Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Lesníci aj ochranári spoločne bojujú proti rozšíreniu podkôrneho hmyzu

Lesníci z Odštepného závodu (OZ) Námestovo, š. p. Lesy SR a ochrancovia prírody zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR – Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava spoločne bojujú s podkôrnym hmyzom. Chcú zamedziť jeho rozširovaniu z tzv. A zóny na Babej Hore a Pilsku do okolitých hospodárskych lesov.

“Štátni lesníci zakúpili 30 kilogramov a ochranári ďalších 12 kilogramov biologického prípravku BoVeril, ktorý obsahuje entomopatogénnu hubu Beauveria bassiana. Tento prípravok na ničenie podkôrneho hmyzu lesníci prvýkrát s veľmi dobrým výsledkom vyskúšali minulý rok,” informovala TASR Anita Faková, z odboru komunikácie š. p. Lesy SR.

Referent ochrany lesa na OZ Námestovo Jozef Herud konštatoval, že v apríli a máji do lapačov odchytili o 20 % menej podkôrneho hmyzu ako rok predtým. Odhadujú, že vlani v spomínaných mesiacov to bolo takmer 3,4 milióna a tohto roku už len vyše 2,2 milióna jedincov tohto hmyzu. Odchyt sa najviac – až o 35 % – podarilo znížiť na teritóriu tých lesných správ, ktorých porasty boli najviac atakované podkôrnym hmyzom a v ktorých najviac použili spomínaný prípravok.

Herud dodal, že lesníci sú zaskočení rozhodnutím Ministerstva životného prostredia SR, podľa ktorého už tohto roku spomínaný príspevok môžu používať iba v lapačoch (stojanoch). Nesmú ho však používať v lapákoch, čiže zrezaných a ním postriekaných stromoch. Pritom práve lapáky sa vlani osvedčili ako najúčinnejší spôsob boja s podkôrnym hmyzom.

Námestovskí štátni lesníci inštalovali v tomto roku do porastov 1983 lapačov a 100 ďalších s prípravkom BoVeril. Na kontrolu vývoja podkôrneho hmyzu slúži 316 klasických lapákov. Po 20 lapačov s BoVerilom umiestnili lesníci spoločne s ochranármi na hranicu bezzásahovej A zóny s najprísnejším režimom ochrany na Babej hore a Pilsku.

“V našom regióne lesníci chápu, že v lesoch môžu hospodáriť a zároveň ich aj chrániť. Konsenzus medzi oboma stranami je teda možný, čoho dôkazom je naša spoločná dohoda o tom, čo budeme chrániť úplne a čo čiastočne. Vďaka nej bola CHKO Horná Orava prvým zónovaným veľkoplošným chráneným územím na Slovensku a Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Horná Orava prvým vyhláseným územím tohto druhu u nás,” zdôraznil riaditeľ Správy CHKO Horná Orava Róbert Trnka.

Konštatoval, že lesy na Orave sa v ostatných rokoch začali zmenšovať a s nimi sa strácajú aj vzácne druhy rastlín a živočíchov. Podkôrnikovú kalamitu pritom ochranári neberú ako prírodnú katastrofu, ale zároveň pripúšťajú možnosť, že úplný rozvrat lesa by znamenal, že už nebude schopný sa zregenerovať. Argumenty lesníkov ich presvedčili, že predovšetkým v 1. a 2. stupni ochrany prírody je nutné realizovať aj iné ako mechanické opatrenia. Preto aj použitie biologického prípravku BoVeril chápu ako nevyhnutný pokus a snahu pomôcť tamojším lesom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments