Na Babkinom statku nachádzajú kone útočisko
Na Slovensku aktuálne chováme asi 17 a pol tisíc koní. Ich obľuba rastie a chovy majú mierne stúpajúci trend. S pribúdajúcimi zvieratami ale často treba riešiť otázku, kam s tými, ktoré ľuďom v ich hlavnej činnosti už doslúžili
„Je to pomerne veľký problém, lebo chovatelia nemajú vždy toľko ekonomických prostriedkov na to, aby koňa živili aj v čase, keď im už nejakým spôsobom neprináša profit, či už ekonomický alebo športový. Sú aj chovatelia, ktorí sa koní zbavujú rôznym spôsobom, napríklad ich dajú utratiť a musia tak znášať náklady na veterinára a kafilériu. Stávajú sa však aj také prípady, že ich dávajú na mäso do zahraničia,“ uviedol Marko Halo zo Zväzu chovateľov koní.
Problémom sú podľa neho aj chýbajúce zariadenia, ktoré by pôsobili ako útulky pre staršie zvieratá.
„Nejaké oficiálne zariadenia, ktoré by takýmto spôsobom u nás boli registrované a pôsobili v tejto oblasti, tu nemáme. Je to vždy založené len na tom veľkom srdci majiteľa alebo chovateľa, ktorý sa takéhoto koníka ujme a dopraje mu pokojnú starobu a dôchodok,“ dodal Halo.
K takýmto miestam patrí aj Babkin statok v Jabloňovciach v okrese Levice. O niekoľko starších a chorých koní sa stará rodina Dalmadyovcov.
Kone získavajú druhú šancu
„Prvého koňa som si zadovážila, keď som išla do dôchodku, aby sme dobačovali spolu. Bola to staršia kobylka, ktorá už nebola vhodná na pretekanie a majitelia sa jej chceli zbaviť. Neskôr k nej pribudla ešte ďalšia kobyla, postupne aj krava a niekoľko kôz,“ vysvetlila Marta Dalmadyová.
Dnes žije na Babkinom statku celkovo 6 koní. Okrem jedného patria všetky k zvieratám, ktoré už u pôvodných majiteľov nemali využitie.
„Majú rôzne problémy, sú staršie, niektoré aj po úrazoch. Niektoré sú aj zničené od ľudí. Takže každý má niečo, prečo už nemôže bežne jazdiť,“ uviedla Marta Dalmadyová mladšia.
O kone sa stará len rodina. Tie, ktoré to zvládnu, ešte občas využívajú na agroturistiku, najmä na občasné vozenie detí.
„Sem-tam vozia deti, a tým si občas na seba trochu zarobia. Ale inak to financujeme čisto z vlastných zdrojov. Jediná istota je môj dôchodok, k nemu sa pridá ešte nejaký zárobok z predaja výrobkov z kravského a kozieho mlieka. Ale od štátu na ich chov nedostávame nič,“ dodala Marta Dalmadyová staršia.
Chovatelia koní v rámci európskej legislatívy priame platby poberať nemôžu. Niektoré druhy koní boli v minulosti financované na základe podpôr pre ohrozené druhy zvierat. Kone v Jabloňovciach k nim však nepatrili.
„Najťažšia je pre nás zima. Pretože vtedy ani ľudia jazdiť nechodia, ale kone potrebujú žrať a potrebujú prístrešok aj vtedy, keď nieto ľudí. Takže to je najnáročnejšie obdobie,“ vysvetlila Marta Dalmadyová mladšia.
Záujem prevyšuje ponuku
Babkin dvor v Jabloňovciach patrí k hŕstke zariadení, kde kone môžu v pokoji dožívať. Evidenciu takýchto miest štát nevedie. Záujem o takúto starostlivosť o kone má pritom mnoho majiteľov.
„Aj k nám neustále volajú ľudia, ktorí by chceli umiestniť svojho koňa, ale my už nemáme na to kapacitu. Šesť koní je maximum, čo dokážeme v týchto podmienkach zvládnuť,“ dodala Marta Dalmadyová staršia.
Ročne do pomyselného dôchodku na Slovensku odchádza asi 500 koní.