Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Geopriestorová žiadosť v tomto roku čaká všetkých

Geopriestorová žiadosť v tomto roku čaká všetkých
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zatiaľ čo v uplynulých rokoch podávali žiadosti o priame platby cez geopriestorovú žiadosť len veľké a stredne veľké poľnohospodárske subjekty tak, aby sa ich žiadosti vzťahovali na 75 percent územia Slovenska, v tomto roku už elektronické podávanie žiadostí čaká všetkých poľnohospodárov.

Od roku 2018 je totiž žiadanie o priame platby cez systém GSAA povinný pre všetkých, vrátane najmenších farmárov. Povinnosť vyplýva z európskych pravidiel.

„Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF upozorňuje, že v roku 2018 je potrebné aby 100 percent poľnohospodárskej plochy, na ktoré je možné poberať priame platby, bolo evidované v systéme GSAA, to znamená už len elektronicky. Preto upozorňujeme poľnohospodárov – žiadateľov o priame platby, aby si túto povinnosť nenechávali na poslednú chvíľu a na prechod sa včas pripravili,“ uviedlo Združenie mladých farmárov.

V minulých rokoch malo s elektronickým podávaním žiadostí mnoho farmárov problémy. Nesprávne zakreslenie a vyplnenie žiadosti znamená pozdržanie priamej platby až do kontroly a odstránenia chýb, čo môže znamenať aj niekoľko mesiacov.

Chybovosť v systéme dosiahla asi 19 percent. Naproti tomu chybovosť v tzv. papierových žiadostiach, ktoré ešte do vlaňajška podávali drobní farmári, bola na úrovni 30 percent. Otázne je, ako sa do chybovosti pretaví 100-percnenté podávanie žiadostí elektronicky.

„Vzhľadom na skutočnosť, že časť žiadateľov nie je v pozícii predložiť svoje prílohy prostredníctvom GSAA, poskytuje sa v zmysle platnej legislatívy EÚ nevyhnutná technická pomoc v podobe opatrení, napríklad bolo žiadateľom umožnené absolvovať praktické školenia v systéme, taktiež bolo zabezpečené prekreslenie príloh namiesto žiadateľov,“ vysvetlilo Ministerstvo pôdohospodárstva.

Vlani sa na Agroinštitúte v Nitre uskutočnilo celkovo 110 školení, rok predtým ich bolo 50. V tomto roku sa pripravujú ďalšie.

„Presný počet pre rok 2018  zatiaľ nevieme odhadnúť, plánovaných je cca 30 – 50 seminárov, v závislosti od záujmu zo strany farmárov. Školiť by sme mali začať po 12.3.2018,  nakoľko po tomto termíne by už mala fungovať aplikácia GSAA pre rok 2018, ktorá bude mať oproti predchádzajúcim rokom nové funkcionality. V tomto čase budú mať za sebou školenie interní aj externí pracovníci PPA, pričom externí pracovníci budú po spustení kampane na regionálnych pobočkách PPA ako dočasná výpomoc pre farmárov,“ uviedla Zuzana Repiská z Agroništitútu.

Zatiaľ čo v minulosti boli školenia určené pre konkrétne skupiny farmárov (v roku 2016 pre farmárov nad 400 ha, vlani pre farmárov do 400ha), v tomto roku obmedzenia platiť nebudú.

„Čo sa týka cieľovej skupiny, zatiaľ nemáme zo strany  MPRV SR a ani zo strany PPA striktne určenú cieľovú skupinu, ktorá sa môže seminárov zúčastniť. Predpokladáme, že to bude na základe záujmu zo strany farmárov a nebude dôležité či má farmár status mladý, malý alebo veľký,“ dodala Repiská.

Školenia Agroinštitútu sa uskutočnia len v Nitre. Farmári, ktorí sa na ne nemôžu dostaviť ale budú mať možnosť zúčastniť sa na školení v regiónoch.

„Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF v spolupráci s Regionálnymi anténami Národnej siete rozvoja vidieka pripravuje školenia  v podobe praktickej prezentácie rozhrania a jednotlivých nástrojov GSAA, vrátane praktických cvičení, príkladov a riešenia jednotlivých problémov,“ uvádza sa v informácii od Združenia mladých farmárov.

Štvorhodinové školenia budú bezplatné, prednášať na nich budú pracovníci Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy. Prihlásiť sa na ne možno prostredníctvom on-line formulára.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments