Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Európska únia Zo sveta

Na Slovensku spotreba pesticídov dramaticky vzrástla, v ČR významne poklesla

Na Slovensku spotreba pesticídov dramaticky vzrástla, v ČR významne poklesla

Český minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (za ČSSD) vo štvrtok (25.6.2020) opätovne skritizoval nový plán Európskej únie, podľa ktorého by mala klesnúť spotreba pesticídov do roku 2030 o polovicu. Česká republika už v posledných rokoch spotrebu znížila o viac ako štvrtinu, uviedol vo štvrtok na Žofínskom fóre v Prahe.

Do roku 2030 len polovica súčasného objemu

„V Českej republike spotreba pesticídov za posledné roky klesla o 27-percent, vo Francúzsku vzrástla v rovnakom období takmer o 40-percent a napríklad v Rakúsku dokonca o 53-percent. Spolu s Portugalskom a Írskom patrí ČR medzi tie únijné krajiny, kde objem predaných prostriedkov proti škodcom klesá najviac,“ povedal Toman.

Podľa ministra sa už teraz v ČR používa menej pesticídov a umelých hnojív, ako je priemer EÚ, a tiež menej, než v niektorých západných európskych štátoch. České agroministerstvo tiež napríklad argumentuje znižovaním spotreby glyfosátu. V roku 2014 predstavovala 859-tisíc kilogramov, predvlani išlo o 559-tisíc kilogramov. Za päť rokov tak klesla o viac ako tretinu.

Európska komisia plánuje výrazne znížiť používanie chemických pesticídov a hnojív v európskom poľnohospodárstve. Agrosektor by tak v nasledujúcom desaťročí mal obmedziť svoj negatívny vplyv na klimatické zmeny. Počíta s tým poľnohospodárska stratégia, ktorú Európska komisia zverejnila v druhej polovici mája. Do roku 2030 sa má podľa nej používať len polovica súčasného objemu prostriedkov proti škodcom. Až štvrtina poľnohospodárskej pôdy má v tom čase patriť organickému hospodáreniu, čo vítajú ekologické organizácie, ale kritizujú niektorí poľnohospodári.

Ekologické poľnohospodárstvo bez produkcie

Podľa bývalého prezidenta Agrárnej komory ČR Zdeňka Jandejska je potrebné európsku myšlienku napraviť. Ak prejde daný návrh a bude sa po ČR vyžadovať, nemá podľa neho zmysel v EÚ zostávať. Jandejsek dodal, že rovnako nezmyselná je podpora ekologického poľnohospodárstva, ak sa nezvýši ekologická produkcia.

Teraz je podľa neho v ekologickom poľnohospodárstve skoro 15-percent pôdy. Jej produkcia oproti konvenčnému hospodáreniu v ČR ale činí len jedno percento. Nedá sa tiež podľa neho hovoriť o jednotnom európskom trhu, pretože zakladajúce európske štáty majú vyššiu podpory a mieru spolufinancovania zo štátnych rozpočtov ako ČR.

Česká republika patrí medzi trojicu krajín únie, kde najviac klesá objem predaných pesticídov. Vyplýva to z júnovej správy Európskeho štatistického úradu Eurostat, podľa ktorej sa v Česku medzi rokmi 2011 až 2018 znížil predaj prostriedkov proti škodcom o viac ako štvrtinu. Výrazne naproti tomu vzrástol na Cypre (94-percent), v Rakúsku (53-percent), vo Francúzsku (39-percent) či na Slovensku (38-percent). Celkovo zostal ročný objem predaných pesticídov v EÚ bez výrazných zmien.

Podľa Eurostatu v siedmich únijných krajinách predávaných pesticídov ubudlo už medzi rokmi 2011 až 2018. V štatistike dominuje Portugalsko, kde sa predvlani predalo o 43-percent prostriedkov proti škodcom menej ako pred deviatimi rokmi. Nasleduje Írsko s 28-percentami a Česko sa 27-percentami.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: ec.europa.eu/eurostat - Vývoj predaja pesticídov v rokoch 2011 - 2018. V grafe je zobrazených 14 európskych štátov, ktoré zhromažďujú kompletné údaje všetkých hlavných skupín pesticídov.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

5 komentárov

 1. jm
  28. júna 2020

  Jedna z možností je ,nepestovať plodiny ktoré vyžadujú takéto ošetrenie! Belgičan nepestuje repku, obilniny ani slnečnicu ktoré vyžadujú vyššiu ochranu pesticídmi. Naopak má vyšší počet HD ,koní a možno aj oviec k čomu potrebuje pastvy bez náročnosti na používanie pesticídov.

  Odpovedať
 2. zoltán černák
  29. júna 2020

  Pán Huba,bolo by zaujimavé zistiť kolko ktorá krajina má realnu spotrebu teraz a aká bola spotreba v roku 2011.Možno,zistíte,že niektoré štáty aj napriek poklesu majú vyššiu spotrebu ako my.Otázka je ako sa zmenila štruktúra osevu na Slovenska,či sa vyhodnucuje spotreba v eurách ,ktorá môže byť ovplyvnená rôznými cenami výrobkov v jednotlivých štátov.Udaje spotreby v pescítídoch ale aj hnojív v jednotlivých štatoch budú dôležite,keď bude chcieť EU znižovať spotrbu 20 resp.50% z akej urovne sa bude znižovať.či urovne každého štatu alebo z priemeru EU,

  Odpovedať
  1. karol
   29. júna 2020
  2. G.S.
   29. júna 2020

   Jednoducho povedané, Nemecko má spotrebu zhruba 8-9 krát vyššiu ako Slovensko. No a aby Nemecko mohlo naďalej striekať kilá pesticídov, tak Slovensko sa musí uskromniť.Buďte uvedomelí európania a zatlieskajte reprezentatívnej eurokomisii a rovnako skvelej Rade ministrov za ich skvelé a štátnické rozhodnutia. Veď ste predsa určite počuli o tej štúdii ako v USA a Nemecku ubúda hmyz. No hádam si ho tam nenechajú zavliecť zo Slovenska. Medvede bez zábran postrieľajú ale u nás sa množia rýchlejšie ako BLM. Takže hor sa k svetlým zajtrajškom pre dobro EU a otvorených hraníc.

 3. DoesntMatter
  1. júla 2020

  Zmenil by som nazov clanku, pretoze ‚sales‘ z grafu nie je spotreba, ale predaj a to je vyrazny rozdiel. Otazkou tym padom zostava, ci je to vo financmom vyjadreni, alebo mnozstevnom.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.