Ministri odmietli zvýšiť financie pre program potravinovej pomoci
Brusel 30. novembra (TASR) – Plán zvýšenia výdavkov na program potravinovej pomoci pre najchudobnejších obyvateľov Európskej únie (EÚ) v čase finančnej krízy sa stretol s veľkým odporom predovšetkým tzv. starých členov únie. Podľa nich nie je správne použiť peniaze pre poľnohospodárov na takýto účel.
Európska komisia (EK) v roku 1986, keď kontinent zasiahla veľká zima, poskytla potravinárske prebytky charitatívnym organizáciám, ktoré ich rozdali najchudobnejším. Tak vznikol program potravinovej pomoci.
Eurokomisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová Boelová v súvislosti s globálnou finančnou krízou, ktorá už zasiahla západnú Európu, navrhla zvýšiť finančnú hotovosť na nákup týchto prebytkov z 310 miliónov eur (9,34 miliardy Sk) v roku 2008 na 500 miliónov eur (15,06 miliardy Sk) v nasledujúcom roku.
Väčšina krajín tento návrh podporila, ale niektoré, najmä Británia a Nemecko, boli proti. Podporili ich aj Dánsko, Švédsko, Holandsko a Česká republika. Ďalšie štáty zase upozornili, že v súčasnosti na trhu takmer žiadne prebytky nie sú.
Okrem toho v piatok ministri poľnohospodárstva na stretnutí v Bruseli odmietli návrh poľnohospodárskej politiky z dielne Francúzska.
Tri krajiny, Británia, Lotyšsko a Švédsko, ostro vystúpili proti francúzskej iniciatíve, podľa ktorej by bolo vhodné ponechať “otvorené dvere” pre starý systém farmárskych dotácií.
Viaceré krajiny vyjadrili obavy, že slovo eventuálne v súvislosti so starým systémom dotácií by neskôr mohlo byť použité ako argument v prospech zachovania alebo dokonca zvýšenia subvencií pre farmárov počas zložitých vyjednávaní o rozpočte na sedemročné obdobie, ktoré sa začne od roku 2014.
Informovala o tom agentúra Reuters.