Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Jahnátek predstavil koncepciu rozvoja rezortu do roku 2020

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek dnes predstavil Koncepciu rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2013 až 2020. Spoločne s predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory SR Milan Semančíkom a predsedom Slovenskej lesníckej komory Jaroslavom Šulekom dnes v Nitre podpísali memorandum o spolupráci pri realizácii vízie zámerov a cieľov tejto koncepcie. Jej cieľom je zvýšenie produkčnej výkonnosti v nosných poľnohospodárskych komoditách na úroveň 80% súčasnej spotreby obyvateľstva na Slovensku.

„Už dávno sme volali po takomto dokumente. Boli tu určité smerovania, no takýto ucelený dokument  na Slovensku doteraz neexistoval,“ konštatoval Semančík.

Podľa slov ministra Jahnátka pomôže realizácia zámerov koncepcie efektívne využiť zdroje z prostriedkov Európskej únie, ktoré prídu na Slovensko v novom programovacom období.

„Pretože v tomto existujúcom sa minulo niekoľko miliárd eur a aj tak sa slovenské poľnohospodárstvo dostalo na existenčné minimum, podiel potravín klesol na 46%,“ uviedol.

V koncepcii rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2013 až 2020 je zhodnotených 14 základných komodít, ktoré slovenskí poľnohospodári dokážu v našich klimatických podmienkach  poskytnúť do potravinového reťazca.

„Nastavili sme ekonomické parametre, čo od ktorej komodity očakávame,“ skonštatoval Jahnátek.

Podľa jeho slov máme komodity, ktorú sú na úrovni stopercentného pokrytia vlastnej spotreby, najmä pšenica, raž, mlieko, mliečne produkty, ale súčasne máme aj veľký prepad v špeciálnej rastlinnej výrobe a najmä ovocinárstve, kde je až 67%-ný prepad.

„V chove ošípaných dokonca potrebujeme zvýšiť kapacity o vyše 270%,“ uviedol minister.  

V koncepcii je zadefinovaná spoločenská objednávka, výška sumy, ktorú môžu poľnohospodári v jednotlivých komoditných štruktúrach dostať  na projekty i na samotné chovy.  Z hľadiska poľnohospodárov je dôležitý fakt, že koncepcia garantuje sedemročné stabilné prostredie.

„Môže sa zdať, že jednotková podpora je nižšia ako v súčasnosti, no je garantovaná jej stabilita po celé obdobie siedmich rokov. Doterajší stav sprevádzali vibrácie, nerovnomernosť dodávok z hľadiska účelovosti i výšky podpory,“ tvrdí minister. Súčasťou realizácie koncepcie je aj vytvorenie 18.674 nových pracovných miest, ktoré by mali vzniknúť najmä v rokoch 2015 až 2017 predovšetkým na vidieku.

Na cielenú projektovú podporu bude podľa predpokladov potrebných 489 miliónov eur.  Z tejto sumy by cca 300 miliónov eur mali tvoriť prostriedky z fondov Európskej únie s 50%-ným spolufinancovaním súkromného sektora, čo je na úrovni 176 miliónov eur. Štátna dotácia predstavuje 13,4 milióna eur.  Podľa slov Jahnátka je návratnosť štátu veľmi vysoká.

„Príjem z daní z navýšených príjmov, ktoré by sa dosiahli realizáciou tejto koncepcie, by mal dosiahnuť  12,8 milióna eur. Odvody od zamestnávateľov na tých vyše 18.000 pracovných miest by tvorili zhruba 30 miliónov eur, podiel odvodov od zamestnancov a ďalšie príjmy odhadujeme na 18 miliónov eur. Úspora, ktorú by sme dosiahli, ak by sme všetky pracovné miesta obsadili ľuďmi evidovanými na úradoch práce a poberajúcimi podporu, predstavuje 32 miliónov eur,“ vyčíslil vplyvy na štátny rozpočet minister.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
29. máj 2013 15:41

Ja mam tu koncepciu uz precitanu, ale pripada mi to skor ako niecie priania, nez ako realna koncepcia. Navyse ju pisali asi ludia neznali problematiky. Zvysovanie zamestnanosti napr. v ovocinarstve (1 clovek/ha) je nerealne. Neviem si predstavit, kto by to zaplatil a kto by take obrovske dotacie poskytol. Ovocie (niektore… Celý komentár »

Anonym
Anonym
31. máj 2013 9:25

Predložená koncepcia je v ponímaní sedliackeho rozumu . Owen, Saint- Simon a Fourier boli popredný filozofovia a zakladatelia utopickéh socializmu. Táto koncepcia z hľadiska východísk tieto kritéria utopizmu naplňa a zrejme bude mať aj v budúcnosti historickú hodnotu – aspoň literárnu. Sedliaka, roľníka resp. farmára zaujíma v prvom rade rovnosť… Celý komentár »