Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Nevďačnú úlohu v Nových Sadoch zvládli

Nevďačnú úlohu v Nových Sadoch zvládli
insert_photoautor

Isté obdobie bolo Poľnohospodárske družstvo Devio v Nových Sadoch asi najznámejším agropodnikom na Slovensku. Dôvodom bola najmä nezameniteľná osoba jeho predsedu a zároveň vtedajšieho šéfa celoslovenskej poľnokomory – Ivana Oravca. Informácie z PD Devio boli pravidelnou súčasťou rozhlasovej Roľníckej besedy, denníka Pravda a Roľnícke noviny, ktoré sa neskôr stali týždenníkom, alebo dnes už zaniknutých Roľníckych noviniek.

Nezameniteľný predseda

Dopomohla tomu samozrejme aj základná ľudská vlastnosť, ktorá nechýba ani novinárom. Lenivosť. Ak ste mali istotu, že Ivan Oravec vždy prirodzene a bez príkras odpovie na vašu otázku, prečo by ste volali, alebo navštívili niekoho iného. Zrazu ste ho neoslovovali len ako šéfa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ale aj ako predsedu stabilizovaného družstva na Nitriansku. To, ako sa darilo Deviu, žurnalisti často popisovali ako situáciu celého poľnohospodárstva na Slovensku.

Ivan Oravec stál na čele SPPK od roku 2000 do roku 2008. Predsedom družstva bol vymenovaný po novembrových udalostiach a podnik viedol až do konca roka 2013.

Ak vystriedate vo funkcii práve takéhoto predsedu ako je Ivan Oravec, asi to neprináša len obvyklé porovnávanie v rámci družstva, ale vaše kroky sleduje aj širšia agrárna verejnosť. Istým spôsobom nevďačnú úlohu nahradiť obľúbeného predsedu dostal Igor Jakubička.

 „Situáciu v Deviu som dobre poznal. Ivan Oravec ma prijímal do zamestnania v auguste 1990 a posledný rok v jeho funkcii predsedu boli na mňa ako podpredsedu delegované všetky právomoci vedenia družstva. Stal som sa výkonným podpredsedom a Ivan Oravec si sadol do kancelárie oproti. V ten rok som už o operatívnych úlohách družstva rozhodoval sám a on do riadenia nezasahoval,“ spomína Igor Jakubička.

Tento plynulý spôsob odovzdania podniku nástupcovi mal hlavnú úlohu. Nespôsobiť otrasy v samotnom smerovaní družstva. Zvolený predseda bol v prípade otázok po ruke, ale zväčša skôr len pozeral na kroky nástupcu. Ten o rok, v januári 2014, prevzal vedenie družstva aj formálne.

Po ukončení žatvy odovzdali Igorovi Jakubičkovi, predsedovi družstva, aj tento rok jeho spolupracovníci dožinkový veniec. 

Keď kontinuita znamená rozvoj

„Devio bolo vždy hlboko orientované na živočíšnu výrobu a v rastlinnej výrobe sa každoročne zameriavalo na pestovanie 8 až 9-plodín. Toto sme nechceli meniť, ale rozvíjať,“ hovorí predseda družstva Igor Jakubička.

Jeho slová sa s odstupom piatich rokov potvrdzujú. Pokiaľ v tom čase družstvo zabezpečovalo chov asi 820-dojníc, aktuálne majú na dvoch strediskách umiestnených viac ako 900-dojníc. Ročná dodávka mlieka bánoveckému spracovateľovi dosahuje 9-miliónov litrov mlieka. Už tri roky predávajú produkt len v kvalite Q a to sa podarilo najmä vďaka investíciám, pri ktorých postupujú systematicky.

 „Máme vypracovaný päťročný plán nákupu strojov a stavebných investícií, kde sú uvedené požiadavky agronómov, zootechnikov a mechanizátorov. V posledných piatich rokoch investujeme ročne v priemere 1,1-milióna eur do majetku“ hovorí predseda družstva.

Hlavný zootechnik Ján Halvoník hovorí, že väčšina prostriedkov do živočíšnej výroby smeruje na rozvoj chovu hovädzieho dobytka. Ten sa na celkových tržbách z chovu hospodárskych zvierat podieľa osemdesiatimi percentami. Investície majú za cieľ najmä zlepšovanie životnej pohody zvierat, ktoré idú ruka v ruke s nárastom úžitkovosti. V ostatných dvoch rokoch pribudli vo všetkých objektoch ventilátory, alebo sprchy.

 „Aktuálne sme začali s rekonštrukciami silážnych žľabov. Mnohé majú aj viac ako 40-rokov a družstvo ich má v pláne postupne obnoviť všetky do roku 2021,“ hovorí Ján Halvoník.

Ten informuje, že pokračujú aj ďalšie stavebné investície. Jedna z nich, ktorej úlohou bola len výmena strechy na farme dojníc skončí tak, že z pôvodného objektu zostanú len obvodové múry. Zámer je zvýšiť stropy, izolovať strechu a tým opäť zlepšiť životné podmienky zvierat.

Rôzne prístupy k obrábaniu pôdy

Ostatné investície do rastlinnej výroby naplno demonštrujú, že družstvo je otvorené rôznym prístupom v obrábaní pôdy. Do minimalizačných technológií spracovania pôdy sú vhodné napríklad dve obilné sejačky Horsch, ktoré družstvo zabezpečilo vlani. Na rozvoj klasického orbového obrábania pôdy si zabezpečili dva pluhy Lemken a dlátový pluh Bednár, ku ktorému v aktuálnom roku pribudnú ďalšie dva.

„Štandardné pluhy Lemken sú výborné pre klasickú orbu a dlátovými pluhmi zas bojujeme proti utuženiu pôdy až do hĺbky 50-cm,“ hovorí predseda družstva.

Prístup k pôde a dostatok organickej hmoty zo živočíšnej výroby zabezpečujú nadštandardné úrody v rámci regiónu. Z čoho má však Igor Jakubička v aktuálnom roku obavu je pokles cien rastlinných komodít na svetovom trhu. Pre významného zamestnávateľa z okolia Nitry táto situácia znamená výpadky v tržbách v hodnote statisícov eur. Ako ale hovorí, zdá sa, že tento rok ich môže podržať živočíšna výroba, kde sú ceny mlieka už ostatné dva roky stabilné a nárast cien ošípaných im tiež aktuálne pomôže.

„Samozrejme, uvedomujeme si, čo je za nárastom cien ošípaných. Máme ale vypracovanú stratégiu, ako postupovať, ak by africký mor prepukol na západnom Slovensku. Verím, že ju nikdy nebudeme musieť vytiahnuť zo zásuvky,“ uzatvára predseda družstva.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments