Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Nemecko je za vyrovnanie platieb v rámci EÚ

Cieľom dnešného rokovania šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona a jeho nemeckej rezortnej kolegyne Ilse Aigner bola najmä reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, označovanie potravinárskych výrobkov, ako aj tzv. dioxínová kauza.

„Zhodli sme sa na tom, že spoločná agropolitika EÚ má byť zreformovaná, ale skutočnou reformou. Zhodli sme sa zároveň na tom, že má byť zachovaný dvojpilierový systém agropodpôr,“ uviedol Simon na tlačovej konferencii po skončení rokovania s ministerkou pre výživu, poľnohospodárstvo a ochranu spotrebiteľa Nemeckej spolkovej republiky.

Simon zdôraznil, že s nemeckou ministerkou majú rovnaký názor aj na to, že pri reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky je potrebné urobiť kroky smerujúce k vyrovnávaniu rozdielov v agrosektore medzi starými a novými členskými krajinami EÚ, aby rozdiel v konkurencieschopnosti poľnohospodárstva jednotlivých štátov nebol taký veľký ako dnes.

Pri tzv. dioxínovej kauze bola podľa Simona slovenská strana nemeckou ministerkou ubezpečená, že informácie, ktoré pravidelne každý deň SR dostáva, sú „aktuálne a zodpovedajú reálnemu stavu“. Ministri súhlasili s tým, aby sa na riešenie odborných problémov vytvorila zmiešaná slovensko-nemecká pracovná skupina.

„Zhodli sme sa taktiež na tom, že pre EÚ je dosť podstatné, aby sa pri dovoze potravín z nečlenských krajín únie vyžadovalo splnenie takých istých štandardov, ktoré sa vyžadujú od výrobkov vyrobených v EÚ,“ konštatoval Simon.

Šéfovia agrorezortov SR a Nemecka sa zhodli podľa neho aj v tom, že v EÚ je nevyhnutné v ďalšom období zmeniť systém kontroly krmív na takú úroveň, aká je v súčasnosti vykonávaná u potravín.

„Otvorili sme aj otázku ako zlepšiť kontrolu vystopovateľnosti potravín a to až na úroveň krmív,“ dodal šéf MPRV.

Proces približovania sa úrovne starých a nových členských krajín je podľa ministerky Aigner „veľmi dôležitý“. „Akým spôsobom sa toto priblíženie uskutoční, o tom treba samozrejme ešte diskutovať,“ dodala nemecká ministerka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments