Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Nová SPP stupňuje nervozitu v slovenských komorách

Agrárna komora Slovenska a Potravinárska komora Slovenska konštatujú, že Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nelogicky bojkotuje protestné zhromaždenia farmárov a potravinárov, ktoré je ohlásené na 12. decembra 2012. SPPK totiž informuje svojich členov, ako aj členov AKS a PKS, že dosiahla s vládou dohodu o podpore nesúhlasného stanoviska slovenských farmárov a potravinárov, ohľadne nového návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktorá počíta s pokračovaním nespravodlivej dotačnej politiky proti farmárom z nových krajín EÚ. Podľa AKS a PKS to v žiadnom prípade nestačí, pretože všetkým zainteresovaným je už dnes jasné, že Brusel nebude brať slovenské protesty vážne.

„O tom, že s diskriminačne nastavenými pravidlami SPP nie sme spokojní, nehovoríme len teraz, keď by už schvaľovací proces mal postupne naberať na intenzite, ale už od vlaňajšieho októbra, keď Európska komisia (EK) zverejnila návrhy na reformu SPP v nasledujúcom programovacom období“, povedal predseda SPPK Milan Semančík v reakcii na dnešné vyjadrenia predstaviteľov Agrárnej komory Slovenska (AKS) a Potravinárskej komory Slovenska (PKS), ktoré v stredu spoločne pripravujú v Bratislave protestné zhromaždenie.

Podľa M. Semančíka SPPK absolvovala i sama pripravila v uplynulom i tomto roku množstvo aktivít a podujatí, ktorých cieľom bolo identifikovať riziká návrhov Európskej komisie z pohľadu slovenských poľnohospodárov a potravinárov, jasne sformulovať ich pozíciu a hľadať domácu i medzinárodnú podporu pri presadzovaní národných záujmov SR. Už vlani v októbri – teda v čase, keď AKS ani PKS ohľadom SPP nevyvíjali žiadnu činnosť, sformulovala SPPK svoju pozíciu a rokovala o nej s domácimi i zahraničnými partnermi.

„Pýtame sa SPPK. Vašou dohodou s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je všetko vyriešené? Čo poviete slovenským farmárom, keď Brusel odmietne vyrovnanie výšky priamych dotácií pre poľnohospodárov? Pretože presne to sa píše v návrhu novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2014 – 2020,“ vyhlásila predsedníčka AKS Helena Patasiová.

Milan Semančík existenciu dohody s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka popiera.

„S rezortným ministerstvom sme podpísali spoločné stanovisko, obsahujúce v podstate všetky výhrady predstaviteľov AKS a PKS, ktoré sa v ostatných dňoch – aj v súvislosti s organizovaním ich stredajšieho protestného zhromaždenia – objavili v médiách. Viaceré z nich sme dokázali presadiť aj do medzinárodných dokumentov, pretože si uvedomujeme, že ak pre ich presadzovanie nenájdeme dostatok spojencov, sami v Bruseli nič zásadné nezmeníme. Samozrejme, len spomínané spoločné stanovisko všetky pre Slovensko nepriaznivé návrhy nezvráti, no to neurobí ani jedna protestná akcia. Škoda len, že AKS a PKS nevykročili cestou hľadania čo najširšej podpory pre požiadavky domáceho agropotravinárskeho komplexu a neangažovali sa vo veciach SPP už dávnejšie. Pokiaľ ide o obsah ich vyhlásení, v podstate sa zhoduje s našimi, no je zároveň potrebné nasmerovať ich správnemu adresátovi,“ uviedol M. Semančík.

 Otázku prípadného pripojenia sa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory k stredajšej protestnej akcii vyriešili jej organizátori z AKS a PKS podľa SPPK sami tým, že SPPK nenavrhli podieľať sa na jej prípravách a nikoho z jej predstaviteľov na ňu nepozvali.

„Okrem toho sme presvedčení, že nemá význam kopať do otvorených dverí, lebo rezortné ministerstvo i vláda sú prístupní rokovaniam a SPP majú zaradenú medzi tri základné priority Slovenska. Nespokojnosť je preto potrebné adresovať skôr Európskej komisii, s ktorej zastúpením v SR máme na utorok 11. decembra 2012 dohodnuté rokovanie,“ povedal M. Semančík.

Autor článku: Juraj Huba
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
12. december 2012 14:39

AKS sa potrebuje viacmenej zviditeľniť. Žiaľ je vytvorená na národnostnom ako aj lokálnom princípe – to sa vyvrátiť nedá. Ak by bol ministrom chovateľ oviec z Teplého vrchu /okr. RS/ určite by netiahli na Vládu SR. Vtedy by boli za dialóg. SPPK bojuje ako sa dá a na čo má… Celý komentár »