Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Agrorezort eviduje výšku korekcie 25 %. Majú k nej vlastné návrhy

Agrorezort eviduje výšku korekcie 25 %. Majú k nej vlastné návrhy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Akreditácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) je trvalá a udelená v súlade s platným slovenským a európskym právom. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na pondelkovú (25. 10.) rozpravu v Európskom parlamente (EP) na pôde Výboru EP pre kontrolu rozpočtu (CONT).

Pri udeľovaní trvalej akreditácie sa podľa svojich slov MPRV striktne riadilo podmienkami a postupmi v nariadeniach, ktoré PPA splnila.

„Plne chápeme opatrnosť DG AGRI (Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Bruseli) v prístupe k slovenskej PPA. Táto opatrnosť vyplýva zo skúseností počas predchádzajúcich vlád Smeru-SD a SNS, kedy bol generálnym riaditeľom PPA pán Juraj Kožuch, ktorý zástupcov Európskej komisie (EK) a EP ubezpečoval o funkčnosti kontrolných mechanizmov v PPA a neskôr bol obvinený pre podozrenia z korupcie,“ priblížil agrorezort.

MPRV upozornilo, že akreditácia a korekcie sú právne dva rozličné akty. V súčasnosti nie je nič definitívne rozhodnuté, finálna výška korekcií bude prerokovaná s DG AGRI v decembri.

„Samozrejme, evidujeme návrh DG AGRI, aby bola výška korekcie vo výške 25 %, MPRV SR má však vlastné návrhy, ktoré predložíme na decembrovom rokovaní, aj čo sa týka výšky korekcie, aj časového obdobia, na ktoré by sa mala vzťahovať. V tejto súvislosti pripomíname, že korekcie sa týkajú už vyplatených prostriedkov, nie projektových výziev, ktoré ešte len PPA vyhlási,“ dodalo ministerstvo pôdohospodárstva.

Možné zneužívanie prostriedkov EÚ, do ktorého mala byť zapletená aj PPA zo Slovenska, bolo v pondelok poobede predmetom rozpravy v EP na pôde Výboru EP pre kontrolu rozpočtu (CONT).

Rozpravy, ktorá bola zameraná na opatrenia nadväzujúce na vyšetrovanie možného zneužitia financií z rozpočtu EÚ určených pre poľnohospodárstvo na Slovensku, sa okrem zástupcov EK a Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) zúčastnil aj slovenský minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

Prepojenie na videozáznam rozpravy Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (možnosť zvoliť si slovenský jazyk). 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments