Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Klesajúce ceny mlieka znepokojujú európskych farmárov

Klesajúce ceny mlieka znepokojujú európskych farmárov
insert_phototlačový odbor Európskej komisie

Včerajšie zasadanie Rady EÚ pre poľnohospodárstvo využili niektoré štáty na upozornenie negatívnej situácie na trhu s mliekom, uviedla štátna tajomníčka ministerstva pôdohospodárstva SR Magdaléna Lacko-Bartošová.

„Niektoré členské štáty, z iniciatívy Poľska a Litvy, a pripojili sa k nim viaceré krajiny, upozornili, že klesá cena mlieka, čo znepokojuje farmárov,“ povedala štátna tajomníčka. A dodala, že podobná situácia je v súčasnosti aj na Slovensku.

Podľa nej viaceré členské krajiny únie preto požadujú kompenzácie pre farmárov, alebo nastavenie takých politických nástrojov, aby sa pokles mlieka a výpadky ziskov pre farmárov zabezpečili spoločnými opatreniami.

Komisár EÚ zodpovedný za poľnohospodársku politiku Dacian Ciolos v reakcii na obavy viacerých členských krajín uviedol, že veľmi pozorne sleduje situáciu na trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami. Pomenoval súčasné problémy tak, ako ich vidí on a upozornil, že v niektorých oblastiach sa situácia zlepšuje. Napríklad pri predaji odtučneného a sušeného mlieka, kde narastá konkurencieschopnosť európskych výrobcov.

Najväčšími konkurentmi pre európskych farmárov sú momentálne výrobcovia mlieka z Austrálie a Nového Zélandu.

„Situácia sa dôsledne monitoruje a pokiaľ to bude potrebné, tak sa s ňou Európska komisia a Rada bude zaoberať na jeseň tohto roku,“ zhodnotila Lacko-Bartošová súčasný stav vecí na európskom trhu s mliekom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej komisie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments