Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Minister: Rok 2016 bude poznačený ruskými sankciami

Minister: Rok 2016 bude poznačený ruskými sankciami
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rok 2015 bol pre agrosektor SR aj pre spracovateľov agrokomodít náročný. “Pokračovali totiž ešte neduhy z ruských sankcií, ktoré sú, bohužiaľ, naďalej predĺžené,” uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD) pri naznačení budúcoročných vyhliadok odvetvia.

Budúci rok bude podľa neho pri agrokomoditách poznačený ruskými sankciami.

“Tlak a nerovnomerná spotreba na európskom trhu bude pokračovať. EÚ má totiž prebytok potravín a ak stratila takého veľkého odberateľa, ako je Ruská federácia, tak nie je jednoduché nájsť náhradné odbytiská,” spresnil.

Slovenskí poľnohospodári podľa neho v budúcom roku už reálne pocítia nový model financovania agrosektora.

“Oni síce vedia, koľko by mali dostať peňazí, ale pokiaľ nemajú pocit, že peniaze majú na účte, tak novému modelu financovania stále neveria,” poznamenal.

Hospodárenie slovenského poľnohospodárstva budú aj v budúcom roku určite, podobne ako v roku 2014 a 2015, výrazne ovplyvňovať klimatické zmeny. Mokrý vlaňajší rok striedalo v roku 2015 sucho, ktoré sa odrazilo aj na kvalite niektorých rastlinných a živočíšnych agrokomodít.

“Tohtoročné horúčavy nevplývali priaznivo ani na hospodárske zvieratá, mali sme napríklad problémy s kvalitou mlieka,” informoval.

Po parlamentných voľbách v marci 2016 by sa podľa neho mal urobiť monitoring účinku a správnosti nastavenia systémových opatrení, ktoré sa do roku 2015 zaviedli do praxe.

“Myslím si, že bude dôležitou úlohou pre budúce vedenie ministerstva, aby sa stotožnilo s doteraz nastavenými systémovými krokmi a pokiaľ ich bude potrebné modifikovať, tak aby pristúpilo k ich modifikácii. Nikto nemá patent na rozum. Možno sme niečo precenili či niečo podcenili. Opatrenia treba však nechať nejaký rok, dva ‘bežať’. Po dvoch rokoch je správna doba, aby sa niektoré opatrenia prípadne modifikovali,” dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
1. január 2016 13:38

A čo ,tí rusi prestali vari jesť? Alebo si niekdo teraz s úsmevom mydlí rukami a uvažuje .Aká naivná je tá EÚ? Stačilo rozdúchať plamienok. Čo sa týka sendvičových experimentov podľa mňa sistém viac zneprehľadnil ako pomohol. Viac priestoru pre nepoctivých príživníkov.

Bajkramin
Bajkramin
10. január 2016 19:09

EU je ta nejhorsia teroristicka organizacia, aka kedy existovala. Znicili cenu mlieka, tie dute sproste hlavy v bruseli. Dufam ze vsetci raz dostanu spravodlivu odplatu!!!

agrarnik zHN
agrarnik zHN
12. január 2016 8:09

EÚ je nie len teroristická, ale aj zločinecká neokoloniálna klika, ktorá funguje na princípe silnejší je v práve. Ideologická zvrátenosť sankcií proti Rusku je vlastne potláčanie ekonomických slobôd. EÚ je obranný štít oligarchov a lúzerov pred normálnym slobodným podnikaním. EÚ si dala vlastný gól – normálny občania EÚ to vnímajú… Celý komentár »