Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Minister pôdohospodárstva o aktuálnych mliečnych problémoch

Minister pôdohospodárstva o aktuálnych mliečnych problémoch
insert_photopoľnoinfo.sk - Minister pôdohospodárstva počas nahrávania príspevku o mliečnych problémoch na súťaži Top Agro vo Zvolene.

Problémy okolo mlieka v celej Európskej únii nadobudli nebývalé rozmery. Komisárka Marianna Fischerová Boelová, ako sama tvrdí, vyprázdnila vrecká a ponúka 280 miliónov eur na podporu mliečneho sektora. Toľko informácia z minulého týždňa. Farmárova nedeľa Slovenského rozhlasu oslovila ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana, aby rozmenil počiatočnú informáciu na drobné.

„Mliečna budúcnosť je stále neistá, pani komisárka pristúpila na uvoľnenie spomínanej sumy z budúcoročného rozpočtu,“ uvádza Vladimír Chovan.

Mliečny sektor musí podľa ministra pôdohospodárstva dostať ďalšie prostriedky, pretože ceny sú naďalej nízke.

„To čo signalizuje Európska komisia, že sa začínajú oživovať ceny, je príliš málo na to, aby sa kritická situácia vyriešila. Dôležité pre nás bude, aby došlo k spravodlivému rozdeleniu prostriedkov. Aby väčšia časť zdrojov išla tým štátom, kde je priemerná nákupná cena pod priemerom Európskej únie,“ hovorí Vladimír Chovan.

My pripomíname, že Slovensko je v Európskej únie na štvrtom mieste od konca, čo sa týka priemerných nákupných cien surového kravského mlieka. Priemerné ceny mlieka v auguste dosahovali približne 20 eurocentov za liter. Priemer Únie bol 26 eurocentov.

„Nezdá sa nám normálne rozdelenie podpory podľa kvóty. Nevidíme dôvod, aby štáty, kde nákupná cena pokrýva variabilné náklady, boli dotované.,“ upozorňuje minister pôdohospodárstva.

Slovensko v súčasnosti plní kvótu na 89 percent. Horšie od nás je na tom len Bulharsko, kde do plnenia kvóty chýba až 25 percent.

Poľnoinfo.sk uvádza, že podľa neoficiálnych informácií z Ministerstva pôdohospodárstva, by podpora slovenských producentov mlieka mala z 280 miliónov eur, dosiahnuť približne 2 milióny eur. Z neoficiálnych zdrojov, slovenská delegácia, ešte predtým, ako poznala výšku vyčlenených prostriedkov na podporu kolabujúceho sektora, žiadala 100 miliónov eur. Česká republika vzhľadom na pridelenú kvótu približne 250 miliónov eur.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Minister pôdohospodárstva počas nahrávania príspevku o mliečnych problémoch na súťaži Top Agro vo Zvolene.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments