Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Nie je dôvod na obavy, povedal šéf PPA poslancom

Nie je dôvod na obavy, povedal šéf PPA poslancom

Poslanci parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo sa na pôde Pôdohospodárskej platobnej agentúry oboznámili so situáciou v jednej z najvýznamnejších rezortných inštitúcií. Poslanecký prieskum inicioval predseda výboru Jaroslav Karahuta, poslanec za Sme rodina. Prinášame vám reakcie niektorých poslancov na situáciu v PPA.

„Verejnosťou sa šíria rôzne fámy a informácie o zvláštnej situácii na dôležitej agentúre ministerstva pôdohospodárstva, ktorou ročne pretečú stovky miliónov eur. Dôveryhodnosť k PPA určite narušili veľké kauzy, ako je napríklad Dobytkár, ale aj nespokojnosť slovenských farmárov s realizáciou a finančným plnením podpôr, strategicky dôležitých pre poľnohospodársku produkciu, potravinovú sebestačnosť a rozvoj vidieka. Skupinu poslancov, ktorú som viedol ako predseda Výboru, zaujímali hlavne otázky spojené s plnením opatrení v súvislosti s podmienečnou akreditáciou PPA,“ uviedol po prieskume Karahuta.

Ako to vyzerá s akreditáciou?

Pôdohospodárskej platobnej agentúre udelil minister Ján Mičovský dočasnú akreditáciu 15.októbra 2020. V zmysle európskych pravidiel platí 12 mesiacov. PPA musí za ten čas splniť viacero kritérií, aby akreditáciu nestratila, a nepripravila tak slovenských poľnohospodárov a potravinárov o milióny eur z priamych platieb aj projektových podpôr.

„PPA má vypracovaný plán zistených nedostatkov, ktorý priebežne plní a odpočtuje Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v mesačných intervaloch. K 31. januáru 2021 bolo splnených 17 opatrení. Ostatné sú čiastočne splnené alebo v plnení. Najdôležitejšími sú opatrenia súvisiace s ľudskými zdrojmi a digitalizáciou,“ konštatovalo po poslaneckom prieskume v tlačovom vyhlásení ministerstvo pôdohospodárstva.

Spokojnosť s výsledkami prieskumu vyjadrili aj poslankyne za SaS.

„Boli nám poskytnuté informácie najmä o realizovaných a plánovaných opatreniach v rámci dodržiavania akreditačných kritérií k januáru 2021, čo je dôležité z hľadiska zachovania akreditácie PPA. Dobrou správou je, že k marcu 2021 bude schválená nová organizačná štruktúra PPA, avšak bez zbytočného prepúšťania. Taktiež nám bol predstavený plán, ktorý síce vyžaduje až 13 miliónov eur, ale je ambícia uskutočniť ho ešte v tomto volebnom období,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS a členka parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo Anna Zemanová.

Pôdohospodárska platobná agentúra na svojej webovej stránke informovala, že poslanci boli oboznámení s protikorupčnými opatreniami, ktoré v súčasnosti PPA implementuje napr. formou identifikácie kľúčových pozícií, posilnením sledovania konfliktu záujmov a zriaďovaním samostatného útvaru pre riadenie rizík.

13 miliónov na digitalizáciu

Agentúra podniká kroky smerom k digitalizácii.

„Bola prijatá Koncepcia informatizácie a digitalizácie PPA, ktorá sa postupne napĺňa, napr. elektronizáciou podávania žiadostí a vydávania rozhodnutí. Cieľom je dosiahnuť úplnú digitalizáciu do troch rokov,“ potvrdil rezort pôdohospodárstva.

Podľa informácií Jaroslava Karahutu má PPA k dispozícii balík 13 miliónov eur na spustenie digitalizačných procesov. Práve tie podľa niektorých poslancov stále chýbajú.

„Najväčší problém vidím v slabej digitalizácii a personálnej poddimenzovanosti vzhľadom na obrovský záber agendy PPA. Chcel by som vyzvať mladých vyštudovaných ľudí, aby sa hlásili o zamestnanie v štátnej správe, napr. aj v PPA, pretože Slovensko ich potrebuje. Éra rodinkárstva a „našich ľudí“ sa skončila,“ povedal Ján Krošlák, poslanec a člen Výboru za OĽANO.

Administrácia schém je plynulá

Predmetom poslaneckého prieskumu bol aj aktuálny stav administrovania podpôr. Napriek udelenej skúšobnej lehote a protipandemickým opatreniam podľa ministerstva PPA implementuje všetky podporné schémy plynule.

„Napriek viacerým nejasnostiam a pochybnostiam poslancov o stave PPA sme dostatočne jasne vysvetlili skutočný stav a postoj vedenia PPA k plneniu úloh. Na základe objektívnych informácií, ktoré sme poslancom poskytli, nie je dôvod na obavy. Stoja pred nami vážne výzvy. Verím však, že poctivou prácou všetkých zamestnancov sa nám podarí naše ciele naplniť a zvýšiť tak dôveru verejnosti v PPA,“ vyjadril sa k výsledkom prieskumu generálny riaditeľ Jaroslav Jánoš.

Dôvera v PPA a povesť agentúry v uplynulých rokoch utrpela najmä pre korupčné kauzy, podľa ktorých sa mali nabaľovať vraj aj niektorí vplyvní ľudia, vrátane bývalého generálneho riaditeľa aj výkonného riaditeľa PPA.

„Je dôležité posilniť význam krízovej komunikácie a zvýšenia povedomia o PPA, aby sa zvýšila dôvera verejnosti a najmä poľnohospodárov  a potravinárov v túto pre nich kľúčovú inštitúciu. Pomôcť k tomu môže aj zámer novely zákona o PPA, v rámci ktorej je možné riešiť verejný register žiadateľov o priame platby s uvedením právneho titulu k užívanej pôde,“ uviedla v tejto súvislosti poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Kritika z radov opozície

Poslaneckého prieskumu sa nezúčastnil ani jeden z poslancov opozície. Poslanec Smeru-SD Richard Takáč svoju neprítomnosť odôvodnil tým, že je aktuálne v karanténe a čaká na výsledok PCR testu. Situáciu v platobnej agentúre však ružovo nevidí.

„Situácia v agentúre je katastrofálna, ako je to aj na celom rezorte pod vedením ministra Jána Mičovského. PPA je najdôležitejšia organizácia, cez ktorú pretekajú milióny až miliardy eur pre slovenských poľnohospodárov, potravinárov, ale aj pre obce a miestne akčné skupiny. Pokiaľ máme dobré informácie, od 4. januára tam nejdú systémy, licencia je len dočasná, a hrozí, že celkovo PPA stratí svoj štatút agentúry ako taký. Vidíme, aj čo sa dialo pri druhom výberovom konaní. Pán minister si pretláča pána Jánoša ako riaditeľa, a ten pritom absolútne nespĺňa kritériá, hoci agentúru teraz riadi,“ uviedol Richard Takáč.

Na potrebu transparentného zvolenia riadneho vedenia PPA upozorňujú aj poľnohospodári.

„Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je absurdné, aby agentúra nemala stále a riadne vedenie. Táto úloha musí byť jednou z hlavných priorít ministerstva pôdohospodárstva. Do jej čela sa musí čím skôr dostať skutočný odborník, rešpektovaný profesionál, ktorý do detailov pozná procesy vyplácania finančných prostriedkov, všetky pravidlá Európskej komisie pre ich administráciu, má cielené a správne vízie a ktorý bude garantom zmien a fungujúcich procesov agentúre,“ upozornila Jana Holéciová z SPPK.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: MPRV SR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1553 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Neregistrovaný
Jano
4. februára 2021 8:04

Dôvod na paniku bude už čoskoro! Geonformatici na ministerstve stále nepodpísali svoj nútený presun a hrozia odchodom. Kampaň 2021 bude skutočne pamätná. Prvá, ktorá NEBUDE! VIVAT OLANO!

TanickaD.
Neregistrovaný
TanickaD.
4. februára 2021 16:20

Tento článok je smiešny….podivný ľudia sú obklopení okolo vedenia MP SR…Za ktorú stranu kope Mičovský? …Za OLANO či Mame toho DOSŤ ?

George
Neregistrovaný
George
5. februára 2021 5:57
Odpoveď na  TanickaD.

každý kto sa len trošku pohybuje okolo poľnohospodárstva musí vidieť, že druhá možnosť bude správna 🙂

Lubo
Neregistrovaný
Lubo
4. februára 2021 18:57

Predsa poslancom z vládnej koalície nebudú hovoriť minister a spol. že na PPA a ministerstve je všetko zle, samozrejme že všetko je v úplnom poriadku. No nie je , vedia to však už všetci.