Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Matečná: Návrh zákona o neprimeraných podmienkach posilňuje kontrolu

Matečná
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ide o to, aby si kontrolór mohol napríklad od obchodného reťazca vyžiadať doklady.

“Kontrolór bude môcť reagovať aj na anonymné podnety,” priblížila ministerka s tým, že návrh sa týka tiež súkromne hospodáriacich roľníkov, ak majú miesto v reťazci poľnohospodár – spracovateľ – obchod.

Výbor podporil tento vládny návrh rovnako ako návrh skupiny poslancov na vydanie zákona o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe a návrh poslancov Petra Antala, Irén Sárközy a Andreja Hrnčiara (poslanci za Most-Híd) na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o cenách.

Predseda výboru a jeden z trojice predkladateľov novely zákona o cenách Peter Antal povedal, že bude predložený pozmeňujúci návrh. Jeho obsahom budú pripomienky legislatívy parlamentu ku kompetencii MPRV SR kontrolovať dodržiavanie zákona a spresnenie tovarov, ktoré budú porovnávané v rámci cenotvorby.

“Aby to boli viac-menej totožné tovary alebo kvalitou porovnateľné tovary,” vysvetlil s tým, že to boli výhrady Zväzu obchodu SR a Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktoré akceptovali.

Poslanec Juraj Soboňa (SNS) počas predstavenia návrhu zákona o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe uviedol, že je určená na roky 2019 až 2021 v objeme 30 miliónov eur ročne pre podnikateľov, a to formou úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov. Konkretizoval ďalej, ktorých oblastí rastlinnej a živočíšnej výroby sa bude týkať. Výzvu na podávanie žiadostí by mala zverejniť Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA).

“Pomoc, ktorú poskytne PPA, sa stanovuje ako 0,347 eura za liter minerálneho oleja,” konštatoval Soboňa a dodal, že návrh má pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie.

Výhradu k oblastiam, ktorých sa zákon týka, mal opozičný poslanec vo výbore Martin Fecko (OĽaNO), ktorý navrhol, aby zahrnul aj včelárov, čo vzbudilo diskusiu koaličných a opozičných poslancov o podnikaní a prvovýrobe. Ak bude fungovať podnikateľské prostredie v pôdohospodárstve, podnikateľ bude môcť znížiť cenu a výrobné náklady, uviedla pre TASR členka výboru a opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS). Návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a návrh novely o cenách považuje za umelé regulácie, ktoré vstupujú do vzťahu dvoch podnikateľských subjektov, preto ich nepodporila.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments