Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Hovorili o Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2013

Hovorili o Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2013
insert_photoilustračné foto - tlačový odbor Európskej únie

Skupina 22 členských štátov Európskej únie v piatok v Paríži vyzvala na vytvorenie „ambicióznej“ novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), ktorá by bola schopná čeliť najnovším výzvam v oblasti svetovej produkcie potravín a globálneho otepľovania. Problematické otázky okolo rozpočtu SPP, v ktorých sa zatiaľ mnohé štáty nevedia zhodnúť, však nechali na ďalšie rokovania. Na zasadnutí v Paríži sa nezúčastnili Veľká Británia, Dánsko, Holandsko, Švédsko a Malta.

„Vzhľadom na klimatické zmeny, globálnu politickú aj potravinovú nestabilitu, výkyvy trhových cien a opätovný nástup krízy v zdravotníckej oblasti, iba ambiciózna politika s adekvátnymi zdrojmi môže zabezpečiť Európe jej nezávislosť,“ hovorí sa v spoločnom vyhlásení po skončení schôdzky, na ktorej krajiny rokovali o novej SPP po roku 2013.

Podľa francúzskeho ministra poľnohospodárstva Bruna Le Maireho, ktorý schôdzke predsedal, je skupina proti drastickému znižovaniu rozpočtu EÚ pre agrosektor, ako to predpokladá Európska komisia.

„Nemôžme začať s tým, že sa rozpočet na poľnohospodárstvo zredukuje o 30 či 40 %,“ povedal Le Maire.

Štáty však priamo o rozpočtových otázkach na schôdzke nediskutovali.

„Nehovorilo sa o číslach,“ uviedla, pre agentúru DPA, po stretnutí s 21 kolegami nemecká spolková ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová.

Z nových štátov EÚ sa ozvalo Poľsko, ktoré skritizovalo nižšie priame dotácie EÚ pre agrosektor v nových členských štátoch únie. Ako pre novinárov povedal Andrzej Dycha, zástupca štátneho tajomníka ministerstva poľnohospodárstva, dotácie pre nových členov únie, ktoré sú výrazne nižšie než pre ostatných, sú pre Poľsko dôležitým bodom ďalších rokovaní.

Komisia plánuje radikálne zmeny v rozpočte EÚ, ktorý v súčasnosti dosahuje objem 125 miliárd eur (3,77 bilióna Sk). Podľa EK by sa najväčší objem výdavkov mal presunúť z poľnohospodárstva do sektorov moderných technológií, životného prostredia a energetiky. Spoločná poľnohospodárska politika v súčasnosti zhltne zo spoločného rozpočtu viac než 40 %.

Poľnohospodárstvo dostáva z rozpočtu EÚ najviac prostriedkov. Krajiny ako Švédsko, Holandsko a Británia chcú viesť roľníkov v Európe k väčšej súťaživosti a predpokladajú, že by sa to dalo dosiahnuť znížením ich mnohomiliardových subvencií.

Nasledujúce rozhovory o Spoločnej poľnohospodárskej politike sa uskutočnia počas španielskeho predsedníctva v prvej polovici roka 2010. V lete budúceho roku má dostať Európska komisia konkrétnu informáciu o Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2013.

Autor článku: Spracovala redakcia poľnoinfo.sk podľa spravodajstva TASR
Zdroj obrázku: ilustračné foto - tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments