Farma v areáli SOŠ bude využívať systém Agrokruh
V Strednej odbornej škole (SOŠ) v Pribeníku v okrese Trebišov budú žiaci pestovať zeleninu v bio kvalite. V spolupráci s Košickým samosprávnym krajom (KSK) tu vznikne modelová farma využívajúca tzv. systém Agrokruh. S prípravou pôdy na vzorovej školskej farme sa začne na jeseň a prvá zelenina by tu mala byť vypestovaná na jar 2019. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.
Školská farma v areáli SOŠ bude pozostávať zo štyroch ramien, 12 kruhových polí a ostatných malých stavieb, ktoré sú súčasťou diela. Podľa ekologického pestovateľa zeleniny a vynálezcu systému Agrokruh Jána Šlinského, na tejto pôde sa darí aj ekologickému pestovaniu, pretože sú tu vhodné klimatické podmienky.
„Systém Agrokruh je koncipovaný ako robotizované poľné pracovisko, ktoré zbavuje pestovateľa fyzickej námahy bez využitia ťažkej mechanizácie. Okrem toho zabezpečuje rekultiváciu pôdy, zastavuje jej znehodnotenie a zaisťuje revitalizáciu vidieka. Agroklimatické podmienky v areáli Strednej odbornej školy v Pribeníku sú ideálne, takže vybudovanie modelovej farmy bude veľkým prínosom na overenie tohto systému pre južný Zemplín,“ uviedol Šlinský.
Na školskom pozemku v Pribeníku budú vytvorené riadky v tvare špirály, ktoré budú obrábané otočným ramenom na elektrický pohon. Na agrotechnický most bude možné pripevniť poľnohospodárske nástroje, ako sú sejačka, hrobkovač či rýľovací stroj, ktoré budú obrábať pôdu v kruhoch.
„Počas letných prázdnin bol vypracovaný nový školský vzdelávací program a inovované boli učebné odbory argomechanizátor a poľnohospodárstvo. Agrokruhy by v prvej etape boli spustené v skúšobnej prevádzke s cieľom naplnenia ich výchovno-vzdelávacieho účelu,“ konštatoval riaditeľ SOŠ Pribeník Štefan Dubík.
O prácu a štúdium v oblasti poľnohospodárstva podľa neho v súčasnosti nie je veľký záujem a vek poľnohospodárov sa pohybuje okolo 65 rokov.
„Naším cieľom je zvýšiť záujem mladých ľudí o túto oblasť, aby sa vidiek nevyľudňoval, ale rozvíjal,“ dodal riaditeľ.
Vypestovaná zelenina v bio kvalite by mala byť distribuovaná do zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK.
„Prostredníctvom tohto projektu dokážeme zabezpečiť regionálny rozvoj, nakoľko ide o podporu poľnohospodárstva, ktoré je jedno z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich odvetví v rámci Európskej únie. Do projektu sa zapoja študenti, čím sa zvýši aj kvalita výučbového procesu v našich poľnohospodárskych a strojníckych školách. Neoddeliteľnou formou bude propagácia tohto unikátneho systému, aby sme nielen žiakom, ale aj verejnosti ukázali ekologickú formu pestovania zdravej zeleniny, zdravú výživu a zdravý životný štýl pri konzumovaní bio potravín,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.
takže slušne – S L E P Á C E S T A, podporovaná politikmi regionálneho významu, ktorí nemajú „ani šajnu“ kde je súčasná mechanizácia poľnohospodárstva…… a podozrenie na neefektívne nakladanie s verejnými financiami….
….a opäť TASR – priemerný vek poľnohospodárov 65 rokov ??? – to už snáď nie
Tiež mi na ten údaj padol zrak. Podľa kontextu článku ale ide o vyjadrenie riaditeľa SOŠ. TASR je občas obviňovaná z nepresností (nehovorím, že ich nikdy nerobia), ale ak respondent povie chybu, redaktor ho nemá čo v článku opravovať. Sám s tým občas bojujem, že počujem nepresný údaj a čo… Celý komentár »
Takéto príspevky k novinkám v polnohospodárstve by mali byť rozšírené o základné údaje projektu. Z článku nie je jasné,či bol urobený rozbor pôdy na pozemku kde sa bude projekt uskutočňovať a tiež iné ukazovatele,ako je produkcia,efektívnosť a podobné. Viete keby len toto chýbalo k tomu, aby polnohospodárstvo na Slovensku Fungovalobol… Celý komentár »