Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Májové ceny pšenice ako na hojdačke

Májové ceny pšenice ako na hojdačke
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk (modré body v grafe vyjadrujú ceny na burze v Chicagu)

Cena pšenice v priebehu mesiaca máj výrazne posilnila. Burza EURONEXT zmenila termín obchodovania z mája na august a cena pre augustové obchody vzrástla o viac ako 9,5 percenta. Posledné dni v mesiaci cena ale výraznejšie poklesla (o viac ako 13 eur) a to vplyvom správy ohľadne zrušenia embarga vývozu obilia z Ruska. Burza CBOT posilnila pre termín obchodovania júl o necelé 2 percentá, v porovnaní s termínom máj je to viac ako 6 percent. Pokles ceny o viac ako 11 eur sme zaznamenali posledný deň mesiaca, kedy vplyvom lepších vyhliadok ohľadne počasia v USA cena okamžite zareagovala poklesom. Burza BÉT posilnila o viac ako 10 percent.

Medzinárodná rada pre obilniny – IGC poskytla tento mesiac svoju globálnu prognózu pre trh s obilninami. Očakávaná celosvetová produkcia by sa mala pre hospodársky rok 2011/2012, oproti minulému mesiacu, znížiť o 5 mil. ton a dosiahnuť 667 mil. ton.

Francúzsko už počíta vplyvom sucha so stratou 10 percent produkcie pšenice. Súkromné analýzy hovoria o strate 5 až 6 mil. ton. Je to asi jedna pätina priemernej produkcie pšenice v tejto krajine. Pokiaľ by sucho trvalo ešte 14 dní, môžu sa tieto čísla prehĺbiť až do 30 percent V nasledujúcich dňoch by mal podľa predpovedí počasia zasiahnuť regióny ako Francúzsko, Veľká Británia a Nemecko – hlavných producentov – studený front a priniesť so sebou zrážky. Množstvo ale zostáva pod priemerom a preto sa mnohé krajiny obávajú korekcie produkcie smerom dolu.

Na juhu USA už došlo aj k poškodeniu úrody vplyvom sucha. Sever USA ale z dôvodu nadmerných zrážok stále mešká s výsevom. V niektorých oblastiach je takmer nemožné ani s ním začať. Stále viac sa vynára možnosť výsevu sóje, ktorej úrodu je možné založiť až do konca júna. Porasty pšenice v USA sa prezentujú v porovnaní s minulým rokom oveľa horšie. Kým v minulom roku bolo 66% plodín v dobrom, prípadne veľmi dobrom stave, tento rok je len 32%. Zlý, až veľmi zlý vývoj vykazuje 43%, kým minulý rok to bolo len 9% porastov.

Na východe Kanady pretrváva studené a vlhké počasie. To zabraňuje ďalšiemu výsevu.

Ukrajinu a západnú časť Ruska zasiahne, podľa predpovede počasia, v najbližších dňoch chladné počasie a zrážky. Podľa Ministerstva poľnohospodárstva Ruskej federácie, by sa mala produkcia oproti minulému roku navýšiť o 37 percent.

Ďalší vývoj ceny pšenice bude závislý od vývoja počasia, ako aj od prebiehajúceho výsevu v USA a v Kanade. Ďalší faktor, ktorý môže vplývať na rast ceny, je vývoj medzinárodného obchodu s touto komoditou. Tlak na cenu môže spôsobiť slabá ponuka zo strany veľkých exportérov ako sú EÚ a USA. Neistota kapitálových trhov rastie, napriek tomu, že sa očakáva rast svetovej ekonomiky. Dlhová kríza v mnohých krajinách, ako aj klesajúca hodnota svetových mien, môže v budúcnosti spôsobiť väčší prílev investícií do tejto oblasti a tak posilniť cenu agrokomodít. Naopak, cenu nadol môžu stiahnuť výsledky produkcie pšenice v Austrálii, kde sa naopak podmienky výrazne zlepšili. Analytici dokonca hovoria o rekordnej úrode .

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk (modré body v grafe vyjadrujú ceny na burze v Chicagu)

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments