Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Nevidia východisko a preto si siahajú na život

Treťou najčastejšou príčinou úmrtia poľnohospodárov vo Francúzsku je siahnutie si na vlastný život. Situácia je kritická a bolo len otázkou času, kedy tamojší farmári stratia trpezlivosť. Cez víkend napadli prezidenta Hollanda, ktorý sa zúčastnil na otvorení výstavy SIA 2016.

Vlani sa podľa informácií Jacquesa Jeffreda, ktorý študuje fenomén farmára – samovraha, rozhodlo ukončiť svoj život 600 francúzskych poľnohospodárov. Oficiálne čísla, aj z dôvodu neochoty príbuzných o probléme hovoriť, vykazujú 200 samovrážd.

„Ak by sme vychádzali aj z oficiálneho čísla, počet samovrážd by bol o 20 percent vyšší, ako je bežné vo francúzskej populácii,“ informuje spravodajský server The Local.

Poľnohospodári v Charroux v západnom Francúzsku, usporiadali v piatok (26.2.2016) symbolický pochod, ktorý bol ukončený minútou ticha a položením kvetov za všetkých mŕtvych poľnohospodárov. Zúfalí farmári začínajú čoraz častejšie hovoriť o svojich skúsenostiach a tým pomáhajú zlomiť tabu o samovražde. Louis Gana je farmár, ktorý trpel samovražednými depresiami.

„Ráno vstávate s vedomím, že každý týždeň odrobíte 80 hodín na farme, ale pritom viete, že na konci mesiaca vám nezostane viac ako 200, alebo 300 eur. Je to neskutočné mučenie,“ povedal pre televíziu BFM 35-ročný chovateľ päťdesiatich dojníc. Veľkú traumu zažil Louis Gana v roku 2014, keď pätnásť z jeho kráv uhynulo.

„Fyzická únava, psychologický tlak, banka a k tomu ten úhyn. Nemal som dôvod žiť,“ zdôveril sa reportérke.

Zo začarovaného kruhu úzkosti sa dostal po komunikácii s bankou, kde si rozložil svoje splátky na dlhšie obdobie. O probléme začal písať aj na internete. Mnoho ľudí vyjadrovalo podporu a teraz je na ceste k zotaveniu.

„Veľa poľnohospodárov necíti žiadnu podporu a žiadnu budúcnosť. Z dôvodu zložitej situácie odchádza ročne do iných odvetví 5-tisíc farmárov,“ uviedol pre AFP Laurent Pinatel z Konfederácie sedliakov (Confédération paysanne).

Hlavná organizácia francúzskych farmárov (FNSEA), ktorá združuje 320 tisíc poľnohospodárov hovorí, že kríza ešte nikdy nebola taká vážna. Najväčším problémom je situácia na trhu s mliekom. Okrem ruského embarga a prepadu svetových cien, ktoré zažívajú poľnohospodári v celej Európe, poukazujú tamojší hospodári na to, že nemeckí a španielski chovatelia majú nižšie dane a menšie regulácie.

„Výstup francúzskeho poľnohospodárstva je vo výške 74 miliárd eur, čo je asi 18 percent z celkového podielu v Európskej únii. Tento ukazovateľ radí krajinu galského kohúta k najväčšej agrárnej ekonomike EÚ,“ informuje Reuters.

Stav, keď francúzski farmári už dlhodobo štrajkujú a poukazujú na svoju nepriaznivú situáciu, vyvrcholil v sobotu (27.2.2016), počas otvorenia výstavy SIA 2016 v Paríži. Televízne zábery ukázali, ako bol prezident Francois Hollande vypískaný. Keď sa pomaly vydal cez dav rozzúrených poľnohospodárov, tí na prezidenta kričali urážky. Štrajkujúci neskôr obrátil svoj hnev na ministerský stánok a zdevastovali niektoré jeho časti.

Video z napadnutia prezidenta: 

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
2. marec 2016 17:57

To je presne načo som upozorňoval v minulom roku. Podobne skončili farmári v Indii. Pokiaľ pestovali bavlnu prírodne rastúcu mali malé zisky ale samozrejme aj malé náklady. Na odporučenie múdrich a neomilných radcov začali pestovať šľachtené odrody ktoré potrebovali vyššie vstupi v cene osiva hnojiva a chemickej ochrany.Záver i keď… Celý komentár »

Jano
Jano
2. marec 2016 22:19

Kríza nás gniavi už pridlho a vyzerá to tak, že ešte nejakú dobu bude.

agrarnik z HN
agrarnik z HN
4. marec 2016 10:15

A je to tu plnia sa slová nemeckého židovského filozofa K. Marxa keď opisoval príčiny povstania lyonských tkáčov a začiatok revolučných časov vo Francúzsku. História sa opakuje v rámci peridizácie dejín. Postavenie pracujúcich sa stáva neunosné a chamtivosť kapitálu nepozná hranice. Cyklus krízy sa nie len opakuje, ale počet cyklov… Celý komentár »

jm
jm
4. marec 2016 22:16

Máš úplnú pravdu. Odporúčam prečítať dostupné články o rodine Rockefellerovcov.Všetká moc ukončená očipovaním každého RFIDčipom,kontrolovať celú spoločnosť,aby bankári a elitní ľudia kontrolovali celý svet. Financovali prvú aj druhú svetovú vojnu .Dokonca VOSR.Keď cítia peniaze správajú sa ako hyeny.