Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Obrovský krok späť v označovaní vín

Obrovský krok späť v označovaní vín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nové označovanie vín nie je pre vinohradníkov a výrobcov vína v SR výhodné. „My sme viac ako desať rokov zvykali našich spotrebiteľov na to, že označenie vína ročníkom a odrodou znamená určitú garanciu kvality. Toto už nebude platiť,“ uviedol ďalej pre TASR predseda Zväzu vinohradníkov Slovenska Igor Mancel.

Konkurenčný tlak lacných dovážaných vín, ktoré sa už nebudú musieť povinne označovať ako stolové, bude tak podľa neho oveľa väčší. „Od augusta 2009 je totiž v účinnosti nariadenie Európskej únie a od septembra aj slovenský vinohradnícky a vinársky zákon,“ informoval.

„Prispôsobujeme sa románskemu označovaniu kvality vína, kde určujúcim kritériom je určenie pôvodu – čiže budeme mať vína bez označenia pôvodu, vína so zemepisným označením a vína s chráneným označením pôvodu, teda systém podobný francúzskemu označovaniu,“ uviedol ďalej Mancel.

Víno bez označenia pôvodu už nebude mať podľa Mancela obmedzenia a doteraz „najnižšia kategória“ – tzv. stolové sa nesmelo označovať ani názvom odrody, ani názvom ročníka.

„Teraz, ak má niekto rád kvalitné Chardonnay, môže si kúpiť Chardonnay a ročník – bude mať najlacnejšie stolové víno, bohvie odkiaľ dovezené, ktoré v podstate ani Chardonnay byť nemusí,“ konštatoval.

Podľa novej legislatívy to podľa jeho slov nepodlieha žiadnemu zatrieďovaniu ani kvalitatívnym skúškam.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments