Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Odhad úrody obilnín a olejnín podľa Štatistického úradu SR

Odhad úrody obilnín a olejnín podľa Štatistického úradu SR
insert_photopoľnoinfo.sk

Podľa dnes zverejnených odhadov Štatistického úradu SR sa predpokladá nižšia úroda hustosiatych obilnín. Pokles pri produkcii pšenice by mal dosiahnuť 8,4 percenta, pri raži 14,6 percenta a pri jačmeni až 33,9 percenta

“Nám z odhadov tiež vychádzalo, že medziročný výpadok úrody pri pšenici by sa mohol pohybovať niekde medzi 8 až 15 percentami a cez 30 percent u jačmeňa,” uviedol dnes pre TASR tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Celková produkcia obilnín by mala oproti minulému roku klesnúť z 2,34 milióna ton na 1,96 milióna ton. To znamená o 15,8 percenta. Dôvodom nižšej produkcie je menšia osiata plocha obilninami a to o 92 700 hektárov.

“Ako sa budú vyvíjať v roku 2010 ceny obilnín, zatiaľ nevieme, nemáme signály o tom, že by malo prísť k nejakému dramatickému rastu. Po žatve zvyknú ceny skôr stagnovať, alebo dokonca klesnú. Možno až niekoľko mesiacov po žatve, keď sa vykryštalizuje situácia na zahraničných trhoch, sa uvidí, ako sa bude dariť obilie speňažovať,” informoval Stanislav Nemec.

SPPK sa zatiaľ podľa hovorcových slov nevie vyjadriť k tomu, ako dopadne tohtoročná úroda obilnín z hľadiska kvality.

“Môže sa stať, že niektoré očakávané kvalitatívne parametre nebudú u obilnín celkom naplnené,” konštatoval.

Pri repke olejnej hovoríme o takmer rovnakej výmere pestovania ako minulý rok. I odhad produkcie zostáva oproti roku 2009 takmer bez zmeny.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments