Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Kozelová: Zákon o ochrane zvierat sa len pripravuje, zväz včelárov zavádza

Kozelová: Zákon o ochrane zvierat sa len pripravuje, zväz včelárov zavádza
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Novela zákona o ochrane zvierat sa len pripravuje, Slovenský zväz včelárov (SZV) zavádza. Uviedla to pre TASR poslankyňa Národnej rady SR SR Monika Kozelová (OĽANO), gestorka pripravovanej novely, v reakcii na utorkové vyjadrenia SZV, že novela poškodí slovenské včelárstvo.

“Novela zákona o ochrane zvierat je len v prípravnom štádiu. Nikto z poslancov OĽANO, ani ostatných koaličných poslancov, ktorí sa na príprave zákona podieľajú, sa so Slovenským zväzom včelárov kvôli pripomienkovaniu tejto novely nestretol a ani im neposlal žiadny materiál,” priblížila Kozelová.

Externý konzultant, ktorý spolupracuje na príprave zákona, na časti o včelách, podľa nej požiadal SZV o vyjadrenie a doplnenie jeho podkladového materiálu a prípadné námietky.

“Nešlo teda o žiadosť na pripomienkovanie konkrétneho paragrafového znenia návrhu,” zdôraznila.

“Podotýkame, že znenie novely zákona o ochrane zvierat ešte nie je ukončené. Niektoré časti, vrátane kapitoly o včelách, ešte vôbec nie sú spracované a sú len v štádiu konzultácií o obsahu,” dodala Kozelová s tým, že informácie SZV sú zavádzajúce.

Predseda zväzu Milan Rusnák v stanovisku informoval, že skupina poslancov NR SR okolo Moniky Kozelovej a Martina Fecka pracuje na príprave zákona o ochrane zvierat. Jeho súčasťou má byť podľa neho aj obmedzenie chovu včelstiev na štvorcový kilometer (km2). Ak by bol počet regulovaný na maximálne dve včelstvá na km2, znamenalo by to pokles včelstiev na Slovensku až o 72 %. Počet včelárov by sa tak znížil z aktuálnych približne 22.000 len na niekoľko tisíc.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
mičurin
mičurin
10. február 2022 8:11

pani Kozelová upokojuje včelárov , že zákon je len v štádiu príprav. Už to je znepokojujúce , aj pre nevčelárov , že taká hlúposť , ako sa pripravuje vôbec niekoho napadne

Stevo
Stevo
10. február 2022 12:59

Tak toto mohol vymysliet len uplny dement, vcely su ohrozene, vsade sa hovori o tom ako ich treba ochranovat ci uz obmedzovanim chemickej ochrany, alebo pouzivanim v noci a zrazu niekto chce zlikvidovat 72% vcelstiev…akoze kde sme???? Potom chceme len 1 medveda na 1000km2…..a vlky tak isto