, severne od Paríža v pondelok 29. januára 2024. Francúzski poľnohospodári začali v pondelok s časovo neobmedzeným "obliehaním" Paríža, pričom začali blokovať viaceré hlavné ťahy ciest. Ich cieľom je vyvinúť tlak na vládu, aby im vytvorila lepšie pracovné podmienky.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
31. január 2024 16:15

Ako je naším polnohospodárom dobre.Ani ich nenapadne protestovať. Majú ministra,ktorý je fantastický stratég. Vie kde je jeho miesto.Na behu SNP nabral chuť a odvahu ďalej pokračovať v zlepšovaní podmienok pre celé odvetvie polnohospodárskej a potravinárskej výroby. To máme šťastie. ďakujeme osudu.Len neviem,prečo mám podla lekárov obmedziť pitie rumu,asi sa v… Celý komentár »