Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Mečiar zajtra požiada ministra Becíka, aby vrátil mandát

Mečiar zajtra požiada ministra Becíka, aby vrátil mandát
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Minister pôdohospodárstva prvýkrát oficiálne vystúpil na Agrokomplexe 2008.

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar požiada v stredu (26.8.) ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka, aby vrátil strane mandát. Rozhodlo o tom dnešné mimoriadne grémium strany, ktoré vo svojom rokovaní pokračuje. Informoval o tom na brífingu v centrále hnutia šéf ĽS-HZDS.

Zároveň dodal, že grémium síce o možnom nástupcovi Becíka rokovalo, no zatiaľ nerozhodlo.

„Jedným z horúcich kandidátov je pán Chovan,“ povedal Mečiar s tým, že o prípadnom novom ministrovi strana rozhodne až potom, čo Becík mandát vráti. Potom by podľa šéfa ĽS-HZDS malo dôjsť k dohode, ktorú by mal rešpektovať aj predseda vlády Robert Fico.

„Súhlas predsedu vlády sme dnes dostali,“ doplnil Mečiar na margo pripravovanej výmeny.

V súvislosti s možnými Becíkovými nástupcami tiež povedal, že mien bolo niekoľko, ale Chovana zvýhodňuje aj to, že sa prostredníctvom neho dá prepojiť samospráva s výrobou.

„Celý svoj život prežil v poľnohospodárskej výrobe, spravidla vo vedúcich funkciách. A rozdiel je možno v tom, že kým pán Becík je typ manažéra, ktorý skôr rozhodne, Chovan je typ manažéra, ktorý sa skôr dohodne,“ vysvetlil Mečiar.

Upozornil tiež, že výmena ministra Becíka nesúvisí s chybami, ide len o to, aby sa rozvoj rezortu stabilizoval.

„Treba povedať, že pán minister Becík bol a je minister, ktorý mnoho vecí pomenoval ako prvý, vecne hovoril o riešeniach a jeho riešenia mali úctu aj podporu,“ poznamenal šéf strany.

Zdôraznil, že Becík je síce odborník, ale prioritou je teraz riešiť napríklad otázku rozdielnych názorov potravinárov a poľnohospodárov, či otázku štátnych lesov. A jednou z alternatív, ktorá by tieto problémy mohla vyriešiť, je podľa neho práve výmena ministra Becíka a s ním aj niektorých ďalších ľudí v jeho rezorte.

Mečiar však nepotvrdil, že dôvodom na odvolanie Becíka majú byť personálne rozhodnutia v štátnom podniku Lesy SR, kde po výmene vedenia minister údajne odobril dosadenie ľudí blízkych Smeru-SD a nie ĽS-HZDS.

„Dohodli sme sa s pánom predsedom vlády, že neexistujú žiadne politické nominácie,“ dodal šéf ĽS-HZDS. Prípadné odvolanie ministra Becíka teda podľa neho nie je postavené na nijakej nemilosti.

Mečiar poprel tvrdenia, že by s Becíkom o jeho výmene nehovoril.

„Mali sme priateľský, úprimný rozhovor, pri ktorom sme rozobrali všetky možné varianty,“ objasnil.

O tom, že Becíka by mal vo veľmi krátkom čase nahradiť práve najhorúcejší kandidát ĽS-HZDS a súčasný predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Vladimír Chovan.

„Najskôr musí prísť ponuka, potom sa k nej vyjadrím. V tejto chvíli je ťažké hovoriť o nástupcovi ministra,“ reagoval v sobotu pre TASR. To, či ponuku na ministerský post na dnešnom grémiu dostal, Chovan nekomentoval.

Predseda vlády Robert Fico je informovaný o záujme ĽS-HZDS vymeniť ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka. Podľa hovorkyne Silvie Glendovej premiér zatiaľ nedostal žiadny oficiálny návrh.

„Nech rozhodne ĽS-HZDS o pánovi Becíkovi akokoľvek, podľa predsedu vlády ide o dobrého a schopného ministra pôdohospodárstva,“ uviedla pre TASR.

O výmene šéfa rezortu pôdohospodárstva dnes počas pracovného stretnutia hovoril líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar s premiérom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Minister pôdohospodárstva prvýkrát oficiálne vystúpil na Agrokomplexe 2008.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
dadka
dadka
26. august 2009 11:24

je velka hlupost odvolat ministra Becika, ten pre nas polnohospodarov urobil doteraz velmi, a kvoli niakemu kreslu ho tam meciar nechce????mozete sa hambit ked ho odvolate alebo poziadate aby odstupil. fakt hamba ako chcete nieco dosiahnut ked kazdeho ministra menite kazdeho pol roka……na zamyslenie vsak????