Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky Zaujímavosti

Magdoško: Dobytkár sa spustil na základe výpovedí odvážneho lesníka a mňa

Magdoško: Dobytkár sa spustil na základe výpovedí odvážneho lesníka a mňa
insert_photoTASR

Patrik Magdoško bol tvárou protestov, ktoré minulý rok organizovala Iniciatíva poľnohospodárov. V týchto dňoch žije akciou Dobytkár. Polícii podľa vlastných slov poskytol dostatok informácií, aby mohlo začať najväčšie protikorupčné čistenie agrorezortu v jeho ponovembrovej histórii. Vzhľadom na statusy, ktorými pravidelne zásobuje svoj Facebook, je zrejmé, že je dobre informovaný. Napríklad štyri hodiny pred zadržaním Juraja Kožucha zverejnil tak zaujímavý status na sociálnej sieti, až sa zdá, že mal o zadržaní bývalého šéfa PPA, predtuchu. Portál poľnoinfo.sk požiadal Patrika Magdoška o rozhovor.

Dobytkár od októbra

Podľa Vašej aktivity na Facebooku sa zdá, že máte dostatok informácií o akcii Dobytkár, ktorú Národná kriminálna agentúra spustila v prvé marcové dni. Je to tak?

Akcia sa spustila na základe mojich výpovedí na Národnej kriminálnej agentúre a výpovedí jedného lesníka, ktorého zatiaľ ešte nemôžeme menovať. V mesiaci október sme zverejnili komunikáciu medzi zamestnancom PPA a žiadateľom o podporu. Táto komunikácia bola spúšťačom a hovorila o možnosti vrátiť neúspešný projekt opäť do hry za štrnásť percentný úplatok.

To znamená, že NAKA na prípade pracuje už od októbra?

Áno. Na začiatku, keď sme pomenovali len základné veci a dokázali ich z komunikácie. To bol prvý krok. Až o niekoľko mesiacov sa tých „pár vecí“ rozšírilo na také množstvo, že príslušníci úradu boja proti korupcii mali čo robiť, aby si overili všetky skutočnosti. Taktiež pochopenie systému a jeho overenie trvalo určitý čas. Po prvom zákroku boli zadržané aj mobilné telefóny niektorých zamestnancov PPA, medzi ktorými bol aj Juraj Kožuch, jej bývalý šéf.

Bol prvý zásah NAKA, ktorý sa uskutočnil 4. marca 2020 dôsledkom Vami poskytnutých informácií?

Áno a pomenovaní firiem a ľudí do toho všetkého zapletených. Zadržanie prvých obvinených tiež odkrylo ďalšie skutočnosti.

Hospodári sa im zdôverovali

Vo svojom dnešnom statuse na Facebooku spomínate, že ste presedeli v októbri na NAKA pár hodín, nie raz, aby ste nakreslil schému ako to funguje a kto je ako prepojený. Nakoniec to podľa Vás nebol výkres ale mapa. Kto alebo čo je na začiatku tej pomyselnej mapy?

Ide o dlhoročne prepracovaný systém, do ktorého je zapojených množstvo ľudí a firiem. Prepojenia a spolupráca pri rozkrádaní eurodotácií je zabehnutá mašinéria. Je to chobotnica s množstvom chápadiel. Od dodávateľských firiem až po „našich farmárov“. Ak si spomínate na prípad grófky Roškovej, tak takéto obdobné veci sa diali vo všetkých okresoch na Slovensku. Každý jeden kraj a okres mal svojho gazdu. Rozdelili si grófstva ako za Rakúsko-Uhorska. Kto, kde, bude vládnuť. A ľudia povinne odovzdávali desiatky. Sám som zostal prekvapený, aké prepracované to je. No dvojročné zisťovanie pomerov a poukazovanie na rozkrádanie v agrosektore priviedlo ľudí, ktorí sa nemali na koho obrátiť, k nám. Dôverovali nám a tak sa vlastne začala po kúskoch skladať celá skladačka rozkrádania eurofondov.

Hospodári na pôde sa Vám teda zdôverovali s tým, že ak chcú v prípade žiadosti o nenávratný finančný príspevok uspieť, musia spolupracovať?

Presne tak. Nikto ich nenútil vstúpiť do systému. No v prípade, že to neurobia, nebude ich žiadosť kladne vybavená. Len veľmi málo žiadateľov bolo vybavených kladne, bez zaplatenia úplatku.

Úplatky aj pri subjektívnych aj pri objektívnych kritériách

Hovoríme len o výzvach v ktorých boli využité subjektívne kritéria?

Nielen o týchto výzvách.

Ak sú ale vo výzve použité len objektívne kritéria, ako sa dá ovplyvniť vyhodnotenie žiadosti?

Jedným z najjednoduchších spôsobov je aj po schválení projektu na základe objektívnych kritérií zadržať tok finančných prostriedkov. Naťahovať čas až pokiaľ žiadateľ nepochopí, že je potrebné odviesť desiatok. To je najúčinnejší spôsob a často používaný aj napríklad pri vyplácaní priamych platieb.

