Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Mliekari: Udržať si dodávateľov znamená zvýšiť cenu

Mliekari: Udržať si dodávateľov znamená zvýšiť cenu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na začiatku roka 2011 sa podľa prezidenta Slovenského mliekarenského zväzu Jána Johanesa v kontexte vývoja v Európe jasne ukazuje, že ak si chcú slovenskí mliekari udržať svojich dodávateľov, musia ďalej zvýšiť cenu za surové kravské mlieko.

Tento krok je však podľa neho likvidačný v prípade, ak obchod nepristúpi na zvýšenie odbytových cien. Nové rokovania mliekarní s obchodom však naznačujú, že obchod vôbec o zvyšovaní odbytových cien neuvažuje, naopak, požaduje ich zníženie.

Predstavitelia mliekarenského priemyslu budú naďalej žiadať obchodné systémy o zvýšenie odbytových cien, pretože majú úprimný záujem nakúpiť do svojich spracovateľských kapacít všetko mlieko vyrobené na Slovensku a poskytnúť prvovýrobcom aj primeranú cenu na úrovni EÚ. Úspech týchto rokovaní je však podmienený predovšetkým skutočnou, a nie iba formálnou snahou obchodu na Slovensku pomôcť slovenským výrobcom a snáď aj zvýšiť podiel slovenských výrobkov na domácom trhu.

Johanes konštatoval, že napriek deklaráciám analytikov a „chápavému“ postoju obchodníkov je situácia pre slovenských mliekarov a prvovýrobcov znepokojivá. Cena surového kravského mlieka v decembri 2010 dosiahla 0,3057 eura/kg. Od januára 2010 cena za mliečnu surovinu vzrástla o 18 %. Odbytové ceny mlieka v priemere vzrástli iba o 10 % s výnimkou čerstvého polotučného mlieka, u ktorého cena dokonca klesla o 0,5 %. Spotrebiteľské ceny mlieka a mliečnych výrobkov vzrástli od januára do decembra 2010 od 5 % (trvanlivé polotučné mlieko) do 15 % (Eidam 45-%). Z toho podľa prezidenta SMZ jednoznačne vyplýva, že mliekarenskému priemyslu sa nepodarilo premietnuť zvyšujúcu sa cenu suroviny do cien výrobkov napriek tomu, že spotrebiteľské ceny vzrástli.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments