Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Grüne Woche: Aj o možnej kríze v poľnohospodárstve

Grüne Woche: Aj o možnej kríze v poľnohospodárstve
insert_photoGrüne Woche

Ministerka poľnohospodárstva, prírody a kvality potravín partnerskej krajiny, Grüne Woche, Holandska, Gerda Verburgová, predniesla príhovor pri úvodnej ceremónií. Redakcia poľnoinfo.sk, vyberá najzaujímavejšie myšlienky, ktoré odzneli v Berlíne.

BERLÍN – Príhovoru dominoval možný dôsledok hospodárskej krízy na poľnohospodárstvo. Na druhej strane, ale holandská ministerka pripomína, že krízy sa v poľnohospodárstve vždy z času na čas objavili a práve preto môže dať toto odvetvie finančnému sektoru a priemyslu návod, ako vyjsť z kríz posilnený.

„Vyzývam banky, aby svoju pozornosť nasmerovali späť k poľnohospodárstvu a potravinárskemu priemyslu. Len spoločnou prácou môže byť táto kríza prekonaná,“ uviedla Gerda Verburgová.

Ako ďalej dodala, práve v tomto období je čas investovať do poľnohospodárstva, ale aj do potravinárstva. Ako príklad uviedla zlúčenie dvoch najväčších mliekarenských spoločností v Nemecku.

Na margo Zdravotnej prehliadky Spoločnej poľnohospodárskej politiky, Gerda Verburgová uviedla, že sa urobil ďalší krok vo vnímavosti voči trhu.

„Stále väčší priestor je poskytovaný farmárom, ktorí myslia a konajú podnikateľsky, z čoho môže mať úžitok poľnohospodárstvo ako celok, Farmári by nemali byť trestaní za to, čo neurobia, ale naopak, mali by byť odmeňovaní za to, čo robia. Ak ich vieme oceniť za ich službu spoločnosti, nebude viac vyžadovaná Cross compliance. “ povedala Gerda Verbungová.

Holandsko a Nemecko majú veľmi aktívnu aj obchodnú výmenu. Jedna štvrtina holandského exportu smeruje do Nemecka. Podobná situácia je aj v dovoze nemeckých produktov do krajiny tulipánov.

„Som veľmi hrdá na to, že tu môžem reprezentovať holandský poľnohospodársky sektor. Poskytujeme kvalitu a snažíme sa o udržateľnosť. Toto je tá správna stratégia na ceste k rastu liberalizácie trhu,“ uviedla holandská ministerka.

Autor článku: Juraj Huba – poľnoinfo.sk, Miriam Gurínová – poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Grüne Woche

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments