Novela zákona o potravinách očami ministra
Šéfovi Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsoltovi Simonovi sa zdá, ako keby obchodníci s potravinami na Slovensku chceli mať v podnikaní len garantovaný vysoký zisk.
“My od obchodu však len chceme, aby predával kvalitne a aby sa slovenský zákazník vedel v ponuke obchodu ľahko zorientovať,” uviedol Simon na brífingu v reakcii na dnešné kritické vyjadrenia zástupcov výrobcov a obchodníkov s potravinami na adresu navrhovanej novely zákona o potravinách.
“Ohlasovacia povinnosť na dovoz potravín je preventívne opatrenie v záujme bezpečnosti našich spotrebiteľov, pretože potrebujeme mať reálne informácie v reálnom čase,” zdôvodnil minister.
Príkladom podľa neho je kauza dioxín zo začiatku tohto roka alebo kauza epidémie E.coli, ktoré obe poukazujú na to, že keď nastane problém, MPRV SR nemá informácie kde, kto, čo do SR doviezol a ako umiestnil na trh.
“Nie je to žiadna extra záťaž, dovozcovia nemusia nikam chodiť, vybavia povinnosť od počítača,” povedal.
Kritizovaná povinnosť umiestňovania potravín s lehotou spotreby menšou ako 48 hodín v osobitej časti regálu nepotrebuje podľa Simona nové chladiace pulty, nepotrebuje nové regály, len “potrebuje trochu práce, aby tovar, ktorému končí lehota spotreby a má už len 48 hodín, aby bol osobitne umiestnený, pretože keď prídu zákazníci na nákup, tak budú vedieť, že nakupujú z istej časti regála”. “Je to opatrenie bežné vo vyspelých krajinách. Obchodné reťazce, ktoré do SR prišli zo západnej časti Európy, nám tu budú dnes hovoriť, že toto je pre nich neprijateľné? U nás majú mať garantovaný zisk a nemajú dávať tú istú kvalitu a ten istý prístup k zákazníkovi ako k zákazníkovi v Anglicku, vo Francúzsku alebo v Nemecku či Rakúsku?”
Nad kritikou výšky pokút za nedostatky zo strany obchodníkov sa Simon podľa svojich slov len pousmial.
“Ten, kto predáva kvalitne, neporušuje zákon, ten žiadne pokuty nemá,” podotkol s tým, že vyjadrenia obchodníkov v tomto kontexte si vie vysvetliť jedine tak, že chcú ďalej predávať neporiadne, chcú porušovať zákon a preto sa obávajú sankcií.
Navrhovaná novela zákona o potravinách bude mať podľa prvovýrobcov, spracovateľov a obchodníkov s potravinami negatívne dôsledky na všetky články potravinového reťazca. Zhodli sa na tom dnes na spoločnej tlačovej besede v Bratislave zástupcovia Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a Potravinárskej komory Slovenska (PKS).
“Zbytočné papierovanie, plytvanie potravinami a najmä zvýšené náklady pre prvovýrobcov, spracovateľov a obchodníkov, ktoré sa premietnu do cien potravín, sú len niektoré zmeny navrhovanej novely zákona o potravinách. V konečnom dôsledku postihnú zákazníka – spotrebiteľa,” uviedol dnes na tlačovej besede prezident ZOCR SR Pavol Konštiak.