Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Holandskí farmári plánujú vláde tlmočiť jednotný postoj v otázke emisií dusíka

Holandskí farmári plánujú vláde tlmočiť jednotný postoj v otázke emisií dusíka
insert_photopixabay.com

Holandské poľnohospodárske a záhradnícke združenie (LTO) vo štvrtok oznámilo, že pre vládny kabinet pripravilo „spoločný odkaz“ zástupcov agrosektora v súvislosti s plánmi vlády znížiť emisie dusíka na holandských farmách. Informuje o tom spravodajca TASR.

Spravodajský server DutchNews.nl spresnil, že LTO, ktoré je najväčším zoskupením zastupujúcim záujmy farmárov v tejto krajine, chce zmienený odkaz vláde doručiť už v piatok, počas stretnutia s vládnym sprostredkovateľom Johanom Remkesom.

Rozhodnutie holandských farmárov urobiť spoločné vyhlásenie bolo prijaté v stredu v meste Nijkerk na stretnutí ôsmich rôznych poľnohospodárskych organizácií a skupín nespokojných s plánmi vlády znížiť emisie dusíka v agrosektore, čo by v praxi znamenalo nielen obmedzenie výroby, ale aj možný zánik mnohých fariem.

Na stretnutí v Nijkerku sa zúčastnili aj radikálne farmárske skupiny Agractie a Farmers Defence Force (FDF), ktoré koncom júna a začiatkom júla tohto roku stáli za masovými protestmi a nátlakovými akciami na holandských diaľniciach. Pri odstraňovaní ich traktorov a poľnohospodárskej techniky musela zasahovať aj vojenská technika holandských ozbrojených síl.

„V piatok odovzdám správu v mene všetkých našich organizácií premiérovi a dvom ministrom,“ povedal s odkazom na stredajšie rokovania šéf LTO Sjaak van der Tak. Zároveň podotkol, že medzi farmármi z rôznych združení je teraz väčšia jednota „ako kedykoľvek predtým“.

Remkes pozval na piatkové rokovania zástupcov 20 farmárskych organizácií. Na rokovaniach sa zúčastní aj premiér Mark Rutte a minister poľnohospodárstva Henk Staghouwer. K rozhovorom dôjde po niekoľkých týždňoch protestov radikálnych zoskupení, ktoré zahŕňali znepriechodnenie ciest hnojom a iným poľnohospodárskym odpadom, blokovanie ciest a distribučných centier supermarketov traktormi či protesty pred vládnymi budovami.

LTO podľa DutchNews.nl už dávnejšie uviedlo, že sa nezúčastní na žiadnych rozhovoroch, pokiaľ bude vláda naďalej odhodlaná znížiť do roku 2030 emisie dusíka o 50 percent.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments