Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z domova

Európa sa topí v lacnom mlieku

Európa sa topí v lacnom mlieku
insert_photoarchív - poľnoinfo.sk

Kvôli nadprodukcii mlieka a nízkemu dopytu hrozí mnohým farmám zánik. Nákupná cena mlieka za uplynulý rok a pol poklesla až dvojnásobne.

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali k zníženiu súčasných kvót na produkciu mlieka a mliečnych výrobkov s cieľom stimulovať rast cien. S touto iniciatívou prednedávnom vystúpili aj vlády Nemecka a Francúzska. Požadujú to tiež najradikálnejšie skupiny farmárov.

Avšak z hľadiska Európskej komisie a umiernených poľnohospodárov by zníženie kvót bolo v rozpore so spoločnou poľnohospodárskou politikou EÚ.
„Mali by sme mať na pamäti, že spoločná poľnohospodárska politika sa netýka len 10 miliónov zamestnancov v tejto oblasti, ale aj pol miliardy občanov Európy. Dúfame, že parlament bude schopný chrániť poľnohospodársku politiku od tých rizík, ktoré jej hrozia,” povedal Paolo De Castro, člen Európskeho parlamentu.

Komisia navrhuje stimulovať spotrebiteľský dopyt na mliečne výrobky a zabezpečiť transparentnosť obchodných transakcií – avšak zníženie kvóty na žiadosť Európskeho parlamentu, by mohlo byť efektívnejšie.

„Postoj Európskeho parlamentu je zaujímavý, môže byť závanom sviežeho vzduchu. Je nevyhnutné, aby výrobcovia svojimi rozhodnými činmi získali to, že parlament bude môcť vyvíjať tlak na Komisiu,” myslí si aktivista Európskej mliečnej rady Pascal Massol.

Brusel vylučuje priamu finančnú podporu poľnohospodárom z rozpočtu EÚ, a to najmenej po dobu ďalších dvoch rokov. Namiesto toho vyzýva vlády členských štátov financovať svojich poľnohospodárov z vlastných zdrojov.

Zároveň platí, že EÚ chce preskúmať mechanizmus formovania nákupných cien vo veľkých obchodných sieťach, aby sa uistila, ža sa supermarkety „nenabaľujú“ na úkor poľnohospodárov.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments