Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

EÚ zareagovala balíkom 500 miliónov eur na potreby farmárov

EÚ zareagovala balíkom 500 miliónov eur na potreby farmárov
insert_phototelegraph.co.uk - Protest európskych farmárov v Bruseli.

Európska komisia (EK) dnes v reakcii na celoeurópsky protest farmárov, výrobcov mlieka a mäsa v Bruseli predstavila komplexný balík opatrení na podporu európskych poľnohospodárov v celkovej hodnote 500 miliónov eur.

Komisia naznačila, že uznáva a chápe problémy výrobcov mlieka a mäsa, ktorí sa opakovane sťažujú na prepad cien výrobkov v tejto oblasti, čo údajne ohrozuje existenciu mnohých prvovýrobcov a živočíšnych fariem.

Podpredseda EK Jyrki Katainen, ktorý bol hosťom dnešného mimoriadneho zasadnutia ministrov poľnohospodárstva EÚ v Bruseli, pred ministrami oznámil, že nový balík opatrení umožní okamžité uvoľnenie 500 miliónov eur z fondov EÚ, ktoré sú určené v prospech európskych poľnohospodárov. Z tejto sumy by mala ťažiť každá členská krajina EÚ, zatiaľ však nebolo spresnené, akú sumu ktorá krajina dostane.

Tento krok podľa Katainena ukazuje, že exekutíva EÚ berie svoju zodpovednosť voči poľnohospodárom veľmi vážne a je pripravená použiť príslušné fondy.

Ťažiskom tohto balíka sú tri hlavné opatrenia: riešenie ťažkostí spojených s peňažnými tokmi pre farmárov; stabilizácia trhov a do tretice preverenie fungovania dodávateľského reťazca.

Komisia navrhuje, aby najvýznamnejšia časť komplexného balíčka nových opatrení bola poskytnutá všetkým členským štátom na podporu výroby mlieka a mliečnych výrobkov. Exekutíva EÚ chce nájsť “spravodlivý” distribučný kľúč, cielený a efektívny, najmä s ohľadom na tie členské štáty únie a tých poľnohospodárov, ktorí boli najviac zasiahnutý negatívnym vývojom na trhu s mliekom.

Komisia upozornila, že tento prístup voči agrosektoru treba vnímať v kontexte už poskytnutej pomoci pre poľnohospodárov a farmárov v reakcii na dôsledky ruského embarga na európske potraviny a v rámci celkovej pomoci v hodnote viac ako 50 miliárd eur, ktorú EÚ každoročne poskytuje farmárom a vidieckym komunitám.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: telegraph.co.uk - Protest európskych farmárov v Bruseli.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jal
jal
8. september 2015 11:16

co vyrieši ta pomoc no nič nech ju zaplatia uradnici a celá komisia z vlastného treba zrušit embargo voči rusom lebo tento problem sa bude nabalovat dokola a co zakaždym budeme prispievat 500 mil.

jm
jm
10. september 2015 8:57

Treba zrušiť dotačnú politiku a ceny prispôsobiť trhu.Ak skutočne vznikne prebytok tovaru bude musieť zlacnieť. Ak fungujú telekomunikačné ,energetické ,automobilové a iné odvetvia bez dotácií prečo by nemohli tak isto aj prvo výrobcovia potravín .Aspoň by sa menej rozkrádalo a bolo by po probléme kto má viac alebo menej z… Celý komentár »

Anonym
Anonym
12. september 2015 18:08

revolučné myšlienky bývajů bez povšimnutia

Jana
Jana
20. september 2015 7:46

Tak energeticky ani automobilovy priemysel bez dotacii uplne nie je. Ono je to tak, ze v EU je uz dotovane vsetko:-) Ja som tiez zato, nech skoncia dotacie a zrealnia sa ceny, ale to je este dlha cesta. Uz teraz sa severania buria, ze sa im rusia dotacie na znevyhodnene… Celý komentár »