Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

EÚ obmedzí bezcolný dovoz agrokomodít z Ukrajiny

EÚ obmedzí bezcolný dovoz agrokomodít z Ukrajiny
insert_photopixabay.com

Európska komisia (EK) v stredu navrhla oslobodiť dovoz poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny od cla na ďalší rok – do júna 2025. Nové mechanizmy majú zároveň zabezpečiť, aby ukrajinský dovoz neviedol k narušeniu európskych trhov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA a údajov z internetovej stránky Komisie.

V rámci Komisie existuje široká zhoda, že clá pre Ukrajinu by mali zostať nízke, uviedol podpredseda EK Margaritis Schinas. Vývoz je pre Ukrajinu dôležitým zdrojom príjmov, a to aj na financovanie vojny s Ruskom, dodal. Zároveň však vyjadril pochopenie pre obavy európskych poľnohospodárov.

V krajinách susediacich s Ukrajinou viedol dovoz k zníženiu cien niektorých poľnohospodárskych výrobkov, aj keď sa to na celkovom trhu Európskej únie (EÚ) neprejavilo, vysvetlil Schinas. Komisia preto navrhuje ochranný mechanizmus s cieľom zabezpečiť, aby sa v prípade závažného narušenia trhu EÚ alebo trhov jedného alebo viacerých členských štátov mohli prijať rýchle nápravné opatrenia.

V prípade najcitlivejších výrobkov – hydiny, vajec a cukru – sa počíta s mechanizmom tzv. záchrannej brzdy, ktorý by stabilizoval dovoz na úrovni priemerného objemu dovozu v rokoch 2022 a 2023. Ak by teda dovoz týchto výrobkov presiahol uvedené objemy, opätovne by sa uložili clá, vysvetlila Komisia.

Návrhy teraz posúdia Európsky parlament a Rada EÚ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments