Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Horčicu dostanú všetci, párky len neproduktívni

Horčicu dostanú všetci, párky len neproduktívni

Silnejší budú silnejšími a slabí ešte slabšími. Uviedol dnes na tlačovej konferencii agrokomory k návrhu redistributívnej platby jej predseda Emil Macho. Proroctvo povedal akoby mimochodom, na záver, keď sa časť novinárov pýta na nedopovedané a iní sa otázkami utvrdzujú v tom, či dobre porozumeli téme. Vyslovená myšlienka je pritom najsilnejším momentom celej tlačovej konferencie, pretože v niekoľkých slovách opisuje dopady redistributívnej platby, ktoré si pravdepodobne neuvedomuje ani minister.

Ján Mičovský naservíroval našim poľnohospodárom horčicu a na párky pozabudol. Ako to myslíme? Skúste zjesť polovicu téglika horčice bez párkov, bez chleba. Len tak. Nevzbudzuje to príjemnú predstavu a už vôbec nie chuť. Dokonca vám bude zle. Ak ale zjete pol pohárika horčice s troma, či štyrmi párkami, efekt bude zrazu úplne iný.

Minister približne takto pristúpil k zavedeniu redistributívnej platby. Vždy, keď sa o nej v minulosti hovorilo, spájala sa so stropovaním priamych platieb. Ide o nerozlučnú dvojicu opatrení, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Tak, ako párky s horčicou.

Najskôr bezzubé stropovanie, potom redistributívna platba

Vyplácanie zvýšených podpôr na prvé hektáre zo zastropovaných prostriedkov má svoju logiku. Zhromažďujú sa peniaze od tých, ktorí sa stropovaniu nevyhnú ani pri započítaní mzdových nákladov a prerozdeľujú zraniteľnejším.

Prvotný legislatívny návrh Európskej komisie z 1. júna 2018 hovoril o stropovaní vo výške 100 tisíc eur plus mzdové náklady.

Minister však v závere septembra 2020 predstavil návrh, že strop pre prechodné obdobie bude vo výške 500 tisíc eur zo základnej platby a k nemu bude možné pripočítať ešte mzdové náklady.

Bezzubosť polmiliónového stropovania potvrdili aj Ján Pokrivčák a Marián Tóth, pedagógovia z Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU.  Na to, aby sa mu žiadateľ vyhol, stačí vraj, aby na tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy zamestnával osem ľudí.

Priemerná zamestnanosť v poľnohospodárstve v Európskej únii je pritom 57 pracovníkov na tisíc hektárov. Na Slovensku nedosahujeme ani polovičné čísla zamestnanosti, čo nás s 25 zamestnancami radí na štvrté miesto od konca, pred severské štáty Švédsko, Dánsko a Estónsko.

Naša vidiecka krajina tak už dávno nie je agrárna. Správna kombinácia stropovania a redistributívnej platby tak mohla pomôcť k vráteniu zamestnanosti do poľnohospodárstva cez podporu činností s vyššou pridanou hodnotou.

Spravodlivé stropovanie

Stropovanie na Slovensku nemá dobrý marketing. Naši poľnohospodári ho vnímajú ako bič, ktorý má plieskať nad ich farmami. Ako trest za to, že my na východe Európskej únie sme veľkí.

S obavami sa pozerajú na stropovanie priamych platieb aj agropodnikatelia, ktorí by sa ho mali báť najmenej. Spravodlivé nastavenie stropovania, so započítaním mzdových nákladov, sa nemá dotýkať fariem s bohatou živočíšnou výrobou, ako poznáme v Sokolciach, Nových Sadoch, Rybanoch, Hlohovci, Kukučínove, Pruskom, Tvrdošíne, Liptovskom Ondreji, Boľkovciach, Turni nad Bodvou, či v Pavlovciach nad Uhom. Ani tých, ktorí udržujú pestrú rastlinnú výrobu. Od toho má minister svoj úrad a podriadené organizácie, aby nastavili spravodlivú hranicu, či v tomto prípade strop.

Európske opatrenie správne prispôsobené na slovenské podmienky vie zvýhodniť produkčných poľnohospodárov oproti farmám s jednoduchou štruktúrou výroby a zamestnanosti.

Stropovaním by stratili najmä neaktívne veľké farmy

Ministrov strop na farmy je päťnásobne vyšší, ako návrh EK. Docielil ním len to, že politicky presadil svoju agendu, reálne však k žiadnej zmene nedôjde. Slovensko iba vystavil riziku, že administráciu priamych platieb v dôsledku započítania mzdových nákladov nebudeme vykonávať správne a tak môžeme byť sankcionovaní.

Ak by sa uplatňoval strop 100 tisíc eur a započítavali mzdové náklady, ako navrhla EK v roku 2018, zastropovaná suma by dosiahla ročne 20 miliónov eur. Stropovaním by podľa prepočtov Pokrivčáka a Tótha, stratili najmä neaktívne, veľké farmy. Naopak, najviac mali získať aktívne, stredne veľké farmy. Redistributívnou platbou vyplácanou zo zastropovaných prostriedkov tak mohli byť podporení všetci, no prioritne menší.

Minister chce siahnuť na platby všetkým

O čom hovorí minister dnes? Podľa zverejnených informácií, suma, ktorá má byť rozdelená pri navrhovanom zavedení redistributívnej platby je vo výške 30 miliónov eur. Vyzbieraná má byť z každého podporeného hektára. Aj z toho, na ktorom sa chovajú ovce, z pôdy, kde sa pestujú krmoviny pre hovädzí dobytok či cukrová repa.

To znamená, že minister nesiahol na platby neproduktívnym (bez ohľadu na veľkosť), ale všetkým. Poľnohospodárom ponúkol horčicu a tým, ktorí by prostredníctvom pôvodne navrhnutého stropovania stratili najviac, naservíroval za ich nečinnosť aj párky.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1560 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
i.l.
Neregistrovaný
i.l.
9. februára 2021 23:02

ti co kricia su uz davno parkama zazraty .kde sa zere a strebe su vzdy prvi. ked kupuju stroje,chemiu, hnojiva tie prezenty im nevadia 7% z ceny stroja do kapse,za hnojiva nafutbal ms francuzka,ruska ,dovolenky platene v sr a inde vo svete ,pijacke dyhcanky . h o v a d… Celý komentár »

Fero
Neregistrovaný
Fero
10. februára 2021 6:20

i.l. ….a ty si triezvi? aha to je tvoja úroveň ….

ccm
Neregistrovaný
ccm
10. februára 2021 7:24
Odpoveď na  Fero

Zasa si nedal lieky… , ako jeho kolegovia z partaje !

i.l.
Neregistrovaný
i.l.
10. februára 2021 10:45
Odpoveď na  Fero

pardon ,asi vystudovany synacik nejakeho precedu.moc dystingovane.

Dana
Neregistrovaný
Dana
10. februára 2021 17:35

pán Pokrivčák a Tóth rada by som bola, keby ste konečne povedali, koľko vyprodukujú potravín/mlieka, mäsa, vajec, obilia, zeleniny, koľko odvedú daní do štátneho rozpočtu, koľko platia do sociálnej i zdravotnej poisťovne a koľko dostávajú dotácii vami obhajovaní poľnohospodári fyzické osoby. Zatiaľ takúto analýzu neurobilo ani ministerstvo ani vy. Čoho… Celý komentár »

GJ
Neregistrovaný
GJ
10. februára 2021 18:38
Odpoveď na  Dana

Stovky miliónov eur dotácií ide pre tých, ktorí obhospodarujú 3,2% všetkej pôdy a majú v priemere necelých 6 ha výmery ? To sa takí majú. Lenže mne to nejak nesedí… 6ha x 150€=900€ krát 9830 (toľko ich je)=8,85 mil. Danula, kto počtuje, ten gazduje. Pánafera, však to nie je ani… Celý komentár »