Obvinený Kropil, ktorého polícia zadržala v prvom zásahu, ukázal vo svojom priznaní prstom na Partiku a Kodadu. Ako sa podľa Vás líšil korupčný systém za vedenia PPA Stanislavom Grobárom, pod ktorého aspoň formálne patril Ľubomír Partika, a generálnym riaditeľom PPA  z rokov 2016- 2020 Jurajom Kožuchom?

V podstate nijako. Tento systém sa zdedil a prepracovanosť systému sa vylepšovala. Posledné roky prinášali menej cashu a viac legalizácie úplatkov cez nasadené firmy. Vymysleli systém legalizácie úplatkov, aby boli ťažšie dohľadateľné. Vytvorili sa firmy, ktoré sa zaoberali poradenstvom a tvorbou projektov. Následne tie už oslovovali poľnohospodárov, že im poradia, vytvoria projektovú dokumentáciu a oficiálne vystavili faktúru na úhradu vo výške od 7 do 20 percent. Tieto finančné prostriedky následne prefakturovali inej firme, za iné služby. Finančné prostriedky prešli cez viacero firiem až potom sa vybrali z účtov. Ďalšie vylepšenia systému prišli s investičnými úplatkami ako sú starožitnosti, byty alebo autá.

Tento systém bol ale popísaný aj v Uznesení ŠTS, dokonca s presnými pohybmi medzi jednotlivými spoločnosťami. Zdalo sa ale, že sa rokmi výrazne nezmenil. Zaujal len pokles výšky úplatkov z okolo 20 percent aj na Vami spomínaných 14 percent.

Suma sa odvíjala od výšky príspevku. Čím vyšší príspevok, tým nižšie percento úplatku. Do 200 tisíc eur to bolo 20-percent, do 400-tisíc eur do 15-percent, do jedného milióna 10 percent a do troch miliónov 7 – 8 percent.

Trinásť ľudí vo väzbe?

To čo hovoríte, ponúka otázku, že predmetom korupčného správania môžu byť desiatky poľnohospodárov. Tých, ktorí boli úspešní v projektoch.

Vravím, je to mapa, nie výkres

Viete ten počet odhadnúť?

Bude to isto trojciferné číslo. Nedokážem to odhadnúť, lebo sa stále pri jednom zistení objavia ďalšie prepojenia a tak sa to nabaľuje. A to je už vo väzbe trinásť ľudí.

Hovoríte o trinástich ľuďoch vo väzbe, ale podľa oficiálnych údajov sú vo väzbe dvaja právnici, veterinár a dvaja bývalí vysokí štátni úradníci. O väzbe bývalého šéfa PPA a vplyvnom finančníkovi rozhodne súd počas tohto víkendu. To je spolu päť ľudí, nie trinásť. Ako ste mysleli tento počet?

Počítam už aj tých dvoch pánov M.K a J.K nakoľko neverím, že súd môže rozhodnúť o ich nevzatí do väzby pri tak vážnych podozreniach a možnosti ovplyvňovania svedkov v prípade vyšetrovania na slobode. A nie všetko je medializované.

Takže zásah z minulého týždňa, keď bolo obvinených sedem osôb a jedného zástupcu skupiny ESIN po vypočutí pustili, skončil väzobným stíhaním zostávajúcich šiestich obvinených?

No to je otázka na orgány činné v trestnom konaní.

Súhlasím, ale vy hovoríte o trinástich väzobne stíhaných.

K tejto téme sa už nechcem viac vyjadrovať, ale za číslom si stojím.

Predtucha či zdroje?

V stredu 22. apríla ste chvíľu po 9.00 zverejnili na sociálnej sieti status „Dnes ďalší dobytkári. Na PPA nebola chobotnica ale pavučina“. O štyri hodiny na to zadržali príslušníci NAKA v priestoroch PPA Juraja Kožucha. Máte dobrú predtuchu alebo svoje zdroje?

Asi oboje.

Spolupracujete s vyšetrovateľmi NAKA aj v týchto dňoch?

Stále pribúdajú ďalšie prípady a odhalenia a jedna špina odkryje ďalšiu. A ľudia dostávajú viac odvahy, keď vidia, že orgány konajú. V tejto situácii nestíhajú. Štrnásť ľudí v bratislavskom obvode nedokáže poňať takúto rozsiahlu problematiku a potom to všetko dlho trvá. Verím, že minister vnútra navýši stavy tímu Dobytkár.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Antikorupcia
Antikorupcia
25. apríl 2020 8:52

Verím, že minister vnútra navýši stavy tímu Dobytkár

– už navýšil, prišla Bilecova zo Sobraniec ??

jm
jm
26. apríl 2020 0:42

O akej korupcii to tu píšete? Veď tu žiadna neexistuje! Máme v pamäti keď zamestnanec PPA si dal úplatok poslať na vlastný účet . Možno samovrah ? A skončilo to AKO? Môj názor. Exemplárne tresty pre všetkých. Tak ako pre skorumpovaných tak isto aj pre korumpčníkov! Lebo sú rovnakou živnou… Celý komentár »

Ivan
Ivan
26. apríl 2020 8:23

Ten pan klame, on nebol ani vypovedat a ani nebol operativne vytazeny k akcii Dobytkar, on s tym nema nic spolocne, neprezradil ziadnu schemu a ani dlhe hodiny nebol na Nake. Asi sa mu to snivalo.