Hlavne nezastať. V PPD Prašice rozvíjajú začaté
Jozef Urminský je osobnosť, vďaka ktorej pozná Poľnohospodárske podielnícke družstvo Prašice so sídlom v Jacovciach väčšina slovenských poľnohospodárov. Dnes už bývalý predseda družstva zastupoval v časoch aktívnej kariéry svojich kolegov aj prostredníctvom volených funkcii v rôznych združeniach a komorách. V diskusiách na odborných fórach alebo akoby sám povedal, aktívoch, hovoril o agrorezorte ako o odvetví, ktoré musí pre perspektívu vidieka fungovať ako celok. A to sa podarí vtedy, keď bude mať dlhodobú koncepciu a ľudí, ktorí sú schopní ju realizovať a zabezpečiť ekonomický výkon v podnikateľských činnostiach. Presne podľa rovnakého kľúča postupoval aj počas predsedovania v prašicko-jacovskom družstve.
Urminský posledných päť rokov už družstvo v okrese Topoľčany neriadi. Vedenie odovzdal Marianovi Cikatricisovi, svojmu dlhoročnému spolupracovníkovi. Je o pár rokov mladší a aj keď podnik už niekoľko rokov vedie so svojimi spolupracovníkmi podľa vlastných predstáv, stále cítiť pečať bývalého predsedu.
Kde začať. Obaja majú podobný slovník. Urminský často volí vo svojich vystúpeniach ekonomické výrazy, podľa ktorých ho viete okamžite identifikovať. Podobnú hantírku prebral aj Cikatricis. A keď súčasný predseda otvorí v počítači excelový súbor s desiatkami hárkov a pri preklikávaní jednotlivých položiek informuje o vzájomných ekonomických vzťahoch, okamžite si spomeniete na Jozefa Urminského. Bývalý predseda nosí roky so sebou kalkulačku, ktorá mu pomáha akýkoľvek podnet započutý počas diskusie zvážiť pomocou čísel. Povedané zráta, nadýchne sa, pohľad zamieri k stropu a spoludiskutéra osloví decentne „pán inžinier, pani riaditeľka, pán redaktor…“ a postupne ukladá slová. Buď ste ho presvedčili alebo dobre mienený postreh vyvráti ekonomicky.
Marian Cikatricis si pri prezentácii vzájomných cenových, dátumových či iných početných detailov, ktoré sa dajú uviesť do tabuľky, úplne prirodzene v kancelárii zapáli. A opäť cestujete v čase. Keď ste otvárali dvere na kancelárii Jozefa Urminského v čase jeho predsedovania, museli ste sa prizrieť, aby ste bývalého predsedu v miestnosti uvideli cez bielu hmlu pochádzajúcu z jeho vášne.
Družstvo so štruktúrou
Ak sa z doteraz uvedeného zdá, že družstvo funguje z minulých úspechov a súčasníci len prikladajú do ohňa, ktorý zapálili predchodcovia, nemôže to byť väčší omyl. Súčasné vedenie udržalo a rozvíja ekonomický výkon a výtlak družstva. V aktuálnom vyhodnotení súťaže Top Agro, ktorá prvý raz analyzuje výsledky dostupné cez portál FINSTAT so širším portfóliom ekonomických kritérií, je podnik na druhom mieste v kategórií poľnohospodárskych družstiev v produkčných oblastiach. Pritom nehospodári celou výmerou v podmienkach produkčného Slovenska. Časť polí sa dotýka Považského Inovca, čo znižuje ich úrody z hektára. Viac ako dvadsať percent pôdy družstva je zaradených v znevýhodnených oblastiach.
Široká štruktúra výroby zväčša nenahráva tomu, aby sa podnik vyškriabal na najvyššie priečky vo vyhodnotení Top Agro. Na medailové pozície sa jednoduchšie dostávajú subjekty so špecializáciou na určitý typ výroby a keď tá v danom roku vyjde objemom produkcie a cenami, subjekt ekonomicky katapultuje do vrchnej časti tabuľky. Jacovce nie sú ten prípad. Družstvo má širokú štruktúru výroby a v posledných rokoch prechádza jej racionalizáciou. Tá nepozostáva v znižovaní objemu produkcie, ale v zlučovaní jednotlivých výrob.
Racionalizácia
Pozberová linka obilnín sa postupne sústreďuje do budovaného strediska vo Veľkých Bedzanoch a zmenami prechádza aj chov hydiny, mechanizačné dielne či najnovšie administratívna budova. Dnes pre hydinu dokončujú dve nové stavby. Každá bude disponovať kapacitou 25-tisíc kurčiat. V susedstve už majú prichystané pozemky na ďalšie haly. Celý výkrm by mal byť v budúcnosti umiestnený na stredisku Hôrka, kde už tridsať rokov finalizujú časť rastlinnej produkcie. Ich výrobňa kŕmnych zmesí pripravuje krmivo pre potreby družstva, ďalších poľnohospodárov, ale aj pre drobnochovateľov v spotrebiteľskom balení.
„Aktuálne sústreďujeme aj mechanizačné stredisko z dvoch dielní na jednu. Chceme ho mať kvalitne vybavené a koncentrovať šikovných ľudí na jednom mieste,“ informuje Marian Cikatricis.
Rovnako rozmýšľajú aj pri chove dojníc. Dnes produkujú mlieko na dvoch farmách, na jednom stredisku majú výkonný holštajn a na druhom tradičné slovenské strakaté. Objekty v obci Velušovce boli vybudované v sedemdesiatych rokoch, v Prašiciach na začiatku deväťdesiatych rokov. Ani na jednom stredisku už kravíny nespĺňajú požiadavky súčasnej doby.
Vidiek sa zmenil
Ak v minulosti išlo v poľnohospodárstve aj o záujem zabezpečiť sociálny zmier na vidieku, dnes je to inak. Vidiek sa zmenil.
„Za posledný rok sa vymenilo v živočíšnej výrobe 16 ľudí. Niekto vydržal len dva dni a tu pani až 340, z toho však, žiaľ, 99 dní maródila,“ hovorí predseda.
Dnes družstvo ťahá najmä rastlinná výroba, kde napríklad pri pšenici v máloktorom roku dosiahnu úrody pod osem ton. V posledných mesiacoch im pomáha aj produkcia surového kravského mlieka či chov kurčiat. Napriek snahe koncentrovať a modernizovať výrobu však majú obavy v neistej dobe
„Nejde všetko hneď a obávam sa, že strácame konkurencieschopnosť staršími objektami a technológiami. Že sa nám celá Európska únia vzďaľuje a my sa prizeráme. No nemôžeme sa investične orientovať okamžite na všetky strany,“ uzatvára Marian Cikatricis.