Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Agrorezort navrhuje zrušiť odvody za odňatie pôdy

Novela zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, pripravená Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, navrhuje od 1. novembra 2011 zrušiť povinnosť platenia odvodov za trvalé a dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy pre stavebné a iné nepoľnohospodárske účely.

„Súčasná právna úprava vzhľadom na veľký počet výnimiek nesplnila pôvodný zámer ochrany najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôdy,“ konštatuje sa v dôvodovej správe novely zákona, ktorým sa má na najbližšej schôdzi zaoberať slovenská vláda.

Návrhom novely zákona sa podľa agrorezortu riešia niektoré problémy aplikačnej praxe pri rozhodovaní o zmenách druhov pozemkov v konaniach s veľkým počtom účastníkov.

Plánovaný príjem z platieb za odňatie poľnohospodárskej pôdy bol v roku 2010 stanovený na úrovni 1,12 milióna eur a skutočný výber dosiahol približne 1,07 milióna eur.

„Z toho vyplýva, že prijatím zákona dôjde k zníženiu príjmu štátneho rozpočtu približne o 1,20 milióna eur, čo však bude čiastočne kompenzované zvýšením odvodov a daní z podnikateľskej činnosti na takto zabranej pôde,“ tvrdí MPRV SR.

Novelizovaný zákon zároveň navrhuje zrušiť nariadenie vlády SR z roku 2008, ktorým sa ustanovuje výška odvodu a spôsob platenia odvodu za odňatie poľnohospodárskej pôdy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
zetor
zetor
7. jún 2011 19:07

Uz im nacisto sibe oni chcu aby sa ta najkvalitnejsia rovina zastavala neszmyselnymi priemyselnymi parkami,, no co uz ved v tejto krajine je vsetko mozne PRIMITIVI!!!

halo
halo
7. jún 2011 19:21

„Developeri“ a „zelene energie“ zalobovali. Miesto nepotrebnych zemiakov bude vyhodne predrazena solarna energia a mimoriadne dolezite golfove ihriska a hotely pre papalasov.

Stanislav Otruba
Stanislav Otruba
7. jún 2011 20:04

Neviem komu šibe,ale prečo by mal vlastník pôdy platiť výpalné štátu za svoj majetok,nestačí že ho za 50rokov kolchozníctva obral o hodnoty ktoré mohol z jeho pôdy získať ?Záber pôdy sa dá riešiť aj ináč ako výpalným,veď predsa ak je pôda v extraviláne a platí územný plán tak zo stavaním… Celý komentár »

zetor
zetor
7. jún 2011 20:12

Povedz my ake vypalne z pôdy platiš štatu?? ak by nahodou ak je poda v prenajme napr. v druzstve tak ju plati uzivatel tak neviem o ake vypalne ide :

halo
halo
7. jún 2011 20:46

Neviem čo sa tu hádate ak si niekto bude chcieť postaviť dom tak ho to nezabije ved to ma len za par metrov, a zdá sa mi že v intraviláne sa za to neplatí iba v extraviláne,, a nejakému bohatému zahraničnému developerovi to je tak jedno,keď sa raz rozhodne že… Celý komentár »

Stanislav Otruba   Zázrivá
Stanislav Otruba Zázrivá
8. jún 2011 9:15

No ak sa ako majiteľ pôdy rozhodnem na pozemku niečo postaviť a mám štátu zaplatiť poplatok za záber pôdy ,tak je to výpalné

Rodná hruda
Rodná hruda
8. jún 2011 19:55

Dokedy budu slovenký kolchozníci omieľať otrepanú frázu o potravinovej bezpečnosti? je to taká sprostosť ako tá ,o tom,že nám kolchozy závidel celý svet,šírená traktoristami.Ako to potom bolo zo sovieckymi kolchozmy a schovkozmy,keď nám boli svetlým vzorom.možno,že by bolo urobiť analýzu,koľko pôdy znehodnotili slovenský kolchozníci a socialistický priemysel za 50 rokov.Pohľad… Celý komentár »