Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Od roku 2019 schválili vlády 720 katastrov pre pozemkové úpravy. K realizácii nedošlo ani v jedinom prípade!

Od roku 2019 schválili vlády 720 katastrov pre pozemkové úpravy. K realizácii nedošlo ani v jedinom prípade!
insert_photopixabay.com

Zoznam schválených území pre začatie pozemkových úprav na Slovensku je zas o čosi dlhší. Už niekoľko rokov ho vláda predlžuje schvaľovaním nových a nových zoznamov pre začatie komasácií v konkrétnych rokoch, v jednotlivých lokalitách sa však stále nič nedeje. Naposledy sa zoznam rozšíril pred pár týždňami, keď kabinet odobril územia, kde sa majú úkony vykonávať od roku 2025. V praxi sa však nič nedeje ani v územiach schválených pre rok 2020.

Papier znesie

Práve v roku 2020 sa malo začať realizovať prvé sceľovanie pozemkov, naplánované aj v rámci stratégie na urýchlené vykonanie pozemkových úprav.

„V súvislosti so schválením nelegislatívneho materiálu „Návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav v SR“ v alternatíve 30 rokov vládou Slovenskej republiky, a to uznesením číslo 358 z 21. augusta 2019, bolo uložená ministrovi MPRV SR povinnosť predložiť na rokovanie vlády Slovenskej republiky zoznam katastrálnych území s najväčšou naliehavosťou pre začatie pozemkových úprav s termínom každoročne do 30. júna,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vo svojej písomnej odpovedi, zaslanej v rámci požiadavky na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Hoci letný termín sa pre schvaľovanie nie vždy podarilo dodržať, dosiaľ máme na Slovensku schválený už zoznam 720 území pre začatie pozemkových úprav, vrátane tých, ktoré majú odštartovať na budúci rok. To, či sa skutočne začnú, však už nie je ani len otázne – keďže dianie je na bode mrazu aj pre územia z predchádzajúcich rokov.

„Vybraté územia sú predkladané na rokovanie vlády Slovenskej republiky na schválenie a následne sa ďalej vykonávajú potrebné práce a úkony pre zabezpečenie začatia procesu vykonávania projektov pozemkových úprav v týchto katastrálnych územiach, pričom prvou fázou je uskutočnenie prípravných konaní predstavujúcich podklad pre realizáciu verejného obstarávania projektov pozemkových úprav,“ uviedol ďalej rezort v odpovedi.

Mesiace príprav

Verejné obstarávanie sa vo vzťahu k pozemkovým úpravám na Slovensku naposledy konalo ešte v roku 2018 – teda o rok skôr, ako svetlo sveta uzrel komplexný plán na vykonanie komasácií a vyriešenie problému s rozdrobenosťou pozemkov v horizonte 30 rokov. V rámci danej súťaže boli na spracovanie a vykonanie pozemkových úprav zazmluvnené projekty v 27 územiach.

„Príslušné organizačné útvary okresných úradov vydali rozhodnutie o nariadení pozemkových úprav v súlade s § 8 zákona č. 330/1991 Zb., pričom v súlade so zmluvnými podmienkami začali zhotoviteľom plynúť lehoty na odovzdanie úvodných podkladov, ktoré boli odovzdané a aktuálne prebiehajú prípravy týkajúce sa projektov pozemkových úprav,“ vysvetlilo ministerstvo pôdohospodárstva v písomnom stanovisku.

Zároveň potvrdilo, že ide o jediné, v súčasnosti zazmluvnené projekty

„Verejné obstarávanie s výnimkou toho uvedeného nebolo vyhlásené,“ uvádza agrorezort.

Podrobnosti, prečo je tomu tak, sme sa zo stanoviska nedozvedeli. Rezort pritom ešte vo februári tohto roka avizoval skoré vypísanie prvej súťaže, na ktorú mali nasledovať ďalšie. Ešte v júni tohto roka sa portál polnoinfo.sk rezortu na dôvody nevyhlásenia verejného obstarávania pýtal, táto otázka však zostala bez odpovede. Najnovšie rezort na náš dopyt reagoval, hoci odpoveď veľa nenapovedá.

„MPRV SR pripravuje podklady potrebné pre vyhlásenie verejného obstarávania tohto typu, pričom ide o časovo náročný proces, čo je determinované vecnými faktormi vstupujúcimi do tohto procesu. MPRV SR vyhlási verejné obstarávanie tohto typu hneď po tom, ako budú sfinalizované všetky potrebné podklady pre jeho vyhlásenie, pričom pôjde o verejné obstarávanie projektov pozemkových úprav pre 93 katastrálnych území,“ uvádza sa v odpovedi z ministerstva.

Nekonečné čakanie

Podrobnosti o prípadnom vyhlásení verejného obstarávania nemá ani Komora pozemkových úprav, ktorá na súťaže tiež čaká.

„Cítime pri vykonávaní pozemkových úprav potrebu, záujem zo strany obcí a účastníkov pozemkových úprav, aby sa pozemkové úpravy vykonávali. Je to jediný efektívny nástroj na usporiadanie pozemkového vlastníctva, tak ho využívajme a neodložme ho opäť do šuflíka s odôvodnením, že sú dôležitejšie veci, že je kríza, nedostatok prostriedkov a podobne,“ vyjadril sa Vladimír Uhlík, predseda predstavenstva Komory pozemkových úprav.

Komora je zvedavá aj na samotnú podobu súťaže, ktorá má byť vyhlásená. Tá posledná, z roku 2018, totiž podľa odborníkov niesla so sebou niekoľko problémov. Medzi nimi boli nereálne ceny nastavené v súťaži, nevhodné rozdelenie projektov do príliš dlhých fakturačných celkov, termíny odovzdávania jednotlivých etáp aj komplikované dodacie podmienky. Či sa problémy z verejných obstarávaní pre budúcnosť odstránia, zostáva otázne. Ukáže sa to až po tom, ako budú reálne vyhlásené, ak sa tak v praxi teda stane. V súvislosti s aktuálnou témou konsolidácie verejných financií totiž vyvstáva aj otázka, či sa do realizácie štát vôbec pustí. Pre tento rok má rezort v rozpočte na oblasť pozemkových úprav vyčlenených necelých 13 miliónov eur, na budúci rok to má byť približne dvojnásobok.

Odborník z Komory pozemkových úprav však upozorňuje, že roztrieštenosť pozemkov v praxi prináša mnoho problémov, medzi nimi aj ťažkosti čerpania peňazí z externých zdrojov na projekty, ktoré môžu byť pre Slovensko v mnohých smeroch prínosom.

„Pozemkové úpravy sú skutočným opatrením ako efektívne čerpať štátny rozpočet aj prostriedky EÚ, pomôcť rozvoju obcí, regiónov a celého Slovenska, pretože len na vlastnícky usporiadaných pozemkoch je možný rozvoj, investície, čerpanie prostriedkov z Eurofondov,“ upozornil Vladimír Uhlík.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
2. október 2024 9:47

Ja už som starý,tak by nebola tragédia ,že sa už toho nedožijem. Mladí sa toho tiež tak skoro nedožijú.V mútnych vodách sa dobre loví.

juraj mačaj
juraj mačaj
2. október 2024 17:23

SME TAK HLUPI ALEBO NAIVNI pozemkove upravy vyhovuju len developerom naivnym sedliakom a špekulantom rolnik ktory chce vyrabat tak potrebne domace potraviny aby sa dosiahla sebestačnost považuje pozemkove za najvačšiu hlupost ktora brzdi vyrobu a je bohapustym rozhadzovanim penazi

Jaromír
Jaromír
2. október 2024 18:58
Odpoveď na  juraj mačaj

Od roku 2019 nedošlo k ani jednej zo 720 schválených pozemkových úprav. Takže kde sú tak potrebné domáce potraviny, aby sa dosiahla sebestačnosť ? Pozemkové úpravy tú sebestačnosť teda asi nehatia.