Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Nedostatok jatočných zvierat na trhu

Nedostatok jatočných zvierat na trhu
insert_photoPPA - ATIS

Prinášame vám prehľad cien jatočných zvierat za 4. týždeň, tak ako ich pripravili Agrárne trhové informácie Slovenska.

Jatočný hovädzí dobytok
Na trhu s jatočným dobytkom sa počas 4. týždňa v porovnaní s 2. týždňom nakúpilo menej jatočných zvierat. Pri jatočných jaloviciach bol pokles o 26,8 % a pri býkoch starších ako 2 roky až o 44,4 %. Rovnaký počet ako pred dvoma týždňami bol pri jatočných kravách. Nákup vzrástol len pri mladých jatočných býkoch o 11,6 %.

Priemerná cena mladých jatočných býkov sa zvýšila vo všetkých triedach, okrem triedy R, v ktorej sa stabilizovala na 2,81 €/kg j. hm. Najviac stúpla v triede P (+25,7 %), ale tu bol len 5,2 % podiel na celkovom nákupe. V triede O posilnila o 2,6 percenta. Priemerná nákupná cena mladých jatočných býkov spolu sa zvýšila o 2,8 % na 2,73 €/kg j. hm. (1,50 €/kg ž. hm.).

Pri jatočných kravách sa v 4. týždni nákupná cena zvýšila len v triede R (+1,4 %). Naopak, oslabila v triede O (-2,4 %). Najviac sa znížila v triede P (-4,7 %). Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu klesla o 2,3 % na 1,63 €/kg j. hm. (0,84 €/kg ž. hm.).

Nákupná cena jatočných jalovíc spolu sa zvýšila o 3,3 % na úroveň 2,08 €/kg j. hm. (1,07 €/kg ž. hm.).

Priemerná nákupná cena jatočného dobytka medziročne oslabila pri jatočných býkoch o 0,2 % a pri jatočných kravách o 4,9 percenta. Naopak, posilnila pri jatočných jaloviciach (+1,8 %).

Predpokladáme, že v najbližšom období sa nákupná cena jatočného dobytka pri býkoch a kravách mierne posilní a pri jaloviciach môže oslabiť.

Jatočné ošípané
Počas 4. týždňa sa na trhu nakúpilo o 3,4 % menej jatočných ošípaných spolu v porovnaní s 2. týždňom.

Priemerná cena jatočných ošípaných sa znížila v porovnaní s 2. týždňom vo všetkých triedach. V triedach s najvyššou kvalitou mäsa cena klesla: S o 1,4 %, E o 1,7 % a U o 2,2 %. V triedach R a O nákupná cena oslabila o 5,9 % a o 0,6 %. Nákupná cena ošípaných za triedy S až P spolu sa oproti 2. týždňu znížila o 2,0 % na 1,32 €/kg j. hm. (1,05 €/kg ž. hm.).

Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu bola medziročne nižšia o 12,3 %.

V najbližšom období predpokladáme stabilizáciu cien jatočných ošípaných.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments